Co byste čekali od Rudy? Řekl jsem mu, že nemám rád horrory a že u většiny her se bojím jako malej… a hned mi vrazil do ruky The Dark Pictures Anthology: Little Hope se slovy, že to bude hra pro mě. Tak určitě, to já… rád!

Little Hope (2020) je druhý díl z The Dark Pictures Anthology. První díl vyšel v roce 2019 s názvem Man of Medan a třetí díl vyjde příští rok (2021) a bude se jmenovat House od Ashes. Celou trilogii má na starosti partička vývojářů ze Supermassive Games a zahrajete si ji jak na PlayStationu a Xboxu, tak i ve Windowsu. Tolik k mému nutnému (nudnému) úvodu a jdeme se bát. Hehehe.

Hra na večery s pařanskou partou

Hned v úvodu se seznámíš s vypravěčem, který tě protáhne celým dějem této pohádky. Jedná se vlastně o příběh, který můžeš v průběhu svým rozhodováním ovlivňovat. Tady jsem si vzpomněl na jednu etapu svého dětství, kdy jsem doslova hltal gamebooky, v kterých jsem se ulistovával k smrti s pocitem, že můžu ovlivnit děj knihy. Tady je to dost podobné, jen s perfektní grafikou, která se rovná filmu. Hra se dá hrát (stejně jako u sledování filmu) jen v jednom, ale větší zábava s ní bude v partě!

Jen si to představ, pařane. Jsi sám doma. No, tak ne, představ si, že si pozveš – stejně jako jsem už psal v případě DIRTu 5 – partičku pěkných kamarádek. Nebo kamarádů. A u těch nevadí, že nebudou pěkní. No, prostě partu kámošů. Sednete si kolem telky a spustíš jim Little Hope. Uděláš popcorn nebo otevřeš brambůrky. A můžete si užít strašidelnou storku. Každý si vyberete svou postavu, s kterou budete děj hry ovlivňovat. Může vás bejt až pět, jako je postav, takže to vypadá na slušně nabitej večer. Dobrý ne?

Je to film, nebo hra?

První, co tě praští do oka, bude grafika. Jak jsem už psal výše, je to jízda. Takhle nějak jsem si představoval už nějakej ten pátek, že budou hry jednou vypadat. Prakticky k nerozeznání od skutečných herců. Tak kde byl celé ty roky sakra problém? Hahaha. Technologie, která byla na to použita, je určitě formou snímání reálných lidí, jelikož i jedna z hlavních postav je k nerozeznání podobna své předloze – Williamu Jack Poulterovi, kterýho můžeš znát třeba z neméně strašidelného seriálu Black Mirror nebo filmu Detroit. A tu grafiku si tvůrci mohli dovolit, protože se jedná opravdu o film, na který se budeš s kamarády dívat a sem tam zkusíš ovlivnit děj, ať už jednou z předvolených reakcí, nebo krátkou chůzí v mlze.

Úvod je klasický. Vidíš řidiče autobusu, který právě končí přestávku v motorestu. Nasedá do svého autobusu plného studentů a veze je kamsi. A co se nestane? No, bohužel je na cestě, po které se řidič rozhodl vydat, nehoda. Zastaví ho policajt a řekne mu, ať to vezme objížďkou, přes vesničku Little Hope. Řidič se trochu lekne, ale policistu poslechne a jede směrem k jistě velmi milé a poklidné vesničce. No a samozřejmě se to lehce zvrtne. Nehoda. Studenti různě pošramocení a řidič autobusu nikde! Tak se nějak pofackujete a jdete hledat toho řidiče a hlavně pomoc, protože světe div se, všude kolem je mlha a žádný signál!

Vesnička, kde se bojí i tvoje máma

V průběhu hry dochází k oživení děje díky prolínání minulosti vesničky i jednotlivých postav a také díky vypravěči. Dostáváte nejenom další úkoly, ale taky si budete dělat úsudek v tom, co a proč se vlastně kolem vaší skupinky studentů a profesora děje. Po cestě také můžete s kamarády hledat pohlednice – ty vám pomohou v předvídání budoucnosti a nasměrují v cestě vpřed.

Hned při prvním kontaktu s místním obyvatelstvem vám dojde, že tahle vesnička není pro bojácný. Dozvíte se o krachu místní továrny a o tom, jak se postupem vybydlená vesnička stala také bezbranným terčem útočících náboženských extrémistů. Tady začne jít do tuhého a možná už budete chtít, aby se ta všudypřítomná mlha konečně rozpustila. No, ale smůla…

Hon na čarodějnice v praxi

Právě skoky do minulosti, do doby, kdy se pěkné a svobodné ženy, které odmítaly tlusté a bohaté muže, označovaly za čarodějnice, aby mohly být následně zavřeny, znásilněny a upáleny – zjednodušeně řečeno, jsou možná ještě děsivější. A to nejenom díky historickému oblečení a o ještě kousek temnější náladě. Možná právě pro svoji dobovou jednoduchost a krutost. No bál jsem se. Rudo, pomoc!

Nezapomeň taky, že každé vaše rozhodnutí ovlivní vztahy mezi jednotlivými postavami – jak se budou, nebo nebudou mít rádi a také to může určit přímo celý výsledek hry (filmu). To je ale někdy dost sporadické, protože jsme s Rudou testovali několik možností rozhodnutí a speciálně hned u první vzpomínkové části to vždy skončilo smrtí všech zúčastněných. No, alespoň že pokaždé umřeli jiným kreativně zpracovaným způsobem.

Pařani, gauč a popcorn

A o to vlastně v celé hře jde. Pokud možno přežít a nejlépe přežít všichni. Užít si temnou atmosféru, lekací scény, tajemnou hudbu a ten popcorn, který kámošům uděláš a který ti rozhází po koberci, až se leknou. Celou hru zvládnete za jeden až dva večery – záleží, jak moc vás to chytne a kolik popcornu nebo piva budeš doma mít.

Hra by mohla být ale víc děsivější a také delší. Pár lekaček ještě dobrý horor nedělá. Herní doba pěti hodin také není mnoho, na druhou stranu, ale hra pěkně odsýpá. Věřím tak, že se u ní nudit nezačnete, neb to ani nestihnete.

Pusť si náš Pařanský gameplay:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • vymazlená grafika
  • možnost zapojit až pět kamarádů
  • volba možností pro ovlivnění děje
  • temná atmosféra hry
  • prolínání současnosti s minulostí

Zápory

  • mohla by být více děsivější
  • dlouhé scény a málo rozhodovacích okamžiků
  • krátká herní (sledovací) doba
  • lehká obtížnost

Závěr:

Je to vlastně spíš interaktivní film. Temnější, zahalen mlhou a tajemstvím malého městečka. A ten film má tu výhodu, že si můžeš vybírat, co se v něm asi tak stane. Nebo máš alespoň ten pocit. Navíc je to díky špičkové grafice opravdu podíváníhodný kousek a společně s partou kamarádů si to užijete ještě víc. A když jsem to zvládnul já, tak to zvládnete taky! Nebojácně vzhůru, do toho!

Recenzovaná verze:
PlayStation 5 / PlayStation 4 Pro / PlayStation 4

%

Pařanovo hodnocení