Nedávno vyšel od dánského studia IO Interactive třetí díl restartované série stealth akce s agentem zabijákem v hlavní roli. Tato série je pro mě tak trochu nostalgie. Prvního Hitmana s Agentem 47 v hlavní roli jsem totiž pařil před více než dvaceti lety. Měli jsme ho i v retro pořadu Stroj času společně s druhým dílem, který vyšel o 2 roky později, tedy v roce 2002. Poté přišlo ještě mnoho Hitmanů různé kvality, aby v roce 2016 přišel restart této slavné značky s jednoduchým a přínosným názvem Hitman. Druhý díl ho následoval o 2 roky později a třetí vyšel až nyní.

Jedná se o důstojné zakončení této trilogie? Myslím, že nakonec i jedná, ale tak lehké to mít u mě nebude…

Někdy méně znamená více

Hra navazuje na předchozí dva díly a obsahuje celkem šest misí. Mise jsou opět epizodické a k jejich zdárnému splnění můžeš dojít několika způsoby. Mezi misemi je vždy nějaké příběhové video, které ty lokace spolu propojí, aby tím vysvětlilo, proč děláš zrovna misi na daném místě. O příběhu to tedy není, ale je dobře, že tam vůbec nějaký je, postrádalo by to jinak logiku. Další část příběhu se odvíjí přímo uprostřed misí, kdy máš s někým promluvit, někoho odposlechnout, něco získat a samozřejmě hlavně cíle zlikvidovat. Mluvím v množném čísle, protože většinou ten cíl nebude jen jeden. Jak jsem již zmínil, cestiček co vede ke splnění mise je také několik. Můžeš např. s někým promluvit, v něčem mu pomoci a získáš za to oficiální vstup do cílové budovy. Můžeš se do ní ale dostat i v převleku, přes střechu, přes zakódovaný zámek apod. Samozřejmě, veškeré mise jde dělat i Rambo stylem a všechny postřílet, tvůj život ale poté většinou už nebude mít dlouhého trvání.   

Na první pohled se může zdát, že šest misí je ve hře málo. Ono to málo ve skutečnosti i je, ale tím, že se dají dělat různými způsoby a že obsahují spoustu skrytých prvků, na které ani nemáš možnost hned přijít, to zase tolik nevadí. Každá mise je svým způsobem takový sandbox, takové pískoviště, na kterém si můžeš svoje zabijácké techniky zkoušet. Po nastudování daných lokací, zmapování výskytu a chování ochranek a daných cílů jsi poté schopen misi dokončit i v řádu několika minut. Můžeš si tak vytyčit osobní výzvu, dokončit svoji misi co nejrychleji. Aby to nebylo málo i samotné mise obsahují množství výzev, které se ti při prvním hraní určitě hned nepodaří všechny splnit. Ze šesti misí máš tak mnoho hodin skvělé zábavy.

Už z menu hry je patrné, že Hitman 3 byl vytvořen pro dokončení trilogie, kterou uzavírá. Máš totiž možnost si přímo z hlavního menu pustit první i druhý díl a vybrat si jejich jednotlivé mise. Integrace obou dílů do této hry je určitě fajn, jen z toho obchodního modelu mám trochu pachuť v puse, musíš si je totiž (pokud sis je v minulosti nepořídil) za nemalý peníz koupit. Na druhou stranu to ale chápu. Všechny mise jsou totiž graficky přepracované a vypadají mnohem lépe, než v původních dílech. Čeká tě v nich množství grafických detailů a ray-tracingu. Navíc, a o tom se ke konci recenze ještě zmíním, lze všechny mise ze všech dílů odehrát ve virtuální realitě. A to se vyplatí!    

 

Stealth mixnutý s Matrixem

Samotná hratelnost této hry je hodně fajn a je to myslím poznat i z mých streamů. Nepatřím totiž k hráčům, kteří by stealth prvky ve hrách příliš milovali a mám raději akčnost. Tady se mi líbí, že to jde oběma způsoby. Na určitých místech jsem plížení a tiché zabíjení musel dodržovat, ale potom, když tomu situace přála, jsem vytasil svůj arzenál zbraní a stala se z toho zábavná tarantinovka mixnutá s Matrixem.

Vzhledem k tomu, že ale jen několik zásahů kulkou rovná se tvoje smrt, určitě pomůže tiché zabíjení, úklid mrtvol do skříní, plížení se ventilačními šachtami a schovávání se ve truhlách. Zejména zmíněné truhly a skříně jsou skvělá věc, neboť je možné z nich očičkem vyhlížet a vylézt, až to stav bezpečnosti v okolí dovolí. Řekl bych, že je ale třetí díl v celkovém pojetí akčnější, než ty dva předchozí, ale za chybu to nevidím.

Nabídka zbraní je ve hře různorodá a jak skvěle vypadá, tak i efektivně na tvé cíle působí. Tvůj Agent 47 má i jednu technickou vychytávku, kterou v předešlých dílech neměl. Tím je speciální kamera, se kterou můžeš skenovat okolí, odposlouchávat rozhovory a odemykat si dveře. Samozřejmě, že ve tvé výbavičce nechybí ani klasická škrtící struna, kterou náš agent nosí od nepaměti a která se dá opakovaně použít.

Co se týče lokací, tak ty jsou v jednotlivých misích různorodé, svým komplexem rozsáhlé a hodně i originální. Jednou je to honosný mrakodrap, podruhé starobylé sídlo, potřetí hudební klub a po čtvrté třeba vlak. Často se jedná o složité komplexi, které díky svému úžasnému designu, množství detailů a ukrytých či tajných lokací lákají k opakovanému průchodu.  Znovuhratelnost misí je to, co je na této hře opravdu fajn a hodně to tím herní dobu zachraňuje.

Grafika, VR a ostatní

Vizuálně hra konzoli PlayStation 5 nedělá ostudu. Ba naopak. Vysoké rozlišení, ostré textury, skvělé nasvícení a plynulost bez snímkových propadů je to, co na next-gen konzoli chceme a tady to i dostaneme. Využití ray-tracingu coby technologie, která simuluje fyzikální chování světla a přináší takřka filmovou kvalitu v reálném čase, zde vypadá opravdu úžasně a v mnohých lokacích přináší do hry jiskru a kouzlo.

Na začátku recenze jsem nastínil, že hra podporuje i virtuální realitu. Je tomu opravdu tak, ale pouze na konzolích PlayStation 4/5 prostřednictvím PSVR. Počítačový nadšenci do VR zde mají zatím smůlu. Je možné, že se situace změní, až se hra dostane na Steam. Momentálně lze Hitmana 3 totiž pořídit jen v obchode Epic Games Store, který virtuální realitu neumí a možná ani nikdy umět nebude.

Hru jsem s headsetem PlayStation VR vyzkoušel, ale měl jsem z toho rozporuplné pocity. Na jednu stranu je určitě dobře, že hra virtuální realitu podporuje a vizuálně dává hráči dokonce i dobrý dojem. Bohužel hratelně už tak dobře nefunguje. Hra nepodporuje Move ovladače a na gamepadu – podotýkám ve virtuální realitě, se špatně hraje. Se strunou je problém někoho hned napoprvé uškrtit. Trefit někoho sekerou s nápřahem také vyžaduje kumšt. A ty glitche, ty bugy, to je kapitola sama o sobě! Také v klasickém režimu má hra občasné zejména fyzikální chybky, ale ve VR jich najdeš daleko víc. Je to trochu škoda. Možná to vyřeší časem dodatečný update, protože nechybělo málo a byla by hra i ve VR dokonalá. Kazí to v ní ten správný zážitek.

Samotné zvukové složce není co vytknout. Dabing herců, zvuky zbraní, ruch tvého okolí i hudba je na dost vysoké úrovni. Jen je opět škoda, že hra nepodporuje české titulky. Příběh hry tu sice podstatný není, ale během mise by se někdy český překlad hodil. Se znalostí angličtiny na střední úrovni nebudeš mít se hrou žádné problémy, ale úplný neznalec by se mohl ve splnění určitých úkolů i zamotat. Ne vždy se ti ukáže, kam máš jít a co přesně udělat. Mnohdy si ale stačí přeložit první dvě úkolové věty a hned budeš mít jasno. Celkově jsem se hrou ale spokojen.

První den v práci, cíl se vytrácí:

Druhá mise, o stealth si píše:

Ve VR zkusil, zábavu tušil:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • nádherná grafika s ray-tracingem
  • zábavná hratelnost i znovuhratelnost
  • podpora VR na konzoli PS4/PS5
  • nápadité mise a lokace

Zápory

  • kratší herní doba, jenom 6 misí
  • občasné bugy, zejména ve VR
  • absence českých titulků

Závěr:

Třetí díl Hitmana sice není dokonalou hrou, ale i tak si myslím, že se zakončení této trilogie tímto dílem vývojářům dost povedlo. Hraní je především o zábavě a to Hitman 3 nabízí vrchovatě. Až je mi líto, že tato série končí. Věřím, že si náš Agent 47 vezme jen dlouhou dovolenou a jednou se zase vrátí. 

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení