Vyšla režisérská verze nejlepší PlayStation 4 exkluzivní hry z minulého roku: Ghost of Tsushima. Rozšíření na tuto Director’s Cut verzi sice není zadarmo, ale jelikož toho dost nového nabízí, tak se určitě vyplatí.

V této recenzi si veškerý nový i vylepšený obsah nejenom shrneme, ale také ti napíši svůj názor, jak to na mě jako celek působí a jak se mi to vlastně na next-gen konzoli PlayStation 5 oproti předcházející generaci hrálo.

Nový příběhový obsah

Režisérská verze je dostupná pro obě generace konzole PlayStation, jak pro tu pátou, tak i pro čtvrtou. Největším přídavkem je bezesporu nové herní působiště na ostrově Iki. K tomuto příběhovému dodatku se dostaneš po odehraném prvním aktu. Doporučuji ale se na tento ostrov vydat až po až po dohrání celé základní hry, protože tak za prvé doceníš detailnost základní příběhové linky i jejího rozšíření a za druhé to pro tebe alespoň nebude tak těžké.

Ostrov Iki leží v blízkosti Cušimy a díky mongolské expanzi se zde usídlil nebezpečný Orlí kmen, který sužuje místní obyvatelstvo záhadným jedem způsobujícím šílenství. Nepřátelé jsou tu krutě těžký a pokud nemáš dobře vypracovaného hrdinu, snadno tu zemřeš. Toto rozšíření výborně navazuje na hlavní příběhovou kampaň a trošku na ni hledí i z jiného úhlu. Dozvíš se tak nejen nové zajímavosti z Jinova život, ale navíc se setkáš s démonickou Orlicí Ankhsar Khatun, která je uctívanou šamankou i vůdkyní kmene Mongolů.

Nový ostrov Iki toho nabízí dost k prozkoumávání a díky rozšiřující příběhové lince ti poskytne solidní zhruba desetihodinovou porci zábavy. Mimo hlavní misi je zde navíc i spousta vedlejších úkolů, kdy převážně zachraňuješ vesničany. Pokud by ti to přišlo málo, tak věz, že s Director’s Cut verzí se rozšířila i původní příběhová kampaň, jelikož do hry přibyly nové kapitoly Jinovy cesty.

Mezi drobná vylepšení patří pro obě konzole PlayStation možnost uzamknout si stejně jako v sérii Assassin’s Creed pohled na nepřítele. Můžeš si tu také konečně schovat i svůj toulec a mnoho dalšího.

Toto rozšíření tak v celkovém výčtu přidalo poměrně dost nového obsahu, včetně několika nových příběhových postav, zajímavých miniher, nových bojových technik, těžkých šamanských nepřátel a divokých zvířat, která si lze dokonce i pohladit např. kočky a opice.

Pokud by tě zajímalo, jak je to s přenositelností původní PS4 pozice na tuto verzi, tak tě mohu uklidnit, funguje skvěle jak na PS4, tak i konzoli PS5. O svůj rozehraný postup tak nepřijdeš. Ve videu na konci této recenze jsem předváděl, jak si save pozici z PS4 na PS5 přesunout.

Vylepšeno pro PS5

Majitelé konzole PlayStation 5 si můžou tuto hru ještě více vychutnat díky výkonu a funkcím, které tato next-gen konzole nabízí. Director’s Cut pro PS5 zde přináší nový, úchvatný, audio-vizuálně-hmatový zážitek!

3D zvuk se sluchátky Pulse3D je ohromující. Vizuálně hra zostřila díky vysokému 4K rozlišení, které běží při 60 fps. Na výběr je ze dvou grafických nastavení, upřednostnění vysokých fps s dynamickým rozlišením, nebo nativního 4K. Obě jsou si ale post podobná a hra s nimi vypadá i běží mnohem lépe, než na konzoli PlayStation 4 Pro a o té základní ani nemluvě.

O hmatovou odezvu se postaral haptický ovladač DualSense a musím říci, že je s ním úplně všechno cítit. Dokonce i ve cut-scénách si jeho funkce užiješ. Klusot koně, příchod nepřátel i boj cítíš mnohdy dříve, než tvé oko zahlédne. Při boji se stáváš skutečnou součástí bojiště a více to prožíváš, jelikož i takové prvky, jako jsou tvé údery mečem a natahování tětivy, lze krásně cítit.

Moc pěkně je využit tento pokročilý gamepad i při interakci s některými činnostmi, např. hraní na flétnu, jejíž hraní se provádí jeho pohybem a je při vydávání zvuku z tohoto nástroje využit i samotný malý repráček zabudovaný v herním ovladači.

Hra odstranila ze své základní verze většinu chyb a bugů a některé vizuální prvky na PS5 ještě lépe vylepšila, např. synchronizovala rty hlavních postav s japonským dabingem. V původní verzi rty seděli přesně jen na anglický dabing, teď jsou přesné i u toho japonského.

Díky rychlému SSD disku se samozřejmě zrychlily i nahrávací časy. Žádné čekání a jen krásné užívání. Je to překrásná hra s vizuálem, který by se dal zarámovat a pověsit na zeď. Co lokace, to nádherný, až kýčovitý skvost, ale tak to mám i rád.

Dopařím až dokonce

Miluji sérii Assassin’s Creed a zahrát si něco tak podobného a přitom zároveň nového v Japonsku je věc, která se neodmítá. Jediné, co mi tu trochu na rozdíl o výše zmíněné sérii od Ubisoftu chybí, je možnost potápění pod vodou a sbírání podmořských pokladů. Na druhou stranu jsem ale rád, že Ghost of Tsushima jde svojí vlastní cestou s originálními prvky a není tak jen pouhou kopií známé série.

Asi nemá smysl vypisovat jednotlivé možnosti a ceny upgradu na tuto Director’s Cut verzi. O tom jsem psal nedávno článek zde a proto tě na něj odkáži.

Jen dodám, že cenově se rozhodně vyplatí, toto rozšíření pořídit, protože toho nabízí opravdu hodně a pro systém PlayStation 5 bych viděl Director’s Cut i jako povinnost. Nic tak krásného se jinde jen tak nevidí, příběh je navíc hodně výpravný, souboje jsou skvěle propracované a hlavně zábavné.

Jsem moc rád, že se česká lokalizace dostala i do této rozšířené verze a tak si můžeš vychutnat nový příběhový obsah hezky česky. Když si to celkově shrnu, tak mi vychází, že s Director’s Cut verzí je Ghost of Tsushima naprosto dokonalou hrou.

Přiznám se, že celou hru nemám ještě dohranou, ale mám v plánu tak učinit a samozřejmě svůj veškerý postup streamovat. Sleduj proto Pařanský ráj, bude to jízda!

Pusť si můj let’s play z PS5:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • dechberoucí grafické zpracování
  • nová kampaň i rozšíření té stávající
  • propracované a zábavné souboje
  • krásný příběh a dlouhá herní doba
  • skvělé využití DualSense ovladače
  • česká lokalizace formou titulků

Zápory

  • nedá se plavat pod vodou a sbírat podmořské poklady (nejspíše to samurajové stejně nedělali)

Závěr:

Ghost of Tsushima je v současnosti bezesporu nejkrásnější hrou s propracovaným bojovým systémem a poutavým příběhem, který je inspirován skutečnými událostmi. Director’s Cut verze příběh ještě více rozšířila a přidala mnohé vylepšení už tak k dokonalé hře.

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Ohodnoť tuto recenzi, nebo ji sdílej: