Série Yakuza je tady s námi již nějaký ten pátek a právem patří k tomu nejlepšímu ze stáje Segy. Příběh Kazuma Kiryu, člena organizace Yakuza, si dokázal získat srdce mnoha hráčů na konzolích PlayStation v Japonsku. Poté se dočkali i hráči mimo zem vycházejícího slunce a i majitelé Xboxu mohli zažít příběhy této série na své konzoli. Mnoho lidí si myslelo, že jde o japonskou napodobeninu slavné série GTA.

Ale to se spletli. Yakuza je jiná a jde si svou vlastní cestou a to je jenom dobře, neboť z toho těží především samotní hráči. Dobrou zprávou je i to, že pokud patříš k těm, kteří nikdy žádnou Yakuzu nehráli, máš jedinečnou možnost nyní. Navíc bez obav z toho, že by jsi se ztrácel v příběhu prezentovaný minulými díly. Zde na tebe totiž čeká nový hrdina s novým příběhem a ty tak můžeš bez obav naskočit a nechat se unášet touto hrou.

Když byla nová Yakuza oznámena, rozdělila tábory fanoušků. Jedni byli zklamaní z rozhodnutí, že se z akční hry stane RPG s tahovými souboji, ti druzí byli rádi a věřili v čerstvý vítr, jenž osvěží zavedenou sérii. Jak tedy tohle odvážné rozhodnutí vývojářů dopadlo? Půjde o průšvih, nebo nás čeká dobrá zábava? Myslím, že nepokazím nic tím, když řeknu, že to dopadlo dobře, pár zrnek rýže se sice rozsypalo, přesto jde o svěží vítr v rámci série. Pojďme se tedy na hru jako takovou blíže podívat.

Vážný příběh s humornými prvky

Ujmeš se postavy, jménem Ichiban Kasuga. A víš co? Budeme mu říkat, ve zkratce jenom Iči. Život se s naším hrdinou moc nemazlil, náš milý Iči se protloukal životem jak se dalo a snil o tom, že jednoho dne bude někdo! Osud či náhoda tomu snad chtěli, že se zapletl z kriminálníky i samotnou Yakuzou. Musím říci, že postava Ičiho je dobře vyobrazená a velice jsem si jej oblíbil. Budeš rád a s napětím sledovat jeho příběh, doprovázen hezkými filmečky, na které se dobře dívá. Příběh ostatně s Ičim v této hře slušně cvičí a dějové zvraty, tě nenechají chladnými.

Jak jsem již zmínil, život rád někdy hází lidem klacky pod nohy a ne jinak je tomu i zde u hlavního protagonisty. Díky čemuž skončí ve vězení a to vše, aby pomohl člověku, kterého si váží a je pro něj vším – mentorem, otcem, vzorem a vůdcem rodinného klanu Arakawa.

Iči si odsedí zhruba 20 let a když je propuštěn z vězení, má v plánu se vrátit tam, kde vše zanechal v dobré víře, že udělal správnou věc. Jenomže, jak už to tak chodí, zjišťuje, že již nic není jako dřív…

Hodně se mi líbí, že ačkoliv je podán příběh vážně, tak se tvůrci nebáli přidat do hry i humor, místy dosti humoru. A víš že to nevadí? Je to dobře, krásně to spolu ladí a hraní to vůbec nijak nekazí. Samozřejmě ti doporučuji pustit si hru v japonském dabingu. Ten dává postavám úplně jiný rozměr, v angličtině by to byl hřích. Titulky samozřejmě anglické jsou, ty české naopak chybí, což je rozhodně škoda, neboť hra je dosti ukecaná.

Nechci moc z příběhu prozrazovat. Ačkoliv to vypadá na klasické béčko, tak věř, že je příběh dobře podaný, zajímavý a je v něm dost postav, které stojí za to, abys téhle hře věnoval svůj čas. A že toho času budeš setsakra potřebovat! Tohle není hra na 10 nebo 20 hodin. S tím opravdu nepočítej. Já v ní nechal 60 hodin a rozhodně si to dám časem na podruhé.

Jokohama – místo neomezených možností

Hlavní hvězdou hry je ale bezpochyby samotné město Jokohama, kde se budeš pohybovat. Je to reálně druhé největší město a současně i největší přístav v Japonsku. Herní podoba Jokohamy je opravdu parádní a budeš si to v něm užívat. Je v podstatě takovým obrovským hřištěm – sandboxem, kdes se dá i pořádně vyřádit. Zde opravdu nečekej nudné a prázdné místo. Ani náhodou. Jokohama je nádherně živoucí město,které nabízí mnoho lokalit i postranních aktivit. Rozhodně tu tedy nudou neusneš.

A co z něm jde například dělat? Kromě sledování hlavní dějové linky si můžeš jít zahrát do herny. A to ne do ledajaké, ale do té pravé nefalšované herní s videoherními automaty. Užiješ si v ní souboj v legendárním Virtua Fighteru, nebo zazávodíš v Out Runu… Máš rád hudbu? Dopřejte si karaoke. Taktéž se můžeš věnovat vaření, nebo jít do kina a zahrát v něm minihru, abys jsi neusnul, během sledování uspávajícího filmu. Z dalších aktivit je možné hrát golf, šipky, balit holky a samozřejmě chodit do obchodů i restaurací. Je toho zkrátka hodně, co se dá v tomto krásném a velkém městě dělat.

Cesta na vrchol

V rámci příběhu si projdeš část života i jako bezdomovec a to je teprve něco! Užiješ si jízdu na kole z vozíkem a sbírání plechovek. Ty poté půjdou vyměnit za jídlo. Také budeš hledat zapadlé mince pod automaty. Zrod velkého hrdiny chce prostě svůj čas a místo na pomyslném vrcholu si musíš zasloužit! Ale neboj se, nebudeš na to sám.

Během hraní potkáš postavy, které si nabereš do svého týmu. Jako například bezdomovce, mladá holčinu, nebo staršího policajta na volné noze. Mají hezky vyobrazené charaktery se svým osobitým příběhem. Zvlášť bezdomovce Nanbu jsem si velice oblíbil. A jaké zbraně tvoje parta ráda používá? Ty jsou prostě hodně cool! Dámská kabelka v níž je určitě cihla, malý ruční plamenomet, smrdutý dech, protřepaná láhev šampaňského…

Souboje po Japonsku

Během putování městem dojde na mnoho soubojů s kriminálníky, pobudy, ale i zvrhlíkem v plášti, který by tě nejraději umlátil svým nádobíčkem. Také můžeš potkat muže v plenkách. Ano, je to bláznivé, šílené, ale i zábavné a kolikrát drsné!

Skvělé jsou boss fighty, jenž ti kolikrát vyloudí úsměv. Kolikrát jsi ve hrách již bojoval proti velkému bagru, který tě ohrožoval svou lžíci? Mockrát asi ne, viď? Souboje nejenom s bossy tu dokáží být rychlé, tvrdé, nelítostné i zábavné zároveň. Navíc tvé údery jsou doprovázeny kolikrát hezkými efekty a dívá se na to moc dobře. Co se tahových soubojů týče, je to taková ta klasika, kterou již můžeš znát z jiných her.

Během boje budeš muset hodně plánovat a ne jen mačkat co se dá s čekáním, že to nějak ubiješ. Soubojový systém je japonská klasika – navolíš si obranu, vybereš si zbraně v inventáři a zahájíš útok. Během bojů můžeš využívat ve svůj prospěch i své okolí např. židle, kola apod.

Pro každou postavu disponuješ i unikátní paletou speciálních schopností. Ty vyžadují zmáčknutí příslušného tlačítka, nebo kombinací tlačítek. A pokud se ti načasování povede, tak následuje velice efektivní a zdrcující zásah. Ale pozor, pokud je tvůj cíl vzdálený, může se stát a také i stává, že jiný protivník, který je k tobě blíže, ti tvůj útok přeruší a zahájí ho útokem svým.

Pochopitelně jako v každé rpg hře, i tady tvé postavy získávají nové úrovně. Levelování tu však probíhá doslova automaticky. Také je důležité sledovat, na jakého nepřítele se vlastně chystáš, aby jsi nedostal výprask, jak malý klučina za rozbité okno. Pokud prohraješ, přijdeš o velké množství peněz a to je zlé. Kolikrát se totiž stane, že se objevíš v místě, kde by jsi neměl být a protivník tam bude mít takový level, že budeš řvát a bouchat pěsti do polštáře, jak to není fér! Mnohokrát se mi stalo, že jsem hru doslova podezříval, že podvádí, zvlášť v posledních částech hry. Protivníci se tu také kolikrát příliš očividně opakují a v některých částech je jich i hodně. Obtížnost hry je prostě nevybalancovaná a je to škoda.

Japonskou perlou

Po grafické stránce si zde sice neřekneš vaaauuu, konečně nextgen, to ne, ale rozhodně se Yakuza: Like a Dragon nemá za co stydět. Hra umí vykouzlit nádhernou podívanou, je rychlá a má i hezké animace obličejů postav. Na konzolích Xbox Series X a PlayStation 5 běží dobře v nativním 4k rozlišení při 60 fps. Pokud však budeš přehnaně očekávat, že ti z ní oči vypadnou z důlků, tak budeš nespíše zklamán.

Hudba a zvuky během soubojů jsou příjemné a dotváří už tak výbornou atmosféru. Během rozhovorů se mi sice stávalo, že nebyl slyšet dabing a titulky přitom šly, jsou to však jen drobnosti. Hra je dlouhá, kolikrát náročná, ale i zábavná. Až tvůrci do příště vypilují zasekávání postav během boje a celkovou obtížnost, stane se možná japonskou perlou.

Pusť si Rudův testovací gameplay:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • sandboxové město Jokohama 
  • humorné situace a prvky
  • vážný a poutavý příběh

Zápory

  • rozhovory místy bez dabingu
  • často se opakující protivníci
  • nevyvážená obtížnost

Závěr:

Nová Yakuza je povedená hra. Dobře se hraje, má poutavý příběh, skvělé postavy a zábavné vedlejšáky. Umí být brutální, napínavá, dramatická i vtipná zároveň. Myslím, že si tvoji pozornost zaslouží. Má sice nějaké ty chyby a umí potrápit svojí obtížností, ale i zabaví a to je hlavní.

Recenzovaná verze:
PlayStation 5 / Xbox Series X

%

Pařanovo hodnocení