Když jsem si před dvěma roky zahrál hru Judgment od studia Ryu Ga Gotoku, tvůrců série Yakuza, byl jsem po jejím dohrání hodně spokojený s tím, jakým směrem se tato odbočka od zavedené série vydala.

Příběh právníka Yagamiho, jenž se rozhodl stát soukromým detektivem a zločin trestat efektivněji, než všichni soudci ve městě dohromady, mě zkrátka chytl hned od začátku a nepustil až do samotného finále. Jednalo se o velmi kvalitní hru, kterou pokud jsi nehrál, ti vřele  doporučuji, stojí totiž za zahrání i dnes.

Nelze se proto divit, že po oznámení společnosti Sega na pokračování s názvem Lost Judgment, jsem se ihned začal těšit na opětovné shledání s Yagamim a jeho přáteli. Co si tedy pro nás připravili vývojáři z Ryu Ga Gotoku Studio tentokrát?

Vyzrálý příběh

Hned ze začátku musím říci, že vývojáři přitlačili v Lost Judgment krapet na pilu a čeká tě temnější a drsnější thriller, než tomu bylo minule. Servírují nám příběh v němž se objevují témata jako šikana na škole a její následky, které nekončí šťastně. Ve hře je patrná kritika společnosti i soudního systému a nebyla by to pravá Japonská hra, kdyby nám odepřeli i otázku pomsty. Kam lze až zajít v cestě za spravedlností?

Témata ačkoliv klasická i kontroverzní, jsou zde vyobrazená opravdu povedeně. Ostatně příběh hry je velice zajímavý a rozhodně se nemá za co stydět. Japonsko je krásná země, ale jako všude na světě i zde je zakořeněn zločin ve všech možných směrech. Začátek hry začíná malým nástřelem hlavního příběhu a to nalezením umučeného lidského těla, které po upozornění našli hasiči. Po tomto krátkém a emotivním úvodu se začne rozvíjet příběh, kde je souzen představitel zákona za obtěžování žen a do toho přijde i žádost o vyšetření šikany na střední škole. Rozjede to kolotoč událostí, které si udržují solidní tempo. A i když občas příběh na chvilku poleví, popadne poté znovu dech a vyrazí vpřed, jako ostří nabroušené katany.

Z Yagamim začínáš ve městě Kamuracho, kde ti jsou pomoci tutoriálu vysvětleny různé herní mechaniky. Po tomto úvodním osahaní hry, odcestuješ do nové oblasti – města Yokohamy. Zde se vydáváš na žádost o pomoc z již zmíněným problémem se šikanou na místní střední školu. Neboť již v minulosti, tam šikana stála život, mladého studenta. Otázek přibývá a tak budeš mít plné ruce práce, než vše zvládneš. Ale neboj se, nebudeš na to sám, doprovázet tě bude tvůj věrný kamarád Kaito i postavy, které můžeš znát již z první hry. Společnými silami se tak pustíte do vyšetřování případu. Víc ti nechci z příběhu prozrazovat, neboť rozhodně stojí za to a je jádrem celé hry.

Pestré herní mechaniky

Jak již můžeš z nastíněného příběhu tušit, tak nelehký je život soukromého očka. Hlavní část hry budeš trávit ve škole a jeho prostředí. Zde se staneš poradcem detektivního spolku studentů a budete společně pátrat ve škole po různých záhadách. Dostaneš se i do spolku tance, robotiky či třeba boxu. Musíš si zde získat důvěru studentů. Jde vlastně o kombinaci miniher, převážně různé quick time eventy, díky nimž získáváš užitečně dovednostní body.

Pokud jsi někdy hrál nějakou Yakuza hru, tak jistě víš, že bez těchto miniher, by byl zážitek poloviční. Tudíž v rámci příběhu, díky těmto činnostem, odkrýváš různé vazby mezi učiteli a studenty. Jsou to zkrátka vedlejší úkoly ze školního prostředí, které plníš krom dalšího vyšetřování. Kromě spousty rozhovorů přijdou na řadu i další detektivní kratochvíle, jako je využití skrytých kamer, odposlouchávací zařízení – foťák nesmí chybět žádnému detektivovi, ale i průzkum prostředí. Ve hře samozřejmě nechybí ani stealth pasáže, ale Metal Gear Solid tu nečekej. Spíš se schováš ve vhodný okamžik, aby tě pronásledována osoba nespatřila. Na řadu také přijde parkourové zdolávání překážek, pomoci quick time eventů. Když tě unaví chodit pěšky, můžeš využít rychlejší pohyb prostředím, pomocí svého skateboardu.

Kung fu nářez

A nyní se podíváme na soubojový systém, což je má oblíbená část. Zde využiješ různé bojové styly, ať již styl Tygra, nebo třeba Jeřába. Souboje jsou naprosto parádní, dynamické, brutální, krvavé a jsou protkány zpomalenými záběry a kostí nepřátel budou praskat pod tvými údery pěsti, kopy nohou i ranám židlí, které můžeš v boji využít. Jsi-li fanda kung fu filmů, budeš si připadat jako Jet Li v jeho nejlepších letech filmové kariéry! Doslova lahůdkou jsou poté souboje z bossy, neboli bossfighty. Zde uplatníš kromě vhodné bojové taktiky i různé posilující roztoky, které ti dodají výhodu v boji. Souboje jsou doplněny o hezké efekty a užiješ si jich opravdu dosyta.

Co musím vyzdvihnout jsou jednoznačně filmečky, které jsou parádní a mimika obličejů je špičková. Taktéž doporučuji hrát hru v Japonském dabingu, má to potom tu správnou atmosféru, anglické titulky jsou přítomny. Je toho hodně a hodně, co bych o hře mohl napsat, ale nemohu, nechci tě ochudit o různá překvapení. Jsou zde Sega herny jako v jiných Yakuza hrách? Samozřejmě! Chceš-li si odpočinout, klidně je vyhledej a užij si hraní klasických her!

Technická stránka

Hru jsem původně chtěl hrát na Xboxu, ale díky kamarádovi jsem měl příležitost si ji užít na konzoli PlayStation 5. Co se týká grafiky, tak ta je opravdu parádní a nádherná a je radost se dívat, jak fantasticky Yokohama a její prostředí vypadá. Ať již domy, obchody, restaurace anebo škola, vše vypadá opravdu moc hezky. Stěžovat si na grafiku opravdu nemohu.

Načítání je také rychlé a hra je plynulá. Co se týká haptické odezvy ovladače DualSense, tak žádná velká hitparáda to v této hře není, bohužel. Také musím zmínit jeden takový menší nešvar, provázející všechny hry série Yakuza. Jak už asi možná tušíš, tak jde o dabing postav. V mnoha rozhovorech řečníci pouze otevírají ústa, pod nimi běží text a dabing není slyšet. Postavy tak jen občas heknou a vzdychnou. Což je vážně škoda a Sega by na dabingu neměla tolik šetřit, když jde o jednu z nejdůležitějších značek, které ve svém herním katalogu má. Celkově ale zvuky a hudba jsou ve hře na velmi dobré úrovni.

Tento díl je takový temnější a drsnější, než ten minulý, což hře prospělo. Je dobře, že přesto dokáže i nabídnout humorné okamžiky. To by totiž nebyla ta pravá Yakuza hra, na níž jsme zvyklí a jakou máme rádi.

Pusť si můj next-gen gameplay:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • příběh hry a jednotlivé charaktery
  • spousta miniher a vedlejších aktivit
  • pestré herní mechaniky (bojové, detektivní, parkour, stealth…)
  • akční pasáže a bossfighty
  • grafika a prostředí

Zápory

  • absence české lokalizace
  • nevyužitá haptika na PS5
  • místo dabingu občas jen citoslovce

Závěr:

Lost Judgment je naprosto parádní hrou, která není ušitá horkou jehlou. Sice nenabízí hromadu originálních a nových mechanik, ale to co dělá, dělá hodně dobře a zábavně. Příběh hry a atmosféra, taktéž postavy, jsou zkrátka vyobrazený skvěle. Není problém ve hře strávit i více jak 40 hodin. A ano, dokonce i toho psího společníka se tady dočkáš. Lost Judgment je zkrátka pecka, kterou ti můžu vřele doporučit.

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/124136215573176/permalink/472200760766718/

Ohodnoť tuto recenzi, nebo ji sdílej: