Hra Tomb Raider I-III Remastered, která je dnes k dispozici na PC a konzolích, přináší klasické dobrodružství Lary Croft od britského studia Core Design na moderní platformy. Tyto hry měly v devadesátých letech obrovský finanční úspěch, ale od té doby se mnohé vytratilo a vývojářské studio Crystal Dynamics, které sérii vyvíjí, se rozhodlo využít osvědčený přístup k dnes již zastaralému vizuálu, který se v trilogii objevil.

Je to skoro neuvěřitelné, ale za dva roky už naše stará známá Lara oslaví třicátiny. Série Tomb Raider měla svou premiéru v roce 1996 a od té doby jsme s ní zažili nespočet různých dobrodružství, odehrávajících se po celém světě. Laru ale známe nejenom z her, ale i z televizní obrazovky. Je to prostě populární kočka.

V této remastered verzi se s Larou podíváme například do Egypta, Řecka, Anglie, Itálie, Číny, nebo zavítáme i do studené Antarktidy. Navštívíme samozřejmě i panství rodiny Croft, s „děsivým“ sluhou. Ale to jsou jen některé z lokací, které v letech 1996 – 1998 vyšly v prvních třech dílech série. Nabídka této kolekce je navíc o to zajímavější, protože obsahuje i všechny 3 datadisky – Unfinished Business, Golden Mask a The Lost Artifact.

Ve svém putování tak nasedneš třeba na čtyřkolku, sněžný skútr či kajak. Veškerý tento obsah můžeš stisknutím jednoho tlačítka libovolně kdykoli přepínat mezi oběma verzemi a zkoumat, jak vypadal původní obsah a jaká je tato remasterovaná grafika.

Jelikož se nejedná o remaster, nebylo zasahováno do kódu hry, takže vizuální pokrok není tak znatelný. Textury se přepracovaly pro vyšší rozlišení spolu s doplněním 3D modelů, čehož si povšimneš především u samotné Lary. Pokud  Ti „zakulacená“ Lara nevyhovuje, a naopak se ti zasteskne po jejím špičatém poprsí, není nic lehčího, než jedním zmáčknutím se na ni přepnout.

V konečném výsledku vizuální zpracování je solidní a dá se hrát i na moderních konzolích. Nicméně, jedna výtka je k osvětlení. Původní hry víceméně žádné nemělo a zpravidla jsme dobře viděli, kam máme jít, popřípadě kde co hledat či zkoumat. V tomto remasteru je vše poněkud tmavé a ani nijak nepotěší, že v menu si světlost zvolit nemůžeme. Často se tak přepínání na původní verzi nevyhneš, abys vůbec věděl, kam jít.

Co se ještě přepínání týče, tak určitě využiješ i to na ovládání Lary. Jsou v nabídce dvě. To původní, trochu takové těžkopádné a nové „moderní“, které oceníš hlavně při průzkumu lokací, střelbě, či uhýbání. Vždy se ale téměř jistě přepneš na to původní, kdy je potřeba někam přesně skočit, jelikož chybí klasické úkroky do strany.

Jak si možná pamatuješ, hra neměla kdysi žádné automatické ukládání, a nemá ho ani teď. Takže pokud si zapomeneš něco uložit ručně, můžeš ztratit klidně i hodinu pokroku a to není nic příjemného.

Co se povedlo velmi dobře, tak je zvuková stránka hry. Pokud jsi původní hry hrál, okamžitě ti přinesou vzpomínky na dávné doby z mládí. Už tenkrát to stálo za to a ani po téměř třiceti letech to neomrzí. Asi stejně jako to, hru si celou zahrát znovu.

Tomb Raider I + rozšíření „Unfinished Business“
Ve hře, kterou to všechno začalo, je Lara Croft najata, aby získala části starobylého artefaktu známého jako Scion. Běhej, skákej, plav a šplhej neohroženým akrobatickým stylem, abys zjistil pravdu o jeho původu a schopnostech a zanechal za sebou jen stopy prázdných hrobek a munice. Původní hra Tomb Raider je dodávána s rozšířením „Unfinished Business“, které přidává čtyři bonusové úrovně ve dvou kapitolách navíc.

Tomb Raider II + rozšíření „Zlatá maska“
Oceňovaný druhý díl série Tomb Raider tě zve, aby ses připojili k Laře, která cestuje po celém světě, aby získala legendární dýku Xian, o níž se říká, že svému držiteli propůjčuje sílu ohnivého draka. Tomb Raider II obsahuje rozšíření „Zlatá maska“, které přidává pět bonusových úrovní v samostatném mini dobrodružství.

Tomb Raider III + rozšíření „Ztracený artefakt“
V tomto komplexním dobrodružství kombinujícím náročné hádanky s rychlou akcí se Lara vydává po stopách smrtícího tajemství. Odvážně přeskakujte propasti a likvidujte příšery v honbě za tajemstvím, které se vymyká všem pozemským vysvětlením. „The Lost Artifact“ obsahuje šest bonusových úrovní, které navazují na Lařino dobrodružství z původní hry Tomb Raider III.

 

Pařané na streamu ohodnotili tuto kolekci nejvyšším počtem hvězdiček – tři, což je akvivalentem hodnocení 90-100%. Svoji velkou míru v tomto hodnocení hrála jistě i nostalgie.

Remaster má na svědomí studio Aspyr, hra vyšla  14.2. 2024 pro všechny hlavní systémy, čímž je PC, PlayStation S4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S a Nintendo Switch.

Na Rudův první gameplay se můžeš podívat zde:

Na „porovnávací“ video nové a staré verze, můžeš kouknout zde:

 

Klady

  • tři celé hry za jednu cenu
  • celkový vizuál je věrný a povedený
  • přepínání mezi režimy i ovládáním
  • česká a slovenská lokalizace
  • solidní cena

Zápory

  • občas špatná nasvícenost scén
  • na ovládání si musíš zvyknout

Kolekce má určitě své mouchy a „moderního“ hráče možná svým těžším ovládáním nezaujme. Kdo ale na Laře vyrůstal a prožívá s ní již více než čtvrt století, ten si hru určitě užije. Fanouškům retro her jistě srdce zaplesá, už jen proto, že obsahuje první tři hry včetně všech přídavků a to za velmi rozumnou cenu. Když se k tomu přičte jak česká, tak i slovenská oficiální lokalizace, tak není o čem.

Recenzovaná verze:

PC

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: