Píše se rok 1980. Temný dětský pokoj, kde starší sestra vypráví svému malému bratříčkovi příběh posádky vesmírné lodi Nostromo o tom, jak zachytila SOS signál z blízké planety. O průzkumu a objevení kolonie vajíček s dosud neznámým agresivním parazitem, o hrůzách, které následovaly po přisátí hnusného tvora na obličej. O zoufalství, udatnosti a boji poslední zbylé členky posádky, jisté Riplyeové, s iracionální hrůzou mimozemské formy života.

Od té doby uplynula hromada času, přišly další filmy, napsány mnohé knihy, vydán bezpočet tu lepších, tu horších her. Mezi posledními nelze připomenou skvělou hru Alien: Isolation. Recenzovaný Aliens: Fireteam Elite se ale odehrává v roce 2202, v době 23 let po událostech třetího dílu vetřelčí ságy.

Hru vytvořilo studio Cold Iron, které má bohaté zkušenosti s hrami jako je City of Heroes, Star Trek Online a Neverwinter. Již podle jejich portfólia her lze usoudit, že Aliens: Fireteam Elite bude navazovat spíš na kultovní sérii Aliens vs. Predator, než na temný survival počin, jakým byla výše zmíněná hra Alien: Isolation.

Lidstvo se nachází v době, kdy má s adoptovanými potomky H.R.Gigera dostatek zkušeností. Technologie pokročila a tak jsou vesmírní mariňáci v boji s alieny rovnocenými soupeři. Ovšem tváří v tvář útočící hordě obstojí jen ti největší drsňáci. Jakým se můžeš stát i ty, pařane.

Mise a výzvy

Děj se odehrává na palubě vesmírné lodi Endeavour, která zachytila tajemný signál z vesmíru. Z její paluby se budeš vydávat na jednotlivé mise, rozdělené ve čtyřech kampaních a to v doprovodu svých kamarádů, nebo bojově laděných androidů. Budou se na tebe valit hordy alienů, kterých je celá řada, včetně jedenácti xenomorfů. Přítomen je i ikonický facehugger. Nepřehlédnutelný sebevražedný burstler, který si libuje ve vybuchování v blízkosti nepřátel s tím, že je poleptá kyselinou.

A aby jsi se necítil jako nahý v trní, budeš si vybírat mezi pěti bojovými třídami: Střelec, Ničitel (můj milášek), Technik, Doktor, Průzkumník. Zbraňový arsenál zahrnuje celkem třicet druhů, každý bojovník má speciální schopnosti- perky. Za zkušenosti a speciální měnu získanou po skončení každé mise si můžeš vylepšovat zbraně, nakupovat vybavení, měnit skiny zbraní a výstroje.

A aby hra nesklouzla do přílišného stereotypu, můžeš si volit nejen obtížnost mise, ale využít kater výzev, které tvé dobrodružství náležitě zpestří. V rámci svého hraní jsem vyzkoušel dokončit misi v omezeném časovém limitu, nebo si navolil zbraně se zvýrazněným hendikepem. Výměnou za navýšení zkušenostních bodů, či navýšení finančního bonusu.

Frenetická střílečka

Hra je pojata jako frenetická kooperativní akce pro jednoho až tři hráče. Svým pojetím připomíná jinou klasiku žánru Left 4 Dead, či novější Back 4 Blood. Bez větších komplikací lze hrát sólo: v nepřítomnosti lidského kamaráda s tebou do akce vyrazí bojově ladění androidi. K mému překvapení jsou vcelku efektivní a i když jejich AI není oslnivá, svoji práci odvádí spolehlivě.

Herní doba je minimálně šest hodin, pokud se budeš držet jen hlavní linky, vynecháš boj proti hordě, nebudeš plnit výzvy a pročítat zápisky. Hru si můžeš zopakovat na těžší obtížnost, kde funguje friendly fire, což je neúmyslná palba do vlastních jednotek způsobený hlavně tvým nepřesným mířením a strachem o život.

V lobby, nebo v bednách v průběhu mise lze získat spotřební věci jako jsou střílny, které můžeš použít při přípravě před dalším těžkým bojem. Hra ti před aktivací tlačítka generátoru, či  přivolání výtahu, dá čas na palebnou přípravu.

Technicky nezklame

Grafika není na úrovni nejdražších a nejnovějších AAA her, ale u tohoto typu her a při příjemné cenovce necelých tisíc korun českých za konzolovou verzi, by bylo naivní ji očekávat. Na druhou stranu se jedná o franšízu ze známého filmového universa, proto se budeš v prostředí vesmírné stanice i na povrchu tajemné planety cítit jako doma. A to vše ve skvělém hudebním doprovodu. Uchu ladící zpěv palných zbraní je také kategorií samu pro sebe. Za mne palec nahoru. Po technické stránce nemám výtek, bez glitchů, bez záseků. Na Xboxu jsem si sice nemohl navolit režim 60 fps, ale žádných propadů snímků, či sekání jsem si nevšiml.

Z technického hlediska tu zamrzí jen nepřítomnost cut-scén. Dialogy jsou statické, ale ve hře je přítomno dostatečné množství namluvených dialogů, které vykreslují pozadí příběhu včetně informací, týkající se pověstné korporace Weyland-Yutani.

Trochu nepříjemně překvapí i situace, pokud máš hru již rozehranou a ozve se ti kamarád, že si ji chce s tebou zahrát. Není možné, aby se připojil do tvé rozehrané kampaně a oba dva musíte začít úplně od začátku.

Jednou z věcí, které tě jistě ale potěší, je přítomnost česká lokalizace, která je dostupná na všech platformách, včetně konzolí. Hodně si cením toho, že ve hře nejsou přístupné mikrotransakce a ani nebudeš nucen do dodatečných plateb.

Hlavní předností této hry je její filmová atmosféra a hratelnost díky týmové kooperaci. Vývojáři údajně plánují další dodatečný obsah, tak aby si hra udržela hráčskou základnu. Podle mne ale bude hodně záležet na její přijetí v herní komunitě.

 

Gameplay stream bude 3.8 ve 20 hodin:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • atmosféra a zábava (zejména v kooperaci)
  • svižná grafika, bez technických chyb a rychlé loadingy
  • důstojné využití filmové licence
  • hudební doprovod, zvuky
  • nepřítomnost mikrotransakcí či nutnosti dodatečných plateb
  • česká lokalizace formou titulků a příjemná cenovka

Zápory

  • pouze nadprůměrná, ne příliš originální grafika
  • chybějící cut-scény, statické dialogy
  • časem nastupující repetitivnost

Závěr:

Aliens: Fireteam Elite je poctivá, lehce nadprůměrná online kooperativní střílečka, čerpající inspiraci ze známého filmového universa. Grafikou sice nedosahuje kvalit současné herní špičky, ale kompenzuje to svojí zábavou a příjemnou cenovkou.

Recenzovaná verze:
Xbox Series X

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/124136215573176/permalink/432152578104870/

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/203094947408836/permalink/552103919174602/

Ohodnoť tuto recenzi, nebo ji sdílej: