Kingdom Come: Deliverance je akční hra na hrdiny z roku 2018, vyvinutá českou společností Warhorse Studios, kterou spoluvydala firma Deep Silver. Jde o vůbec první hru tohoto studia. Děj titulu je zasazený do českých zemí na začátku 15. století, do oblasti s městy Sázava, Rataje nad Sázavou a Stříbrná Skalice.

 

Ve hře KCD (Kingdom Come: Deliverance) mám náhráno zhruba 300 hodin, ale vlastně jsem ji ještě nedohrál ani jednou do konce. Ano, je to ostuda, souhlasím. Je pravda ale, že jsem ji začínal 2x a podruhé vlastně celkem nedávno, když konečně vyšel dlouho očekávaný český dabing. To jsem si tedy řekl, že si hru vychutnám do posledního a začnu znovu.  Třeba hned v úvodní lokaci jsem strávil přes 20 hodin a vyleveloval jsem se poměrně vysoko. Takže jsem do světa vyrážel již jako zkušený harcovník, a ne jako maminčin mazánek, kterému je třeba ošetřit každou bouličku.

DABING na konzolích!

To mi ho teda vyndej a propleskni švestky

Právě onen dabing bylo to největší lákadlo, proč KCD rozehrát znovu. A stálo to za to. Největší paráda pro mě je ve vesnicích, kde je slyšet kdejaké štěbetání trhovců, a podobně. Po hospodách je taky spousta hlasů, a při hazardu se člověk i zasměje. Je jedna hláška, na kterou asi nikdy nezapomenu. Stalo se tak, když jsem na svých kostkách hodil na první dobrou velkou postupku. Od protihráče zaznělo: „To mi ho teda vyndej a propleskni švestky„. No, kdo by si něco podobného rád neposlechl, že jo. Bohužel, konzolisti jsou o toto vše ochuzeni. Nebo už ne?

Kostky mě baví hodně

Pravda je taková, že už ne! Nebo alespoň někteří. Po dlouhých letech se český dabing dostává na konzole díky Nintendu Switch. PéeSkaři sice pláčou dál, ale majitelé Nintenda si již mohou hru několik dní s našim rodným jazykem užívat, a to nejen textově. O port na Nintendo se postarala společnost Saber Interactive, která již měla zkušenosti například s třetím Zaklínačem. Jak se to (ne)povedlo, to si níže alespoň částečně napíšeme.

Víceméně se to povedlo!

Předem nutno říci, že Switch ze sebe vycucnul maximum. Hráči již dopředu věděli, že nepůjde o žádné grafické orgie, to ani není možné. Na druhou stranu, KCD běží po většinu času na přijatelných 30 fps, ve větších vesnicích či při bojových scénách o něco padá, a pohybuje se okolo 25. Nintendo muselo samozřejmě přijít s grafickými „ústupky“, což je patrné hned, když si v úvodu zapneš nastavení hry. Ať už se jedná o nižší rozlišení, menší vykreslovací vzdálenost či méně detailnější textury. Naopak třeba oproti Xbox One se zrychlilo o pár desítek vteřin načtení samotné hry, byť i tak zabere přes minutu.

Při rychlé jízdě na koni dostává sice grafika zabrat a třeba v lese se stane, že stromy a keře „doskakují“.  Na druhou stranu KCD nepozbylo z krásných detailů. Těšit se můžeme na hezky vypadající déšť, či mlhu, sběr kytiček i hub vypadá stále stejně pěkně a ve vzduchu se pořád něco vznáší. Trochu slabší je to v případě různých rozhovorů, kde detailní záběr na postavy není tak úplně detailní. Ale není to zase nic, kvůli čemu by si hru hráč nemohl užít.

Ať neděle nebo středa, pobyt vlázních je vždy třeba!

Sečteno a podtrženo, KCD se přes Switch hraje velmi dobře. Až překvapivě dobře. Nenabízí samozřejmě hráči takový komfortní zážitek, jako třeba PC hráčům, ale to se od tohoto portu ani neočekávalo. Navíc, Switch je jediná konzole, kde hra funguje i s českým dabingem, který se dá z Nintendo Shopu zdarma doinstalovat. Zahrát si to pak můžeš jak na cestě vlakem, nebo pomocí docku na televizi.

A kdo by náhodou snad ještě nevěděl, o čem KCD je, zde přináším krátký popis hry:

KCD je vítěz 30 globálních ocenění. Jde o příběhové RPG s otevřeným světem, které tě ponoří do epického středověkého dobrodružství napříč Svatou říší římskou. Hraješ jako  Jindřich, syn kováře. Vražen do zuřící občanské války bezmocně sleduješ, jak útočníci zaútočí na tvou vesnici a vyvraždí tvé přátele a rodinu.

Takhle to začalo…

Když těsně unikneš brutálnímu útoku, popadneš svůj meč, aby ses bránil. Pomsti smrt svých rodičů, bojuj s invazními silami, plň úkoly, které mění hru, a dělej vlivná rozhodnutí.  Prozkoumej masivní realistické akční RPG, v autentických středověkých Čechách, kdykoli a kdekoli.

Funkce hry:

– Masivní realistický otevřený svět: Prozkoumej středověké Čechy a ponoř se do jejich majestátních hradů, rozlehlých polí a bujných lesů.
– Nelineární příběh: řeš úkoly několika způsoby a pak čel důsledkům svých rozhodnutí.
– Náročný boj: Na dálku, plížení nebo boj zblízka. Vyber si zbraně a prováděj desítky komb v bitvách, které jsou stejně napínavé jako nemilosrdné.
– Vývoj postavy: Vyber si své vybavení, vylepši své dovednosti a získej nové výhody.
– Dynamický svět: Tvoje činy ovlivňují reakce lidí kolem tebe. Bojovat, krást, svádět, vyhrožovat, přesvědčovat nebo podplácet? Rozhodnutí je na tobě.
– Historická přesnost: Seznam se se skutečnými historickými postavami a zažij nefalšovaný vzhled a atmosféru středověkých Čech.

Terezka se chystá na lechtivou scénku

 

Royal Edition obsahuje Kingdom Come: Deliverance a všechny vydané DLC: Treasures of the Past, From the Ashes, The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon, Band of Bastards a A Woman’s Lot.

 

Na závěr přidám několik odkazů, které se hry týkají:

Na TÉTO stránce se můžeš podívat na vůbec první Rudův gameplay KCD a porovnat, jak to vypadá na PC a jak přes Switch.

Video z přednášky Martina Klímy o tom, jak se dělá hra, jak vznikl KCD a mnoho dalšího si můžeš pustit na TÉTO stránce.

Besedu s Janem Vávrou, který odpovídá na otázky diváků, včetně tří Rudových si můžeš pustit na  TÉTO stránce.

Hru KCD v Royal Edici na Nintedo si můžeš koupit ZDE

Samotný český dabing je zdarma, ale musíš ho stáhnout zvlášť a najdeš ho ZDE

Hra Kingdom Come: Deliverance vyšla na Nintendo Switch dne 15. 3. 2024 a reálně zabírá včetně českého dabingu na konzoli kolem 17 GB místa.

Na první Rudův gameplay se můžeš podívat zde:

Klady

  • jako jediná konzole má český dabing
  • možnost hrát kdekoliv

Zápory

  • osekané nastavení
  • místy fps propady
 

Vzhledem k tomu, že HW Switche běží na chipu z roku 2012, je až s podivem, jak se s KCD popasoval. Za předpokladu, že od hry nikdo nemohl očekávat grafiku nové generace, tak musí být nadmíru spokojen. Konzolisté dlouhé měsíce či roky volali po českém dabingu a alespoň někteří se ho konečně dočkali. Ale ani ta hratelnost není špatná, a pokud jsi hráč, který nelpí na tom nejlepším grafickém nastavení, hru si bezpochyby užiješ. Ani za šest let od vydání hra neztratila nic ze své zábavnosti a náročnosti. Zahrát díky Nintendu si můžeš za Jindříška jak na TV, tak na cestách či pod stanem. A že se to hraje stále dobře, o tom žádná.

Recenzovaná verze:

Nintendo Switch

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: