Italské vývojářské studio i vydavatel Milestone je mezi hráči závodních simulátorů veřejně známé. Velice úspěšně si vede se značkami MXGP, Ride, MotoGP a Supercross. S příchodem nových next-gen herních konzolí PlayStation 5 a Xbox Series již vydal první dvě zmíněné značky pro tyto konzole a já jsem měl možnost je obě na novém PlayStationu otestovat.

Herní konzole PS5 vyniká nejenom svým velkým výkonem, ale i futuristickým ovladačem, který díky svým vibracím a haptické odezvě doslova hráče vtáhne. Druhou vychytávkou této konzole je 3D zvuk, který v kombinaci se Sony sluchátky Pulse 3D způsobí, že tě zvuk ze hry dokonale obklopí a nabudeš pocitu, že jsi přímo uprostřed akce.

Není tedy divu, že mě zajímalo, jak si tyto dvě závodní hry na PS5 audiovizuálně povedou a zda budou i podporovat fíčury nového DualSense ovladače. Již teď tě mohu ujistit, že jsem rozhodně nezůstal zklamán.

MXGP 2020

Motokrosové závody série MXGP jsem naposled hrál před více než rokem v titulu MXGP 2019 a bavilo mě v něm překonávat se svojí motorkou nerovný, někdy až kopcovitý terén, ve kterém není nouze o bláto a kaluže.

Tady je to dost podobné. Nechybí režim kariéra, ve které si zajezdíš na sedmnácti různých tratích a ve které vyděláš nějaké penízky na vylepšování svých motorek. Máme tu i souboje s časem Time Trial, projíždění kontrolních bodů ve Waypoint a režim Playground, což je takový sandbox pískoviště, na kterém se můžeš vyblbnout a volně si jezdit, kam se ti zlíbí.

Samozřejmě je také ve hře zastoupen online režim s reálnými závodníky. Pokud by ti ani tohle nestačilo, uspokojí tě editor, ve kterém si můžeš postavit tratě podle svého přání a na nich si poté v single i online režimu jezdit.

Hra nabízí množství úprav, jak pro tvoji motorku, tak i tvého závodníka a obsahuje více než 110 oficiálních značek. Jedná se totiž o oficiální videohru Motocross šampionátu, tak vývojáři díky licenci využili vše, co se jen dalo.

RIDE 4

Recenzi pro hru Ride 4 jsme na Pařanský ráj přinesli již na podzim minulého roku a netýkala se next-genu, protože ten ještě nevyšel a tato hra pro něj tehdy ani nemohla mít podporu. Až ke konci ledna letošního roku jsme si mohli konečně vychutnat tuto závodní hru ve vylepšené verzi i na konzolích PlayStation 5 a Xbox Series.

Proto tu jen stručně zmíním, o jaký titul se jedná. Je to závodní hra na dvou kolech, která obsahuje 176 oficiálně licencovaných motorek a 30 náročných tratí. Zúčastňuješ se závodů o poháry na tratích v Evropě, Americe i v Asii.

Vývojáři z Milestone mají smysl pro detail a proto do hry použili CAD laserové a 3D skenování a přenesli to tam tak, aby přesně zachytily i ten nejmenší detaily a ty sis tak mohl užít možná dosud ty nejlepší závody na dvou kolech všech dob!

Nechybí tu střídání dne a noci, neurální umělá inteligence tvých protihráčů (Artificial Neural Network Agent) založena na strojovém učení, mnoho možností úprav motorek díky grafickému editoru a v neposlední řadě i online soutěže. Osobně bych hře vytknul asi jediné, že je pro casual hráče závodních her příliš těžká. Více tě odkáži na Jokerovu recenzi, kde tuto hru moc pěkně popsal: https://www.paranskyraj.cz/recenze/ride-4-recenze/ 

MXGP na next-genu

A jak se obě tyto hry hrají na next-genu? V obou případech jsem měl možnost tyto hry hrát na konzoli PlayStation 5.

MXGP 2020 byla po hře DIRT 5 (kterou jsem na PS5 také zkoušel) teprve druhá next-gen závodní hra, která měla uspokojit hlad hráčů po závodních PS5/XS titulech. A já si myslím, že je rozhodně nezklamala.

Vývojáři z Milestone využili pro MXGP 2020 plný potenciál nových funkcí ovladače Dualsense. Díky zpětné haptické vazbě skvěle zažiješ pocity z povrchu terénů a velmi užitečné pro tebe budou informace, jako je ztráta přilnavosti pneumatik, nebo omezovač motoru.

Adaptivní spoušť tu zajišťuje realistickou sílu na plyn, brzdu i spojku. A nejenom, že vše z toho ovladače cítíš, ale při jízdě se ti z něho dokonce ozývají fučící zvuky větru!

Sám sem byl překvapený z toho, jak pěkný a hlavně realistický pocit ti nový DualSense přináší a jak se s ním hezky hraje.

Nový MXGP 2020 na PS5 běží v dynamickém 4K rozlišení při 60 snímcích za vteřinu. Hra vypadá pěkně, je ostrá a detailní. O něco horší je to už ale s optimalizací, místy jsou cítit snímkové propady. Není to však nic strašného a snad tuhle maličkost vyřeší dodatečný update.

Ride na next-genu

Stejně pochvalné ódy pěji i pro hru Ride 4. Na Dualsense ovladači tlačítka R2/L2 simulují progresivní odpor skutečného úchopu. Škrtící klapku, brzdu, kontrolu trakce TCS, omezovač motoru a ABS vibrace brzd při zásahu protiblokovacího systému – to vše je z této haptiky cítit!

A stejně kouzelně působí i samotné vibrace. Zrychlení motoru z klidu při dosažení vysokých otáček. Simulace řazení pedálu. Výbuch backfire a ztráta gripu u přilnavosti přední a zadní pneumatiky.

Dokonce se povedlo na ovladač nasimulovat i chování okolního prostředí. Diferencovaná simulace hlavních kontaktních ploch mimo trať jako jsou obrubníky, písek a tráva. Simulace dešťových kapek, jejichž intenzita se liší podle rychlosti kola. Kolize nebo blízkost s oponenty. Ovladač totiž vrací lokalizované vibrace odpovídající poloze soupeřů vzhledem k motocyklu hráče. Samozřejmě nechybí ani Kolize s terénem a prvky dráhy po pádu.

Studio Milestone si dalo velikou práci, aby všechny tyhle aspekty do ovladače DualSense přinesli a opravdu se jim to povedlo. Myslím si, že pro fanoušky těchto simulátorů je tak konzole PlayStation 5 skoro nutnost.

Hovořit o grafice už proto ani snad nemá smysl. Hra běží ve 4K při 60 FPS a troufám si tvrdit, že je to dosud nejhezčí motocyklová hra na světě. Budeš se rozplývat nad každou motorkou a doslova se kochat okolní krajinou.

Vše je navíc bez zdlouhavého čekání. Podstatně se totiž i zrychlila díky rychlému SSD disku doba načítání. Čekání mezi závody je teď výrazně kratší a trvá jen několik vteřin.

V neposlední řadě musím u obou her pochválit i zvuky, které si v kombinaci s novými sluchátky Pulse 3D opravdu vychutnáš a doslova tě vtáhnou do hry.

Celkově je zážitek z hraní z obou her parádní a ano, takto má vypadat next-gen!

Pusť si obě gameplay videa z PS5:

Záběry z MXGP 2020

Záběry z Dirt 4:

Závěrečné hodnocení

Klady

  • dokonalá DualSense podpora
  • rychlé načítání díky SSD
  • realistické zvuky
  • 4K 60 FPS

Zápory

  • MXGP 2020 – snímkové propady
  • Ride 4 – nemilosrdná obtížnost

Závěr:

Jak nový motorkářský MXGP 2020, tak i nový Ride 4 přináší na next-gen konzoli PlayStation 5 zcela jedinečný pocit ze samotného hraní. Kombinací skvěle nastavené podpory DualSense ovladače, rychlému načítání, realistickým zvukům a samotné grafiky vznikly závodní tituly, které jsou pro fanoušky závodních her doslova nutností. Už jen, aby byla konzole PS5 pro všechny dostupnější stejně tak, jako jsou i hry pro ní.

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení je pro obě hry shodné