Na konzoli PlayStation 5 nedávno zavítala remasterovaná kolekce posledních dvou her ze série Uncharted, jenž obsahuje příběhové kampaně pro jednoho hráče her Uncharted 4: A Thief’s End a Uncharted: The Lost Legacy. Zatímco první zmíněná s číslovkou čtyři je přímé pokračování, The Lost Legacy je samostatné rozšíření, které poprvé v sérii Uncharted neobsahuje jako hlavního hrdinu Nathana Drakea, ale co do velikosti a příběhu si s klasickým dílem nezadá, v rámci své volnosti možná i poráží. Oba jmenované tituly v této kompilaci obsahují stejně jako u původní PlayStation 4 verzi české titulky.
Za sérií akčních adventur Uncharted stojí americké studio Naughty Dog, které se společností Sony spolupracuje již dlouho. Jejich hopsačka Crash Bandicoot zavítala tehdy jako exkluzivní titul již na první PlayStation. Nostalgie skvěle funguje a tak prozradím, je v rámci Uncharted 4 příběhu si jednu úroveň z Crashe i zahraješ. Studio Naughty Dog umí skvěle vyprávět příběhy, které chytnou za srdce. Příkladem může být i jejich neméně úspěšná série The Last Of Us. Hlavním srdcem tohoto studia je bezesporu izraelsko-americký spisovatel, kreativní ředitel, programátor a spoluprezident Naugty Dog v jedné osobě: Neil Druckmann. Těch úžasných lidí je v tomto studiu samozřejmě mnohem víc, ale vždy musí být někdo, kdo nad vývojem dohlíží, svoji vizi rozšiřuje a je pro ostatní vzorem, no a tím je právě on.
Nathan a ti ostatní
Možná si myslíš, že pro pochopení a ucelení příběhu je nutné znát i předchozí díly série Uncharted, ale není tomu naštěstí tak. Hlavní příběh se sice odehrává několik let po událostech z Uncharted 3, ale čtvrtý díl ti retrospektivně v podstatě celý život hlavní postavy Nathana Drakea přinese a zavítáš několikrát i do jeho dětství. Dalo by se říci, že Uncharted 4: A Thief’s End je takové ucelení a zkompletování herní postavy Nathana Drakea.
Hlavní dějová linka čtvrtého dílu se točí kolem Nathanova bratra Sama a Averyho pirátského pokladu, který se snaží získat. Indicie k tomuto pokladu je navedou od panamského vězení, přes Itálii, Skotsko a Madagaskar až na tajuplný pirátský ostrov Libertalie. O tento poklad ale nebudou usilovat sami a budou čelit velice početné a slušně vybavené soukromé armádě. Ve hře je velice pěkně vykreslen vztah hlavního hrdiny ke své manželce a příběh hodně hraje na citlivou notu.
Rozšíření The Lost Legacy pojednává o hledačce pokladů Chloe Frazer, která pátrá po legendárním klu boha Ganéše. Postava Chloe, za kterou se hraje, se setká s bývalou žoldnéřskou Nadin Rossovou, jejich cesty se propojí a společně se budou snažit ten kel získat. Jak už to tak bývá, budou mít za zády silného nepřítele, jehož cílem bude se stejného pokladu zmocnit. Po dobrém to prostě nepůjde a často holkám pomůže útěk či zbraně.
Hlavní je příběh
Série Uncharted je svým obsahem dost specifická. Dalo by se říci, že se jedná o akční dobrodružné hry z pohledu třetí osoby, ve kterých nechybí prvky plošinovky, puzzlů, ale zároveň obsahují i dost akčních pasáží. To celé je pak obaleno v krásném filmovém příběhu, který jednotlivé kapitoly propojuje. Pokud bych měl nést srovnání s podobnými filmy, tak sérii Indiana Jonese je určitě nejblíže.
Obě hry v této kolekci mají všechny vyjmenované složky skvěle propojeny a ani v jedné z nich neváznou. Dalo by se říci, že jsou dokonalé. Přesto by se zde dali najít drobné vady na kráse. Uncharted 4 mi přijde místy dost koridorový s omezenou volností prozkoumávání. Rozšíření The Lost Legacy tento nedostatek ale napravuje svým částečným open-world světem, ve kterém se jednotlivé hlavní oblasti zájmu dají navštívit i v libovolném pořadí.
Uncharted 4 je na druhou stranu více kinematický a proto chápu záměr autorů, že chtěli vyprávět konkrétní příběh, jehož kouzlo by se mohlo v otevřeném světe lehce vytratit. Stejně tak dát možnost do hry více rozhodnutí a konců, by toto dobrodružství nejspíše negativně rozdrobilo.
Čtvrtý díl je zhruba jednou tolik dlouhý, než The Lost Legacy rozšíření. S délkou obou her jsem spokojený a i když může někomu přijít The Lost Legacy jako jednohubka, určitě jí není, zabere totiž nějakých devět hodin, což si myslím, je slušný. U původních PlayStation 4 verzích bylo možné tyto hry hrát i v multiplayerových akčních módech. To sice na konzoli PlayStation 5 již možné není, ale v zásadě mě to moc netrápí, neboť jsem sérii Uncharted vždy bral jako singleplayerové dobrodružství.
Vylepšeno pro PlayStation 5
Je dost pravděpodobné, že sérii Uncharted znáš a co tě skutečně zajímá je fakt, jak si tato remasterovaná verze vede na nejnovější konzoli PlayStation 5. Moji odpovědí je, že skvěle. Obě hry mají ostřejší grafiku a vylepšenou snímkovou frekvenci. Původním záměrem autorů bylo přinést 60 fps i do původní PlayStation 4 verze, ale vzhledem k náročným grafickým lokacím museli singleplayer uzamknout na třicet snímků a těch šedesát dát jen do multiplayeru. Díky obrovskému výkonu konzole PlayStation 5 tak tyto hry konečně vypadají a běží tak, jak si autoři původně přáli. Uncharted: Legacy of Thieves Collection na této konzoli nabízí tři režimy zobrazení: Věrnost (4k rozlišení se 30 fps), Výkon (přednost má 60 fps před rozlišením, byť je také dobře ostré) a Výkon+ (cílí na 120 fps u zobrazovacích zařízení, které tuto možnost podporují, obraz je však pouze v rozlišení 1080p).
Stále jsem nepojednávat o samotné grafice obou her. To jsem si schovával až na konec. Vizuální stránka se vlastně slovy ani popsat nedá, to se musí prostě vidět. Každý kout, každá lokace je nepopsatelně krásná a svádí k vyfocení. Jeskyně, chrámy, zatopené lodě, skály a džungle… Boží a dechberoucí. Práci grafiků na těchto hrách bych prohlásil za skutečné umělecké dílo, které v tomto vylepšeném remasterovaném vydání ještě více vyniká.
Díky rychlému PS5 pevného disku je načítání lokací téměř okamžité. Hru si také nově užiješ i s prostorovým 3D zvukem, což tě do této akční jízdy ještě více vtáhne. Oceníš i hmatovou zpětnou vazbu a adaptivní spouště s bezdrátovým ovladačem DualSense. Ucítíš díky tomu jízdu ve vozidlech, úder od nepřátel i klasické švihy lana, když se budeš chtít zhoupnout.
Potěšitelnou věcí na tomto remasteru je také fakt, že se tato kolekce letos dostane i na osobní počítače Windows. O jeho port se stará americké studio Iron Galaxy. Pokud jsi PC hráč neznalý této série, budeš si moci již brzy toho dobrodružství zkusit. Já věřím, že tě tato hra pohltí stejně návykově, jako bylo nedávné vydání God of War pro Windows. Je dobře, že Sony začala své letité exkluzivky pouštět i na počítače, aby PC hráčům ukázala svoji největší sílu.
Pusť si z toho můj gameplay s komentářem:
Zde jsem rozehrál The Lost Legacy:
Kompletní Pařanský let’s play seriál z této hry nalezneš ZDE
Klady
- příběh a dialogy
- akční pasáže
- puzzle rébusy
- dechberoucí vizuál
- využití funkcí a výkonu PS5
- česká lokalizace
Zápory
- koridorovost některých lokací
- absence multiplayeru
Závěr:
Uncharted 4: A Thief’s End a Uncharted: The Lost Legacy jsou tituly, které se budou hrát i za několik desítek let. Jejich příběhy a dobrodružství je nadčasové a chytne za srdce. Remasterovaná kompilace těchto her je navíc omladila a přidala několik moderních vylepšení. Skloubení vizuální krásy se zvukovou složkou a také prvků adventury, plošinovky, akční střílečky, arkádových jízd a puzzle hlavolamů nemohlo dopadnout lépe.
Recenzovaná verze:
PlayStation 5
%
Pařanovo hodnocení
Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:
Sony PlayStation 5 CZ/SK Pařanská skupina ☛ https://www.facebook.com/groups/playstation.skupina/permalink/1826667767527172/