Minulý ročník NBA od 2k Games jsme měli možnost poprvé hrát basketball na next genu moderních konzolí PlayStation 5 a Xbox Series. Letos to není jinak a nejspíše si myslíš, že hra pojede již v technicky již zaběhnutém kabátku bez příměsi inovace.

Tak to naštěstí není, inovace tu jsou a nejenom obsahové, ale i vizuální. Pojďme si je tedy shrnout a celou hru zhodnotit.

The City

První velikou novinkou je obrovské online sandboxové hřiště The City, jenž součástí příběhové kampaně MyCAREER . Zde máš k dispozici celé město trochu podobně jako v sérii GTA a v něm se můžeš volně pohybovat, potkávat se samozřejmě s dalšími hráči, domlouvat se s nimi na zápasech, jezdit na skateboardu, poslouchat hudbu, hrát pouliční basketball a samozřejmě v něm plnit i různé úkoly. Město je součástí tvé kariéry a ty se v něm snažíš postupně vypracovat na basketbalovou hvězdu. Máš svého trenéra i klub, který tě za tvým cílem povede.

Jak jsem nastínil, mimo to se dá ve městě dělat spousta volných aktivit. Časem, až budeš mít dost peněz, třeba i jezdit na kole či koloběžce, dělat DJ hudbu na ulici, či nakupovat v obchodním centru. Všechno to totiž stojí virtuální peníze, které sice ve městě na určitých místech dostaneš, ale ve větší míře si je postupně plněním úkolů i vyděláš.

Působí to opravdu dost komplexně a mám pocit, že tento nápad dokáže na dlouhou dobu hráče zabavit, protože online režim lze hrát do nekonečna. Myslím, že město skýtá veliký potenciál i do budoucna a je v něm spousta míst, která by se dala rozšířit či jinak zlepšit. V nadcházejících ročnících NBA od 2K Games proto očekávám do něj tunu nového obsahu.

Je škoda, že The City je dostupné pouze pro next-gen konzole PlayStation 5 a Xbox Series. V případě že vlastníš starší konzoli, čeká tě na ní jen obyčejná kariéra, podobná starším předchozím dílům této série.

Dva hlavní režimy

Ve hře samozřejmě nechybí ani klasická kampaň, která není jedna, ale dokonce dvě:

Režim MyCAREER je online režim jednoho hráče, kdy jsi součástí týmu a musíš s ním spolupracovat. Celý tento režim se odehrává na pozadí obrovského města, který jsem ti již popsal. Je to zároveň i takový adventurní režim, který nejen svoji grafikou trochu připomíná příběhovou kampaň série GTA. Povídáš si prostě s postavami, hlavně se svým trenérem, máš svoje apartmá a z něho vyrážíš za dobrodružstvím do města, kde se také seznamuješ s reálnými hráči a máš možnost si s nimi i zahrát.

Pokud zrovna hraješ v tomto režimu basketbalový zápas, tak samozřejmě ovládáš jen jednu postavu, tu svoji, kterou sis vytvořil a postupně si ji těmi zápasy vypracováváš na uznávaného hráče. Zde si gamepad i trochu šetříš, neboť s jednou postavou je mačkání tlačítek méně, ale to neznamená, že nemusíš být bdělí a ostražitý, ba právě naopak. Čekáš tu na vhodnou příležitost, kdy můžeš soupeři zablokovat či sebrat míč, přihrát ho svému spoluhráči, či naopak získat od něj přihrávku a hodit pak vítězoslavně koš.

Režim MyTEAM je taktéž zajímavý, ale těžko říci, zda tě bude i více bavit. V něm si totiž postupně vytvoříš svůj tým snů, se kterým se staneš neporazitelný. Zní to sice hezky, ale svůj tým si sestavuješ z takových kartiček, které získáš sbíráním různých balíčků. Trochu mi to připomíná známé sportovní hokejové kartičky, které sbírají naše české děti. Přiznám se, že sbírání kartiček mě v této hře moc neoslovilo, ale možná je to tím, že jsem v tomto ohledu nezkušený nováček a uvítal bych zde proto větší přehlednost a přístupnost.

Zábavnost má zelenou

Mimo vše vyjmenované samozřejmě lze hrát i klasické rychlé na míru vytvořené basketbalové zápasy. V nich si zvolíš svůj klub, vybereš soupeře, jeho obtížnost a čas v jednotlivých zápasech. Dokonce se dá vybrat i rychlost, s jakou se mají všichni hráči pohybovat. Tento režim lze hrát jak proti AI, tak i v lokální/online hře proti reálnému hráči.

Největší předností této hry je podle mého její znovu hratelnost a zábava. Skutečně si jednotlivé zápasy budeš užívat a radovat se nejenom z každého svého vítězství, ale i s každým košem, který se ti povede.

Reálněji než kdy dřív

Samozřejmě lze hrát i rychlé klasické basketbalové zápasy, kdy si zvolíš svůj klub, vybereš si svého soupeře, jeho obtížnost a čas v jednotlivých zápasech. Dokonce se dá vybrat i rychlost, s jakou se mají všichni hráči pohybovat. Tento režim lze hrát jak proti Al, tak i v lokální/online hře proti reálnému hráči.

Největší předností této hry je podle mě její znovu hratelnost a zábava. Skutečně si jednotlivé zápasy budeš užívat a radovat se ze svého vítězství.

Grafická stránka hry se oproti minulému ročníku nepatrně zlepšila. Nejvíce je to vidět na pohybu a kolizi hráčů, sbírání odražených balónů či zachytávání přihrávek. Celé to více působí reálněni a to je dobře.

Větší reálnosti pomohla i haptická odezva z ovladače DualSense, kdy ti tlačítka ztěžknou podle toho, ve které ruce držíš míč.

Pochválit musím i skvělé ozvučení a hudbu. Když k tomu přičteme na 4K obrazovce skvělý obraz díky vysokému rozlišení, HDR a plynulému framerate, tak asi není co řešit.

Revoluce se sice nekoná, nemá však ani důvod, když konkurenční EA v oblasti tohoto sportu zaspala a svůj NBA titul zase nevydala. Tento ročník od 2K tě ale věřím nezklame.

Můj první testovací gameplay z PS5:

Gameplay režimu MyCAREER ve světě The City:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • znovuhratelnost a zábava
  • technické zpracování
  • režim The City 
  • zvuk a hudba

Zápory

  • kartičky mě moc neoslovily
  • ocenil bych přístupnější tutoriál
  • česká lokalizace by hodně pomohla

Závěr:

Nový NBA od 2K Games tě asi potěší. Reálnější grafika tu jde ruku v ruce se skvělou zábavou. Oceňuji, že tu nechybí ani nové herní prvky a čas ukáže, co si hráči nejvíce oblíbí. The City má zde obrovský potenciál a vždy ještě platí, že klasický režim nikdy nezklame.

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Ohodnoť tuto recenzi, nebo ji sdílej: