Pacific Drive je unikátní hra, která zaujme kombinací prvků simulátoru řízení a roguelite. Jen Ty a Tvoje auto  stojíte proti různým paranolmálním jevům v tamním temném světě. Odhalíš záhadu Olympijského poloostrova, která je výsledkem experimentů tajemné organizace ARDA?

titulní obrazovka

Příběh

Píše se rok 1955. Jelikož nemůžeš odolat všem historkám a konspiracím, rozhodneš se vydat do této zóny, která je oddělená vysokou zdí od okolního světa, jako první člověk po téměř třiceti letech. Ovšem s čím nepočítáš je to, že v ní nedobrovolně uvízneš. Jediná cesta ven vede skrze zónu a nezbývá ti nic jiného, než to risknout. Ostatně, ztratit již nemáš co.

Hluboko v lesích najdeš sotva jedoucí vůz, který je odemčený a schopný urazit právě tak akorát kus cesty dolů z kopce do údolí, kde se nachází opuštěná dílna. Z té se stává tvá hlavní a jediná základna, kde si postupně vše vylepšíš, aby ses mohl „bezpečně“ vydat na průzkum poloostrova a v tom lepším případě rozluštil celou záhadu a dostal se i domů. A že tě nečeká nic jednoduchého, na to si můžeš vsadit třeba i klínový řemen.

Oprav, vylepši, prozkoumej, posbírej, přežij a uteč!

Gameplay

Takto by se dal zjednodušeně popsat celý gameplay. Těchto pár slov ale obsahuje poměrně mnoho hodin, které strávíš ve hře. Nutno podotknout, že ta není určena rozhodně pro každého. Jednoduše – je těžká a předpokládám, že mnozí se pořádně zapotí, aby ji vůbec dohráli. Není to jen jednoduché ježdění, tankování a opravovaní jako třeba v Days Gone, zde je to mnohem komplikovanější.

Na 6 desítek různých anomálií

Pacific Drive je hra o přežití. Zóna je plná různých elektromagnetických anomálií, různých gravitačních úkazů a nebezpečné radiace. Oněch anomálií je údajně okolo 60 druhů, takže si hráč opravdu užije. Nejsi proti nim sice úplně bezbranný, ale na druhou stranu je jen a pouze na tobě, abys zcela sám zjistil, co na jakou patří a jaké vybavení či jaký upgrade na vůz si musíš vyrobit. Někdy ti pomůže oskenování, jindy to půjde jen metodou pokus – omyl.

Občas je hra i velmi frustrující a to zejména na začátku, kdy nemáš ještě téměř žádné vylepšení. Anomálie sice mohou být i téměř nevinné, kdy ti jen krapet trhnou volantem a vše stačíš ukočírovat, ale i téměř zničující, jako třeba explodující kyselinové či jiné sopky. Narazit můžeš i na robotické únosce, kteří se „přisají“ na tvé auto a odtáhnou ho k nejbližší překážce, o kterou ho rozmlátí. A nebo, chtěl bys třeba obrys turisty, který po kontaktu s autem exploduje? Nechtěl! Ale to máš samozřejmě smůlu.

A jaký pocit budeš mít, když si tak jedeš po cestě, sluníčko svítí a rádio hraje super pecky. Krásný a poklidný výlet se ale změní v okamžiku. Z křoví se vyřítí elektromagnetická koule a koulí se – světe div se, přímo na auto. Uhnout samozřejmě nestihneš. Bum. Přiťápne se na auto, elektronika zkratuje. Sice v klidu zastavíš a chystáš se kouli odstranit, ale najednou se zvedne vítr, vše kolem začne vířit, kusy vozovky začínají odlétávat…a s tou jednou i tvůj čtyřkolový miláček – pardón, teď už jen samozřejmě tříkolový, a odletí do nejbližších skal. Možná, že teď už má kola jen dvě a nějaká ta část kapoty mu taky chybí.

Opravy, opravy a zase ty opravy

 

Pevné nervy!

Přiznám se, že tohle mi vcelku vadilo, asi nemám tu trpělivost. Před startem na tuto misi jsem strávil na základně bezmála 30 minut opravami atp, abych po pár minutách cesty mohl vše dělat znovu… Auto můžeš totiž opravovat i během mise, ale ne všechny části, nicméně základy ano. V kufru si totiž vozíš s sebou „ponk“, který tí některé díly i nářadí vyrobí. Nicméně, tohle zabere další spousty minut a to se člověk třeba ani nikam nedostal ještě. A pokud nemáš s sebou dost materiálů, půjdeš je hledat pěšky.

A aby toho nebylo málo, Tvoje auto není navíc jen tak obyčejné auto. Ono má totiž i svoje nálady. Samo si zapne či vypne rádio, nečekaně si otevírá dveře, které tě víceméně chrání před okolními vlivy, či v noci vypíná světla, což často vede k zajímavé situaci. Zajímavé pro hru, pro tebe jako řidiče už tak moc ne. Ale, jak už jsem se zmiňoval, jedná se o hru o přežití a ty opravdu bojovat na každém kroku musíš.

Pokud se ti podaří přečkat několik prvních hodin, dočkáš se i pořádného vylepšení. Namontuješ si výkonnější světlomety, obrněné panely, místo rezivých dveří, či větší nádrž pro delší jízdu bez nutnosti stále tankovat. Nebo také například věci jako turbo boost, ochranný štít, regulérní skok či léčení nebo zpomalení času. Ale ani pak nemáš vyhráno, protože čím více máš prozkoumáno a čím hlouběji se do zóny dostáváš, tím větší číhá nebezpečí – co třeba taková neproniknutelná tma? To zní dobře, ne?

Je pravda, že různé věci si můžeš v nastavení změnit. Ať už se jedná o „bezedný“ kanystr, automatické stratování, odbrždění, nezničitelnost auta, nekonečná baterie, nebo i úplně odstranit závod s časem při úniku na základnu po otevření trhliny. Cože to je? Ještě jsem se nezmínil? Tak tedy…

Průběh misí

Pokud úspěšně dokončíš výpravu, která se skládá z několika map, musíš se dostat na místo „extrakce“, kde čeká otevřený portál, který tě přenese zpět na základnu. V průběhu mise musíš samozřejmě splnit všechny úkoly, které máš vypsány. Ze začátku je to vcelku snadné, jedna či dvě mapy k průzkumu a jedeš k cíli. Postupem času ale map přibývá a splnit toho musíš čím dál více. Drtivá většina map se generuje náhodně, včetně anomálií. Vlastně jen příběhové mise jsou nascriptovány, zbytek je vždy jiný.

Když tedy splníš všechny úkoly mise, začne ti odbíjet tvá poslední hodinka – nebo spíše minuta? Na mapě se otevře již zmíněný portál a ty k němu musíš uhánět co to tvůj Roll Royce dá. Celou zemi za tebou totiž začne sžírat radioaktivní něco a pokud tě dostihne…tak jsi misi nesplnil.

Takže zbývá nastartovat a šlápnout na to. Jde o vteřiny. Víš o tom, že musíš klíčkem otočit 2x? Víš o tom, že musíš povolit ručku? Věřím, že víš, ale taky jsem si skoro jistý, že tě to hodně zbrzdí. A když si s tebou tvoje vozítko zatouží zrovna zalaškovat a vypne ti světla či otevře dveře…tak ho stejně budeš mít pořád rád, protože o tomhle je tato hra. O přežití – už jsem se zmiňoval? Mimochodem, taky ses bouchl do hlavy, když jsi zavíral kufr? Mi se to povedlo…ale já byl v tu dobu strašně vytočený, tak jsem asi nedával moc pozor.

Vibrace

Ještě o jednom bych se zmínil – a tím jsou vibrace. Někdo je miluje, já teda vůbec, alespoň ne u her. U Pacificu si je mnozí chválí, a údajně dobře funguje i haptika u DualSense. Je cítit každý výmol, každé poskočení, a prý se dá i poznat, které kolo píchlo. Já vibrace u každé hry vypínám jako vůbec první věc v nastavení, ale tady jsem nemohl. A nebo jsem to nenašel. Tak jsem to protrpěl, ale na klávesnici se mi to hrát nechtělo, protože s gamepadem se to hraje parádně.

Pacific Drive

 

Závěrem

Pařané ohodnotili tuto hru dvěma hvězdičkami, což se rovná hodnocení okolo 80%. Já asi víceméně souhlasím, byť ta hra není úplně pro mě. Ale kvůli tomu ji body srážet nebudu, jen prostě tyto survival hry nejsou můj šálek kávy.

Hra vyšla 22.2. 2024 a zahrát si ji můžeš na PC (Epic a Steam) a konzoli PlayStation 5. Poděkovat za ni můžeme vývojářům z Ironwood Studios a vydavateli Kepler Interactive.

Na Rudův gameplay se můžeš podívat zde:

Následující video obsahuje zhruba 10 minut hry, ať už v garáží, nebo to, co následuje po konci mise.

POZOR SPOILER!

 

Klady

  • originální a dobře hratelný mix více žánrů
  • atmosféra hry
  • bohatý crafting
  • 60 různých anomálií

Zápory

  • mnohdy frustrující obtížnost
  • není to pro každého
 

Pacific Drive je zajímavá hra o přežití, ve které si vyjíždíš na mise autem. To je taky tvým jediným přítelem. Hra určitě neosloví každého, ale kdo má v oblibě survival hry, ten si přijde na své. A kdo tráví v reálném životě více času v garáži, než na pohovce u TV, tak ten dvojnásob. Pokud má ještě někdo navíc pevné nervy jako „náš“ streamer Ruda, pro toho je to vlastně povinnost. Herní doba je kolem 20-30 hodin, dle toho, co vše se chystáš plnit. Ovšem, pokud bys to hrál tak špatně jako já, tak to možná ani nedohraješ. Každopádně hru vyzkoušej, už jen třeba proto, aby ses kámošům pochlubil, co za bouráka sis vyrobil.

Recenzovaná verze:

PC

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: