Není to tak dlouho, co jsme se společnými silami vypravili na dobrodružnou cestu do černobylské oblasti na Ukrajině, abychom mohli splnit nám svěřený úkol, na kterém závisel osud celého lidstva – dopravení dřeva na pilu. Od pohledu banální práce však nebyla tak jednoduchá, jak se na první pohled mohla zdát. Pořádná dávka radiace a brodění se v nekonečném neustupujícím nánosu bahna mohlo pro mnohé hráče znamenat čirou sebevraždu.

Hra Spintires a její pomyslný nástupce MudRunner přinesly na pole simulátorů neotřelou zábavu, a ačkoliv se jedná o silné nekompromisní hardcore záležitosti, získaly si tisíce fanoušků po celém světě. Důvodem k úspěchu mezi hráči mohlo být vedle zajímavé hratelnosti i samotné ucházející grafické zpracování a zejména povedený fyzikální model, který vyčníval nad dosud vydanými ostatními herními simulacemi. Pro milovníky adrenalinu, kteří touží si opět poměřit své síly s divokou nepoddajnou přírodou, tu z čerstvého hustě navátého sněhu a silného mrazu přijíždí nové dlouho očekávané pokračování s názvem SnowRunner.

Vysoké ambice již před vydáním

Když jsi velkým fanouškem MudRunneru a dozvíš se, že se chystá jeho pokračování, které nově otestuje tvou vytrvalost i v zasněženém terénu, tak doslova hltáš kdejakou malou informaci, kterou vývojáři vypustí do světa. Já nebyl výjimkou. Informace, že herní mapa od původních 8 km2 nakyne, až na neuvěřitelných 30 km2 mě potěšila snad nejvíce. I samotné představy, že prvek bahna a překonávání divokých řek bude obohacen o jízdu ve sněhu a po zamrzlých jezerech, ve mně budily velkou zvědavost a nedočkavost. Třešničkou na dortu se pak stalo oznámení, že jak PC hráči, tak i ti konzolový si budou moci celý tento zážitek vychutnat v naší mateřštině. Ambice titulu byly tedy už od počátku posazeny docela vysoko. Jistě tomu napomohl i vyšší finanční rozpočet pro tvorbu celé hry, než jakým vývojáři od Saber Interactive disponovali dřív.

Vítej v Michiganu!

Výrazné změny, které SnowRunner přináší oproti svým předchůdcům, jsou viditelné hned před samotným spuštěním nové hry. Jak jsme byli zvyklý dřív, na samém počátku jsme si vybírali menší mapu, která nabízela vždy jeden úkol ke splnění. Po jeho úspěšném absolvování jsme následně odemykali další nové lokace. Tento systém byl zde již zavržen a nově se setkáváme s velkým otevřenějším světem. Stará pravidla však zůstávají platit nadále, proto měj na paměti, že průzkum mapy je na začátku vždy tím hlavním. Než se vrhneš na cokoliv jiného, bude tvým prvotním bodem zájmu vyhledávat speciálně vyznačená místa s vyhlídkovými věžemi, které ti vždy částečně aktualizují tvou příruční mapu. V takovém případě je nejjednodušší chopit se volantu tvého pick-upu a důkladně zdejší krajinu prozkoumat.

Prvním místem tvého působení se stane lesnatá bažinatá oblast v americkém Michiganu, která se vzpamatovává po zásahu silné ničivé povodně. Tvým posláním bude především pomoci místním usedlíkům při opravách věcí, které byly touto živelnou katastrofou zasaženy. Hned při úvodní misi, která funguje i jako jednoduchý tutoriál, se dozvíš, že město je odstřiženo od druhého břehu kvůli zničenému mostu, který rozvodněná řeka strhla s sebou. Tvůj úkol bude jednoduchý, dovést na patřičné místo potřebný materiál a most tak opravit. V podobném duchu funguje i hra nadále. Vedle hlavních zakázek, které ti v daném regionu nabízí celá řada zaměstnavatelů narazíš i na spousty jiných dílčích úkolů, a to mnohdy zcela nahodilých.

Častokrát se stane, že na své cestě natrefíš na nečekanou překážku, například zával balvanů na cestě. Je jen na tobě, zda se rozhodneš přivézt na místo potřebné vybavení a pomůžeš kamení odklidit z cesty pryč či nikoliv. Plnění misí tu není jen pro získávání zkušenostních bodů a peněz, které upotřebíš na různá vylepšení a nákupy nových vozidel, ale tou podstatnější odměnou se pro tebe stane o něco bezpečnější jízda v divokém terénu. Opravy věcí a odklízení překážek v krajině ti může skutečně výrazně zjednodušit tvůj život, což po úporném překonávání všemožných nebezpečných úseků rozhodně uvítáš. Hra ti vyloženě nestanovuje cíle tvých cest, vše je jen a pouze ve tvých rukou.

Různorodé prostředí

Oproti předchozím dílům se tak hratelnost, co se pestrosti herní náplně týče, posunula mnohonásobně dál. I když i nadále bude pochopitelně tvou hlavní aktivitou převoz materiálu z bodu A do bodu B, je sympatické, že se vývojáři snaží z od pohledu bezduchého off-road hardcore simulátoru vydolovat i nějaký malinký náznak příběhu, kdy výsledky splnění tvých zadaných úkolů jsou dost viditelné a přináší velkou míru satisfakce.

Michigan není zdaleka jediným místem, které se svými mnohatunovými tahači navštívíš. Celé herní prostředí je rozděleno do tří odlišných oblastí, které se následně dělí na další menší části. Jedná se tedy o takový slepenec několika map, mezi kterými budeš volně přejíždět skrze speciální tunely na příslušných označených místech doprovázené zpravidla načítací obrazovkou. Mezi ostatní regiony patří zamrzlá Aljaška a těžařská oblast na ruském kopcovitém poloostrově Tajmyr. Charakter přírody a počasí je v jednotlivých regionech odlišný. Zamrzí však, že ačkoliv název hry by od pohledu o něčem vypovídal, tak na zasněžené pláně a led narazíš čistě a pouze na Aljašce. Pokud se tedy pro tebe hlavním tahounem stal sníh, největší procento času budeš chtít trávit právě zde. Michigan i Tajmyr naopak nabízí typické zablácené cesty lemované lesy a močály, tedy místa, které byly sérii vlastní už dřív.

Drž ten volant pořádně a buď ve střehu!

Vedle zásadnějších změn v herní náplni došlo k drobným úpravám i v jízdním modelu. Tomu není snad potřeba něco vytýkat. Daleko víc než kdy předtím budeš mít problémy své vozidlo ukočírovat i na od pohledu klidných asfaltových vozovkách. Kola se různými způsoby neustále smýkají a udržet stopu je mnohdy pořádný až nadlidský úkon. Fatální rozdíly v jízdních vlastnostech jsou velmi patrné i při přesouvání těžiště váhy vozidla při zatáčkách a překonávání členitého terénu. Kupříkladu stačí jet nepřiměřenou rychlostí z kopce a skákavé vozidlo bude mít vážný problém i při nešikovném nájezdu na nepatrný kamínek či jinou nerovnost na vozovce. O následném poškození vozidla nemusí snad být vůbec žádná řeč.

Opravy vozidel se dějí v tvých garážích, které jsou rozesety různě po mapě. Abys je však mohl užívat, je vždy až na výjimky potřebné, je osobně objevit. Garáže fungují nejen jako opravny a místa pro vylepšení tvých strojů, ale i jako úschovny a prodejny aut. Vítanou novinkou jsou i nové součástky pro vozidla, na která můžeš náhodně narazit při svých nebezpečných toulkách po mapě. Vedle toho lze tímto způsobem natrefit i na nové mašiny, s kterými si pak můžeš okrášlit svou sbírku v tvé garáži. Na odemknutí tě čeká až 40 unikátních vozidel různých tříd včetně licencovaných značek. Každé z nich má své jedinečné jízdní vlastnosti a jejich využití pro práci je často rozdílné. Průzkum herního prostředí se tedy o to víc vyplácí.

Zamykání diferenciálu, hlídání množství paliva, užívání háku s navijákem při záseku v bahně, to vše tady zůstává. Nač také měnit něco, co dobře fungovalo dřív. Pokud si někdo liboval v dřívějším komplexním manuálním užívání převodovky, a tedy vlastním řazení jednotlivých rychlostních stupňů, bude ale možná trochu zklamán. V tomhle případě SnowRunner přinesl menší ústupek. Manuálně budeš moct přepínat pouze mezi chodem jízdy kupředu a zpátečkou, neutrálem nebo případně tzv. nižším režimem, upotřebitelném zejména v hustém sněhu nebo bahnu.

Pojďte, pane, budeme se kochat

V čem vývojáři rozhodně opět nezklamali, tak je grafické zpracování. Titul pohání engine Havok, který dokázal vykouzlit krásně zpracovanou přírodu, jak se sluší a patří. Neustálé střídání dne a noci doprovázené náhlými změnami počasí vytváří opravdu příjemné kochací momenty. Zejména bych ocenil zpracování deště v kombinaci s  mlhou, která vychází z vlhkých lesů. Příjemný detail, který dokáže dokreslit naprosto úžasnou pochmurnou atmosféru. Na to, že se jedná „pouze“ o simulátor, kdy u takových žánrů je zpravidla běžné nehledět tolik na grafiku, tak zde je vysoce nadstandartní. Oceňuji i slušnou optimalizaci.

Kamera a další neduhy

Jak se již u mě stává zvykem, poslední oddíl recenze věnuji tomu méně příjemnému, a to jsou jistá negativa. Těch naštěstí nebude moc. I přes výše vychvalovanou grafiku se přece jen titul potýká s občasným problémem dočítání objektů před tebou, což nebudí mnohdy pěkný dojem, ale naštěstí se nejedná o nic tak katastrofálního, jako se dělo například v nedávné hře Overpass.

Prostředí je velmi detailně zpracované, ale ve své podstatě hodně mrtvé. Po celou dobu nepotkáš jediného člověka nebo jedoucí auto (pokud tedy nehraješ kooperační mód, kde se můžou setkat až 4 hráči naráz). Ulice ve městech jsou vylidněné jak při nějaké apokalypse, a tak na co natrefíš, jsi jen ty, tvůj kamion a divoká krajina.

Už od počátku série byla snad mým největším strašákem kamera, která se vždy chovala velmi nepříjemně a dokázala mě rozhodit kolikrát mnohem víc, než vysypaný náklad na cestě. Ve SnowRunneru jde však vidět, že i této věci věnovali vývojáři jistou péči, ale najdou se stále jisté momenty, kdy se kamera doslova poblázní a dělá si, co chce.

V neposlední řadě bych rád poukázal na češtinu, která rozhodně neurazí, a jsem za ní vděčný, přesto se v ní najdou jisté problémy od chybějících překladů po chybně přeložené termíny atp. Zejména překlady místních názvů zní někdy kostrbatě.

Bohatší a zábavnější

SnowRunner za nánosy bahna a hustého sněhu zanechal úžasné pocity a v mnohém předčil veškerá má očekávání, která upřímně nebyla zrovna malá. Ve všech ohledech je se svou hratelností daleko bohatší a zábavnější, než jeho předchůdci. Připočítej si k tomu krásné grafické zpracování a skvělý jízdní model a budeš mít o zábavu vystaráno. Počítej však s tím, že ke hraní budeš potřebovat nejen pořádnou dávku trpělivosti a vlastního sebezapření, ale i velké množství času. SnowRunner je běh na velice ale velice dlouhou trať a bude potřeba mu věnovat spousty volných chvil. Vzhledem k povaze celého titulu ti totiž úkoly mohou zabrat opravdu dlouho. Zde je ale nutné podotknout, že za to ten strávený čas prostě stojí.

Pusť si Rudův gameplay otvírák zde:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • náročná a zároveň velmi zábavná hratelnost
  • spousta misí a jejich náplň
  • ovlivňování krajiny tvým počínáním
  • fyzika a jízdní model
  • sněžné oblasti
  • věrný přítel naviják

Zápory

  • pomalejší tempo hry je někdy na škodu
  • menší neduhy s kamerou
  • chybky v české lokalizaci
  • mapy jsou vylidněné

Závěr:

Ať už jsi zkušený hráč, co se již dříve setkal s předchozími tituly, nebo jsi na poli hardcore off-road simulací absolutní zelenáč, tak ti mohu tento nový počin od Saber Interactive bez sebemenšího zaváhání vřele doporučit. Pomineme-li drobné technické nedostatky, na které můžeš během svých útrap na cestě narazit, tak pořád se jedná o naprosto špičkovou záležitost, která ukazuje, že žánr na první pohled okrajových simulátorů není radno podceňovat a má na herním trhu právoplatně své zasloužené místo. Hru jako je tato, směle pokládej za jeho absolutní vrchol.

Recenzovaná verze:
PlayStation 4

%

Pařanovo hodnocení