Zelené pláně s krásným anglickým trávníkem, prostě idylka. Tak by měl vypadat správný golf. Jestli tomu tak je v případě Switch verze se dozvíš právě teď. Letošní ročník PGA TOUR 2K21 od 2K Games si kromě Switche můžeš zahrát i na ostatní platformy.

Není hůl jako hůl

Než začne pouť prodírání se žebříčkem až na vrchol, je třeba si vybrat postavu. Na výběr je několik základních postav, které lze následně upravovat. Množství úprav je velmi široké – od pozice úst, přes šířku, výšku, odstín až po odstávání uší. S výběrem účesu je to trošku horší, ale popravdě, správný golfista má stejně nějaký klobouček či kšilt na hlavě. Oblečení je ze začátku dost limitované. Většina se odmyká až postupem hry sbíráním XP, darem od sponzorů či koupí za místní měnu. Co se týče setu golfových holí, i ty se dají měnit, ale stejně jako oblečení jsou ze začátku z větší části zamčené. Škoda, že nejsem golfový expert, abych ocenila různé statistiky desítek nabízených holí a dokázala si vytvořit vlastní ideální set. V základu jsem si vystačila s předem definovaným bagem a neměla ambice zkoušet něco nového.

 

Kariéra začínajícího golfisty

Hra je přehledně rozdělená do záložek. Dají se cvičit různé techniky, hrát běžný turnaj, celou kariéru proti profi hráčům či vytvářet vlastní golfové hřiště. Je možné využít i hry pro více hráčů. PGA podporuje jak local play, tak online. Nastavit se dají všemožná pravidla, handicapy, počasí a typy vítězství, včetně 2v2 turnajů. Je možné se zapojit do tzv. Society ligy či si vytvořit svoji dle vlastních pravidel. Zahrnuje celou sezónu golfových turnajů, které se může kdokoliv zúčastnit. V rámci kampaně čeká 15 reálných hřišť, všechny jen z americké půdy. A pokud máš fantazii na vytváření vlastního hřiště, stačí zadat základní parametry (poušť či radši tropy, kolik vody, převýšení, trávy, počet jamek atd.) a hra vygeneruje vše sama. Následné úpravy jsou na tobě. Přidat lavičky, písek, sem tam krokodýla k vodě, nějakou tu palmu, zvětšit green atd. Je toho hodně, co se dá modifikovat, ovšem nevím, zda to má smysl. Switch verze má velké nedostatky. Každé přidání či úprava probíhá neskutečně pomalu. Takže po pár klikách jsem ztratila nervy a designér raději vypnula.

Simulace a technika

Následuje základní tutoriál. Nápřah pomocí joysticku směrem k sobě a úder směrem od sebe. Jde o jednoduchý pohyb, ale zvládnutí přesné citlivé mechaniky dá zabrat, jelikož přesnost/rovnost letu je určována správným pohybem joysticku vpřed. Čím rovněji a rychleji, tím lépe. K tomu se při nápřahu musíš trefit do ideální síly. Pak přijde foukání větru, sklon dráhy, možnosti zakřivení odpalu a mnoho dalšího. Musím uznat, že simulace jako taková je velmi komplexní a dobře promyšlená. K tomu znějí hlasy komentátorů v angličtině, které popisují danou situaci. To vše přispívá k pocitu, že člověk hraje golf. Ovšem pak přijdou momenty, které hru bohužel kazí.

Na konci s dechem

Jak jsem již zmiňovala v rámci designéru hřiště, delší loadingy jsou velmi časté. Stačí měnit oblečení a počkat si, než se přepne náhled. Při samotné hře jsem se setkala s několika bugy. Hra mi párkrát spadla a dokonce se mi místo greenu zobrazila jen černá barva a jamka nikde. Grafika je na Switchi velmi osekaná. Tribuny liduprázdné, nikdo ti nezatleská při dobrém výkonu, nikde žádný pohyb zvěře, ptáků či alespoň keřů. Viděla jsem akorát dvě laně v tréninkové mapě a jedno ležícího krokodýla. Působí to velmi sterilně. To platí i pro protihráče během kampaně. Sice bojuješ o umístění proti profi hráčům, ale nikoho z nich pořádně neuvidíš hrát. Posledním nešvarem, co bych zmínila je vyžadování internetu. Například kariéru bez dat vůbec nespustíš, což kazí dojem handheld konzole na cesty. V případě digitální verze PGA zabírá 8,2 GB. Kdo chce, může si kromě standart verze koupit Deluxe verzi, která obsahuje zlaté hole, extra oblečení a trochu té místní měny.

Pusť si náš gameplay test:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • vlastní nastavení turnajů a obtížnosti
  • široký výběr úprav v designéru hřišť
  • dobře zpracovaná simulace hry

Zápory

  • chybějící česká lokalizace, alespoň titulky pro komentátory by byly příjemné
  • bugy a osekaná grafika
  • cena

Závěr:

Věřím, že letošní PGA Tour je dobrá a obsáhlá hra určená nejen pro budování vlastní kariéry, ale i pro sdílení s ostatními kamarády. Široké možnosti nastavení pravidel a komentátoři ji dodávají šťávu. Škoda jen, že některé bugy i nízká grafika ubírají na celkovém dojmu. Pokud máš vážnou chuť na golf, raději bych ti doporučila jeho nákup na jiné platformě.

Recenzovaná verze:
Switch

%

Pařanovo hodnocení