Nový díl basketbalové simulační videohry NBA od amerických vývojářů Visual Concepts a pod hlavičkou vydavatele 2K Games zavítal v next-gen grafice i na nové konzole PlayStation 5 a Xbox Series. Jak již podnázev této hry napovídá, má jít o novou generaci hraní.

Měl jsem možnost ji řádně otestovat na konzoli PlayStation 5, pro který je tato hra vylepšena nejenom vizuálně, ale i hratelně, díky haptické odezvě nového DualSense ovladače. O tom, jak se povedla a jak velký generační rozdíl přinesla, se pokusím shrnout v této recenzi.

Jediný letošní basket

Basketbalové videohry nejsou v Čechách tolik populární jako je fotbalová série FIFA, či hokejová NHL. V podstatě jen dvě vývojářské sportovní mocnosti světa je pravidelně vydávají. Tou první je EA Sports se svojí populární sérií NBA Live a tou druhou je 2K Games s NBA 2K. První jmenovaná dokonce vydání letošního ročníku úplně vzdala a soustředí se na vydání až toho příštího v  novém a lepším kabátku.

2K Games ale neusnul na vavřínech a vydání next-gen verze pro nové konzole stihl současně s datem jejich vydání. Jejich série je ve světě taktéž populární a navíc český našinci se s ní mohli nedávno na konzolích PlayStation 4 setkat, když letošního léta v rámci služby PlayStation Plus získali minulý ročník NBA 2K20 „zdarma“. Plusko je však placené, proto ty závorky.

Vylepšená grafika

Hned na začátek přiznám, že v grafice oproti minulému ročníku moc veliké změny nejspíš nenajdeš. Jediné co dá tušit, že se jedná o novou konzoli je ostřejší obraz, reálněji ztvárněné odrazné plochy podlah díky ray tracingu a při zazoomovaní na tváře hráčů jejich pot a nasvícení.

Vypadá to sice pěkně, kontrastněji a vyleštěně, ale asi si řekneš, že k úplné dokonalosti tomu stále ještě něco chybí. Pokud si však na PS4 pustíš i ten minulý ročník a vedle sebe oba tituly přímo porovnáš, rozdíly ti rázem přijdou větší. Next-gen je tak hlavně v detailech a ty jsou prostě na PS5 lepší. Hlavním problémem zde bude nejspíše to, že se člověk v těchto rychlých hrách ani nemá moc čas se pořádně kochat a sledovat kdejaký ten detail. Důležité je hlavně sledovat, kdo má míč, či komu je nejlepší ho přihrát.

Působivé jsou i zpětné re-play videa z důležitých momentů a předzápasové situace. Například na ženské mažoretky se moc pěkně dívá.

Detaily však nejsou jen v grafice. Ocenit musím i reálné pohyby hráčů a jejich chování a inteligenci. Působí to skutečně, neboť i svojí mimikou reagují na dění ve hře.

 

Klasický obsah

Sportovní hru ale nedělá jenom grafika a jsou tu i jiné aspekty, které je nutné tu zmínit. Především je to obsah, který nabízí poměrně dost herních režimů. Je tu zajímavý režim kariéry MyCAREER, týmu MyTEAM, NBA lig a mnoho jiných.

Z lig máš na výběr samozřejmě jak ty mužské, tak i ty ženské. Nechybí ani současní nejlepší hráči světa: americký LeBron James, řecký Giannis Antetokounmpo, Kawhi Leonard, James Harden, Anthony Davis či Damian Lillard.

S novým ročníkem došlo i k aktualizaci tabulek a jednotlivých statistik. To je ale věc, která je s každým ročníkem samozřejmostí, tak jen upozorňuji, že tě hra opět nezklame.

Samotná hratelnost hry je skvělá a zejména lokální gaučový zápas s kamarádem ti přinese zábavu a zážitek, co ti za ten nákup hry určitě stojí.

Zážitek navíc

V předešlém odstavci jsem zmínil základní hratelnost, která je u této hry skvělá. Je tu však ale ještě jedna, která je pro PlayStation 5 vlastní. Může za ni DualSense ovladač a překvapivě v tom ani tak nehrají roli jeho vibrace.

Ovladač totiž pěkně simuluje pocit energie a únavy hráče. Cítíš z něho odpor při sprintu, kdy se mění síla odporu tlačítka L2 a také simuluje i kolize ve hře. Je to zajímavý nápad, který se mi líbí, neboť má dopad i na celkovou hratelnost.

Celkově jsem s hrou nadprůměrně spokojen. Četl jsem, že si někteří recenzenti stěžovali u verzí NBA 2K21 pro starší konzole (bez Next Generation v názvu) na mikrotransakce a reklamy na reálné produkty. Je možné, že v next-gen verzi či díky updatu to již limitovali, protože tohle mě netížilo.

Pusť si náš testovací gameplay:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • reálnější detaily, ostrost a nasvícení
  • pohyby hráčů, fyzika a inteligence
  • aktualizace tabulek a statistik
  • bohatost herních režimů
  • hratelnost zejména v lokálním hraní
  • s DualSense ovladačem jiný zážitek

Zápory

  • čekal jsem více reálnější grafiku
  • přes změny pocitově stále málo změn

Závěr:

Nový díl z NBA 2K série na první dojem v next-genu moc změn nepřinesl. Všechno je to totiž v detailech, které tu jsou lepší. Díky novému ovladači je to celkově i zábavnější. Jelikož jiná basketbalová volba v letošním ročníku stejně není, tak také není co řešit. Prostě doporučuji.

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení