Ve hře Outacast: A New Beginning prozkoumáme dechberoucí mimozemský svět Adelpha, podpoříme místní Talany v jejich bojích a uskutečníme bitvy proti silám invazních robotů. To je nové akční dobrodružné pokračování kultovní klasiky z roku 1999, s otevřeným světem.

 

Tak, takhle nějak zní popisek ke hře Outcast: A New Beginning. Podle něj to vypadalo na úžasnou zábavu, na kterou jsem se celkem těšil. Hned po zapnutí na mě vykouknul krásně barevný svět a já si říkal, kde že jsem to už nedávno viděl? Aha, tohle je přece Pandora z Avatara. To by samozřejmě nebylo nic proti ničemu, neboť onen svět je tam prostě úchvatný a nemá chybu. Zatím jsem byl tedy spokojen a čekal jsem, jak to bude dál…

První dojmy

Hraješ opět za postavu Cuttera Slada, který je na cizí planetě. Na začátku dostaneš misi, kde máš najít tři budovy. Trochu tápeš, protože není žádná minimapa, takže zkoumáš svůj další postup jen svým pohledem. Není to naštěstí ale nijak složité. Mapu pochopitelně časem získáš. Stejně jako první zbraň, štít a jetpack. Kdo hrál například No Man’s Sky, tak jistě ví, o co jde. Zatím tedy dobrý, vyberu pár beden, porazím pár nepřátel, poskáču si, proletím se. Dojdu do první vesnice a od té doby prvotní nadšení trochu opadá. Spousta rozhovorů, kterým nerozumím (byť je to záměr a různé slovíčka jsou vysvětlena po zmáčknutí jedné klávesy), ale hlavně přijmutí nějaké mise mi moc nesedělo. Snad pět, šest kliknutí je třeba na to, abych nějakou našel a nastavil její sledování.

Planeta Adelpha

Příběh hry je podobný jako v prvním díle Outcastu z roku 1999. Ty jako Cutter Slade se musíš dostat pryč z planety Adelpha a to že při svém hledání i pomáháš vesničanům, je pro tebe spíše vedlejší činnost. Adelpha je vytvořena z několika regionů, lišících se od sebe svým podnebím, florou i faunou. Středem tvého zájmu se stanou jednotlivé vesnice Talanů, které ti vždy nabídnou spoustu místních problémů k vyřešení. Hra obsahuje kromě hlavního příběhu pochopitelně i spoustu vedlejších úloh, které ale jsou často spojeny s tím hlavním, takže je musíš splnit, abys postoupil dál. Cílem hry je pak propojit pomocí sítí portálů všechny ony vesničky a získat podporu místních obyvatel.

Kochací nádhera

To, jak to vypadá, to bych asi rozdělil na dvě části. Příroda je prostě krásná, hraje spoustou barviček i zvuků. Ať už běžíš po zemi, nebo plachtíš vzduchem, vždy je čím se kochat (jak by řekl Ruda). Co už je poněkud horší, tak jsou samotné postavy. Všichni Talané se snad skládají jen z pár modelů. Žena, pak mladý a starý muž a nějaký tlustý páprda. Jinak mi přišlo, že jsou všichni stejní. Není to na tak obrovský svět trochu málo?

Co se týče různých aktivit, bohužel jde v drtivé většině o tzv. „fetch questy“ (přines, odnes), zabij psy, ukliď ohradu, najdi peříčka, vyčisti poskvrněné body, znič nepřátelské pevnosti atp. Ne, že by to bylo vyloženě nudné, ale když se to třeba opakuje už poněkolikáté, byť s malou obměnou, na dobré zábavě to nepřidá. Za každý splněný úkol pak dostaneš dva typy bodů. Jedněma můžeš vylepšovat své baterie, druhé slouží k vylepšování zbraní.

Akční systém

Zde bych naopak řekl, že se to povedlo. I přesto, že k boji máš jen štít, pistoli a pušku, stačí to. Zbraně si totiž můžeš vylepšit spoustou různých modulů. Těch existuje prý celkem 32 a jsou různě po světě k nalezení. V pušce jich pak můžeš kombinovat 6, do pistole lze nasadit 4. Je pak už jen na tobě, které si zvolíš a je zábava s nimi experimentovat. Nalézt lze například naváděné střely, výbušnou munici, ochlazovače, rychlopalný modul, vrhače min, výstřely více projektilů atp. Takže pokud jsi šikovný, můžeš si vytvořit samopalobrokovnici, která bude mít naváděcí střely. A to už pak posouvá obyčejnou pušku na jiný level, no ne? Kromě toho si budeš moci odemknout až 8 velmi silných speciálních schopností dle toho, jak budeš postupovat příběhem.

Pár slov závěrem

Abych to nějak shrnul. V Outcast: A New Beginning mám odehráno nějakých cca. 10 hodin. Dle údajů jsem tedy přesně ve třetině hry, ta jich má totiž nabízet zhruba 30, když splníš i všechno okolo. Což často musíš, aby ses vlastně dostal dál. Dle jednoho webu, to nejlepší má přijít až téměř v samotném závěru hry, zhruba v jejich posledních pěti hodinách, kdy už máš defacto všechno odemčené, vše vylepšené a na mapě otevřeny veškeré „teleporty“. To pak přichází jedno příběhové vyvrcholení za druhým. Otázka je, jestli se k tomu každý hráč dostane, protože těch prvních cca 20 hodin zase nic moc extra není.

Nebo…jak se to vezme. Rozhovory a bloumání po vesnicích je víceméně nudné, soubojové mise jsou pak velmi dobrá zábava. Nechci úplně napsat, že pokud tedy „protrpíš“ začátek, že se dočkáš super zážitku v závěru…ale nakonec, zkus si to sám a uvidíš. Já začal defacto rozhovory odklikávat a soustředím se jen na popisy úkolů. On ten příběh je stejně tuctový, takže myslím, že o nic moc nepřicházím. A jak jsem psal, bojové akce jsou dobré, tak třeba i to je způsob, jak tu hru dohrát.

Hlasování našich pařanů bylo taky rozpačité a hlasovali pro všechny čtyři možnosti. Nakonec těsně vyhrály dvě hvězdičky, což se rovná hodnocení okolo 80%.

Outcast: A New Beginning vydal THQ Nordic a na svědomí ho má Appeal Studios. Hra vyšla 15.3. 2024 pro PC, PlayStation 5 a Xbox Series S/X.

 

Na Rudův první gameplay se můžeš podívat zde:

Klady

  • bojové pasáže
  • modulace zbraní
  • krásný otevřený svět

Zápory

  • mnoho fetch questů
  • nudnější začátek
  • příběhově slabší
  • nerůznorodnost NPC
  • bez české lokalizace
 

Jsem trošku na rozpacích. Není to vyloženě špatná hra, ale ani nic, u čeho bych proseděl hodiny v kuse. Nicméně za současnou cenu například na Steamu, která činí 60€ bych si ji pravděpodobně nepořídil. Za stejnou cenu se totiž třeba prodává Avatar: Frontiers of Pandora a to je dle mého jistě lepší gamesa. Pokud se ale Outcast dočká nějaké slevy, nejspíše pak mohu doporučit. Pokud se tedy jako hráč povzneseš nad slabší příběh a nudnější začátek, čeká tě krásný svět a svižný soubojový systém, ve kterém můžeš navíc hodně experimentovat. A když se dostaneš až k závěru hry, tak se vlastně i celkem pobavíš.

Recenzovaná verze:

PC / Steam

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/xbox.skupina/permalink/942363537083769/

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/pc.games.skupina/permalink/1104817943903194/

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: