Pomocí vhodných zahradních technik a fantazie musíš opět oživit opuštěnou parcelu a užít si klid a radost, kterou přináší péče o vlastní zahrádku.

 

 

Přiznávám bez mučení, ve své herní „kariéře“ určitě nesmím zapomenout na farmaření na Facebooku (tenkrát tam byl snad každý), posléze jsem dlouhé měsíce trávil v jisté funkci ve hře Big Farm od Goodgames. Takže sklízení pšenice ve 4 ráno mi problém nedělalo. Podobné hry jsou mi tedy blízké a tak jsem s napětím očekával, co nabídne tento simulátor zahrádky. Nu, ale samotné hodnocení spokojenosti se dozvíš až v závěru.

Vysaď a kultivuj svou vysněnou zahradu pomocí zahradnických technik inspirovaných skutečným životem. Vše je adaptováno tak, aby ses dobře bavil.

 • Sázej semínka a nechej jim dostatek prostoru, aby se jim dařilo
 • Zalévej, hnoj a zastřihávej rostliny, abys zdůraznil jejich přirozenou krásu a pečoval o jejich zdraví
 • Objevuj různé barevné odrůdy a odhal plný potenciál každé rostliny
 • Vytrhej všechen plevel, případně se rozhodni některé rostliny ponechat, abys je ochránil před škůdci
 • Obdivuj své rostliny v plném květu i během střídání ročních období: v Garden Life se všem rostlinám daří bez ohledu na roční období!
 • Hraj příběhový nebo kreativní režim
Příběhový režim

Po příjezdu autobusem ti je svěřena komunitní zahrada a tobě nezbývá, než nazout gumáky, nasadit rukavice a pustit se do toho. Musíš ji navrátit její původní slávu. Čeká Tě vytrhávání plevele, odemykání nových nástrojů i semínek, či bojů se škůdci. Ale nejedná se o žádné nepřátelé, na které půjdeš s mečem, v této nové hře ti postačí postřik a je vyhráno. Pomocí poštovní schránky dostáváš každý den nějaké úkoly pro okolní sousedy a pěstováním a sklízení, svých rostlinek je splňuješ.

Kreativní režim

Pokud tě příběhová linka nebaví, můžeš rovnou sáhnout po kretaivním režimu. Ve hře se ti okamžitě odemkne každý kout zahrádky a také všechna semínka a nářadí. A ty si tak můžeš rovnou začít tvořit tu svou nejkrásnější zahrádku na světě.

Rostlinky… rostou

Díky procedurální simulaci růstu vyvinuté speciálně pro tuto hru si každá rostlina poroste přesně podle svého! A co více,  některé se dokonce přizpůsobují svému prostředí a plazí se, pokud je zasadíš poblíž příslušných objektů. Ve hře nejsi nijak vázán žádnou mřížkou a můžeš si tak rostlinky a vlastně i vše ostatní umístit jak sám chceš.

Obchůdek a potřeby

Pokud ti bude chybět potřebné semínko, postřik, hnojivo či nějaká dekorace, sedneš na kolo a to tě rychle přenese na náves, do „nákupního“ centra. V něm nejenže můžeš nakupovat, ale i prodávat. Po splnění jednoho z prvních úkolů (příběhový režim) dostaneš svůj prodejní stánek a vše, co máš s sebou v inventáři tam můžeš přesunout. Druhý den si vyzvedneš peníze a vložíš další zboží. Dále tam pak najdeš pavilon soch a pokud věnuješ nějaké květiny, můžeš vyhrát i hodnotné ceny.

A co dále?

Vlastně to je vše. Plníš úkoly, zvelebuješ zahrádku, prodáváš své kytičky, vymýšlíš nové varianty semínek. Pokud neprší, každý večer zaliješ co můžeš, vytrháš plevel, „nakrmíš“ kompostér. Dny samotné moc dlouhé nejsou, hodinky s upozorněním, že bys měl jet domů a začít nový den zacinkají celkem brzo. Ale nijak moc tě to v práci neomezuje, znamená to asi hlavně to, že se zavřel „krám“. Ale ve své práci můžeš pokračovat dále. Ani se moc nesetmí, takže viditelnost je dobrá.

Závěrem

Barevně i zvukově je to moc pěkné, ale… Pár věcí mi vadilo. Třeba malý inventář. V kůlně sice je několik skříní, kde se ukládá vše potřebné, ale nejsou sdílené. Všechno, co chceš tedy prodat na návsi, či v bedně u poštovní schránky, tak musíš mít ve svém hlavním inventáři, což je často opruz, vzhledem k množství rostlinek, co ve hře je. A to se pak ještě dělí na řízky a kytice.

Další problém je v tom, že v momentě, kdy semínko zasadíš, tak chybí jakákoliv informace, co jsem zasadil. Je jen popisek, jestli je kytička happy či náhodou uschla. A to je asi největší slabina, protože úkolů je spousta a ty vlastně nevíš, co máš zasazené. Stejně tak, nejde nijak připnout, které kytky potřebuješ pro pavilon a pokud to teda chceš plnit, nezbývá, než si to psát či ručně fotit.

Na druhou stranu, pochválit je třeba samotný růst. Většina kytek vyroste již druhý den a pokud jsou dobře pohnojené, tak během dne z jednoho semínka vyrostou i vícekrát.

Pařani na streamu ohodnotili tuto hru dvěma hvězdičkami, což je ekvivalent hodnocení 75-85% a asi je to tak akorát. Hra není pro každého, ale pro pečující dušičku, která má ráda život i v rostlinném světě tohle dílko potěší i uklidní. Je to vlastně taková relaxační záležitost.

Garden Life: A Cozy Simulator vyšel 22.2. 2024 a zahrát si ho můžeš na systémech: PC, PS4/PS5, XO/XS a v půlce března vyjde i pro Nintendo Switch. Hru vymysleli v Stillalive Studios a vydal ji Nacon.

Na Rudův první a asi i poslední gameplay se můžeš podívat zde:

Klady

 • hezké barvičky i ozvučení
 • mnoho různých rostlinek
 • žádné čekání, kytky rostou rychle

Zápory

 • stále stejný typ úkolů
 • žádné popisky u zasazených semínek
 • pro někoho stereotyp
 

Musím se přiznat, že jsem od Garden Life: A Cozy Simulator čekal více. Není to jakoby úplně nudná hra, ale ani kdovíjak zábavná. Děláš defacto každý hrací den to samé. Pokud se k tomu pak přičte i to, že nevím, co pěstuji, tak jsem byl trochu zklamán. Ale kdoví, třeba vývojáři nějaký ten popisek přidají a hned by to bylo veselejší. A nebo počítali, že každý správný zahrádkář rostlinky zná a pozná, která je která, kdo ví. Každopádně, pokud tě tento obor a tento druh her baví, a těch pár nedostatků přehlédneš, u hry si dobře zarelaxuješ. A o to asi vývojářům především šlo.

Recenzovaná verze:

PC

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/xbox.skupina/permalink/937813794205410/

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/pc.games.skupina/permalink/1099923931059262/

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: