Forspoken je nové akční RPG, které sleduje cestu Frey, mladé Newyorčanky přenesené do krásné, ale kruté země Athia. Při hledání cesty domů musí Freya využít své nově nabyté magické schopnosti, aby prošla rozlehlou krajinou, bojovala s obludnými tvory a porazila mocné matriarchy známé jako Tantas.

Za hrou stojí japonské studio Luminous Productions, které vytvořilo i hru Final Fantasy XV z roku 2016.  Vývojáři se hrou Forspoken prý snažili poskytnout hráčům zážitek, jaký tu ještě nebyl a předvést nejnovější technologii s jejich kreativitou.

Tato hra proto byla navržena tak, aby naplno využila nejen výkon hardwaru PlayStation 5, ale i schopností jeho úžasného DualSense ovladače. Osobně musím potvrdit, že Forspoken běží na této konzoli krásně a s ovladačem se hraje dobře – vibrace i haptika jsou cítit.

Hra vyšla pro systémy: PlayStation 5 a PC, kdy je k dispozici na Steamu, Epic Games i v Xbox Store. Vydání pro konzoli Xbox Series se však zatím nedočkala a dlouho ani nedočká. Podle nejnovějších zpráv má být hra exkluzivitou pro PS5 a PC po dobu nejméně dvou let.

V rámci konzole PlayStatation 5 nabízí Forspoken tři druhy grafického nastavení. Na streamu jsem všechny tři otestoval a nakonec jsem zůstal u zapnutého ray-tracingu, neboť hra má s ním velmi pěkné nasvícení, ostrý obraz a nižší snímková frekvence mi u toho tolik nevadí.

Co se týče příběhu vyprávění, tak jsem z této hry opravdu mile potěšen. Když jsem před vydáním testoval veřejné demo, tak jsem byl z této hry dost rozčarován. Působila totiž na mě jako nějaké bezduché MMORPG bez kvalitního příběhu. Naštěstí tomu tak není a příběh je dalo by se říci dokonce v této hře nejvýraznější. Je správně osobní i filmově epický. Dialogy mezi postavami jsou skvěle napsané. O to víc mě ale mrzí absence českých titulků.

Samotná herní náplň však nezklame. Akční pasáže jsou zajímavé a svým stylem mi připomínají hry Infamous/Prototype, kdy má hlavní hrdina taktéž nadpřirozené schopnosti a ten boj a pohyb je u nich podobný. Forspoken se ale odehrává v rozlehlém otevřeném světě a to je prostě lepší.

Na druhou stranu může tento otevřený svět být pro někoho příliš klasický, bez větších záblesků originality. Celkový vizuál hry je ale pěkný. Ze začátku hry mi přišlo prostředí příliš tmavé, což bylo tím, že se vše odehrávalo v noci. To se zlepšilo po dokončení výukového tutoriálu a vyspáním do nového dne.

Pro někoho by také mohlo být tempo hry i styl vyprávění pomalejší a vnímal by to jako zápor. Hra je docela dost ukecaná, obsahuje mnoho dialogových cut-scén, ale jak jsem psal, mě tyhle věci nevadí a naopak je vítám. Vyhovuje mi i tempo hry, kdy je dostatek času na kochání se okolím.

Kladů než záporů má hra však rozhodně více. Líbí se mi sesílání kouzel pomocí inteligentního náramku, vylepšování samotné postavy včetně schopností, systém boje a samozřejmě i samotná hlavní hrdinka. To je vlastně velmi důležité a přistihl jsem se, že je mi Freya daleko sympatičtější než Aloy z Horizonu.

V neposlední řadě musím ještě zmínit i zvukovou složku hry, která má něco do sebe. Hudbu ke hře Forspoken, která mísí současné elektronické rytmy s fantasy tónem, složili skladatelé Bear McCreary (God of War a televizní seriál Živí mrtví) a Garry Schyman (série Bioshock), kteří získali ocenění BAFTA. Zde jsou jejich schopnosti a zkušenosti prostě vidět, tedy slyšet. Hudba je prostě nádherná a krásně se poslouchá.

Pařani na prvním streamu dali této hře pěkné dvě ⭐⭐ pařanské hvězdy a na druhém dokonce tři hvězdy (hra s hodnocením 75-85% a 95%-100%) a já s nimi musím souhlasit. Myslím, že tě hra nezklame. Celkové naše shrnutí a hodnocení je v průběhu a hlavně na konci videa.

Všechna pařanská videa z tohoto let’s play seriálu lze shlédnout zde ☛ https://www.youtube.com/playlist?list=PL67zygmxgY61TUdR51NL4LnbhIbmiPLR9

Více o hře a její nákup zde: https://www.xzone.cz/forspoken-ps5

Pusť si mé gameplay testy:

Klady

  • zajímavý a povedený příběh
  • systém kouzel a vylepšování
  • celkový audiovizuál
  • hlavní hrdinka

Zápory

  • méně originálních nápadů
  • občas pomalejší tempo
  • absence českých titulků

Závěr:

Otevřený svět je ve hře Forspoken na můj dojem příliš klasický, celkový vizuál je ale moc pěkný, s nádhernou hudbou i zajímavým vyprávěním. Škoda proto absence českých titulků. Hra je hodně zaměřena na příběh a tady ta lokalizace schází.

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

 

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/xbox.skupina/permalink/741415247178600/

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/pc.games.skupina/permalink/881185529599771/