Bus Simulator má po pár letech opět nový díl. Ten předchozí s číslovkou osmnáct vyšel před dlouhými třemi roky. Za hrou stojí rakouské studio Stillalive a jak už název hry napovídá, jedná se o simulátor autobusové dopravy. Svým konceptem hra lehce připomíná český Eurotruck Simulator 2 s tím rozdílem, že zde máš místo klasických trucků autobus a nevozíš stavební materiál, nýbrž živé lidi.

Stará i nová oblast

Bus Simulator 21 se odehrává ve dvou oblastech. Tou první je evropský Seaside Valley, který můžeš znát z minulého dílu a obsahuje i novou působivou oblast Angel Shores, která leží v Americe.

První zmíněná Seaside Valley je přepracovaná a obsahuje i DLC, které vyšlo k minulému ročníku. Je to hezká horská oblast, která si bere inspiraci z některých evropských reálných míst. Americká Angel Shores zase nápadně připomíná město Los Angeles a musím říci, že ta oblast je opravdu obrovská.

Díky hned dvou mapám nabízející rozsáhlejší otevřený svět pro tebe znamená, že si život řidiče autobusu můžeš vyzkoušet ve dvou velkých a plně přístupných městech, ve kterých nechybí průmyslové a okrajové čtvrtě, životem pulzující Čínská čtvrť, promenáda, okolní kopcovitá krajina ani obchodní park.

Řidičem autobusu

Tvým úkolem bude nejen, aby jsi se stal schopným řidičem s nespočtem najetých kilometrů, ale vyzkoušíš si i pokročilé prvky managementu mezi které patří  vytváření podrobných jízdních řádů, nákup a prodej autobusů, nebo plánování efektivních trasových linek s ohledem na denní počet cestujících ve špičce. Zní to poměrně komplexně že?

Pokud by tě managementská část ale nudila a upřednostňuješ řízení autobusu, před vysedáváním v kanceláři, dá se tato herní mechanika přeskočit. Automatizační prvky hry Bus Simulator 21 se o tvé manažerské povinnosti perfektně postarají a ty si tak v klidu můžeš vychutnat čistou jízdu s kocháním se všude okolo.

Hra obsahuje dosud nejobsáhlejší i nejpokročilejší vozový park v celé historii této série. Ke známým modelům  z minulého dílu Mercedes-Benz, Setra, IVECO BUS a MAN přibylo 30 oficiálně licencovaných autobusů známých světových výrobců, jako jsou Volvo, Alexander Dennis, Scania, BYD, Grande West a Blue Bird. Díky tomuto rozšíření tu budeš mít zcela poprvé možnost jezdit ve dvoupatrových a elektrických autobusech. Z ní to všechno skvěle, viď? Pojďme se tedy podívat na zoubek samotné hratelnosti.

Úskalí a odměny

Systém odměňování a vydělávání peněz je trochu podobný českému simulátoru ETS2. Hra tě totiž za jízdu bude hodnotit a odměňovat podle toho, jak budeš dodržovat dopravní předpisy a nedělat chyby. Co se však změnilo je to, že na rozdíl od minulého ročníku tu nebudeš dostávat peníze za odjeté kilometry, nýbrž za nově dosažené úrovně. Výplatu navíc nedostaneš za každou dokončenou jízdu, ale musíš jich absolvovat několik. Hra tě tak bude nutit více se věnovat řízení, což je jen dobře.

Hra tě postaví před situace, kdy budeš muset zvládnout projet úzké silnice, protijedoucí vozidla, serpentiny, rušné autobusové nádraží, jízdu v noci, práce na silnici, dálkové jízdy, výmoly, dopravní zácpy, překážky v provozu či zpomalovací prahy. Občas budeš muset řešit i situace způsobenými lidmi, jako je znečištěný interiér, zvláštní požadavky cestujících, černí pasažéři, provozování hlasité hudby či zablokované zastávky.

Detailní pohled

Samotná hratelnost této hry je příjemná, ale bohužel ji kazí některé chyby. V minulém ročníku bylo dost zvláštní chování umělé inteligence, tedy chodců. V letošním se to sice zlepšilo, ale stále to ještě není ono. Chodci se někdy dají až přehnaně strachy na útěk a také občas ti i pod autobus skočí. Takových zmatkařů, nevšímavců a sebevrahů na svých cestách potkáš dosti a je třeba s nimi prostě počítat. Podobné je to i s ostatními řidiči, kteří dokážou vjet do tvé dráhy, z čehož většinou vznikne nehoda. Také se mi stalo, že mě autobus přestal poslouchat a nechtěl se ze zastávky rozjet. Přikládal jsem to zpočátku své nezkušenosti, ale i když jsem mačkal tlačítka, která se po mě chtěla, stejně jsem nevyjel. Ve fórech jsem se potom dočetl, že tento problém mělo více hráčů, tak to asi mojí blbostí není.

Pochválit však musím přístupnost široké hráčské základně. Bus Simulator 21 je totiž na rozdíl od ETS2 dostupný nejen pro počítače na Steamu, ale zahrát si ho můžeš i na herních konzolích Xbox One/Series a PlayStation 4/5. Hrát se dá navíc i v online kooperaci s tvými kamarády. Co však naopak nepochválím, je absence české lokalizace, kde na ETS2 naopak ztrácí.

Ke grafické a hudební stránce hry nemám v podstatě nějakých výhrad. Realismu určitě přidává implementované dynamické počasí i denní a noční cyklus. ETS2 simulátor je sice o trochu hezčí, ale i zde se dá místy kochat a celkový vizuál tu prostě působí obstojně.

Celkově jsem s letošním ročníkem ale spokojen. Pokud by výše mnou uvedené chybky opravili, jednalo by se o skvělou relaxační hru, přinášející příjemnou zábavu a odreagování. Zmíněné nedostatky ji ale zatím bohužel na hodnocení sráží. Přesto hru doporučuji a ve slevě bych si ji určitě pořídil.

Pusť si můj let’s play z PS5:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • komplexnost a detailnost
  • obstojný vizuál
  • dvě rozsáhlé různorodé mapy
  • velké množství autobusů
  • multiplayer

Zápory

  • absence české lokalizace
  • množství různých chyb

Závěr:

Poměrně zdařilý, zábavný a komplexní simulátor řidiče autobusu sráží některé mnohdy až zbytečné chyby. Pevně věřím, že se vývojářům časem podaří velkou část z nich formou aktualizací odstranit. Celkově jsem ale se hrou pokojen a ve slevové akci bych se zakoupením asi dlouho neváhal.

Recenzovaná verze:
PC/Steam

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/124136215573176/permalink/455536439099817/

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/203094947408836/permalink/576986293353031/

Ohodnoť tuto recenzi, nebo ji sdílej: