Vydej se na vědeckou expedici s tímto novým terénním dobrodružstvím od tvůrců her MudRunner a SnowRunner. Veď výzkumné mise za volantem různých terénních vozidel, využívej k překonávání překážek pokročilé technologie a špičkové nástroje. Postav se čelem k řízení tábora a svého vědeckého týmu.

 

Po MudRunner (2017) a SnowRunner (2020) nám Saber Interactiv nabízí další terénní nášup v nové hře s názvem Expeditions: A MudRunner Game. Opět tedy nasedneme za volant nějakého vlastněného vozidla, které si postupem času za vydělané peníze vylepšíme k dokonalosti. Před každou jízdou si musíš (nebo měl bys) naložit nějaké věci do inventáře, pokud to úkol vyžaduje, tak na místo spolujezdce nasadíš i nějakého specialistu a můžeš vyrazit. Specialisté jsou jen jednou z novinek této hry. Koukněme se na to tedy trochu podrobněji.

 

 

VÝBĚR MISE:

Hned po spuštění hry uvidíme jeden rozdíl, který se myslím povedl. Na výběr máme 3 mapy – Colorado, Arizonu a Karpaty, na které nás čeká bohatý výběr misí. Těch je prozatím 79, ale počítám, že budou další přibývat, stejně možná jako mapy. Stačí si tedy nějakou vybrat a okamžitě můžeme začít. Není tedy třeba nejdříve někam dojet, abys úkol přijal. Většina (nebo téměř všechny) jsou sice zpočátku zamčené, ale to nevadí, stejně se musí začít od těch lehčích, jelikož není dost peněz na různé vylepšení vozidel. I obsah misí se změnil, už nemusíme jen převážet trámy z fabriky k mostu a podobně.

V době recenze mám z každé mapy odjeto 5 misí, tudíž celkem 15 a musím říct, že zatím mě to baví. Ze začátku se mi hra zdála i lehčí než předchůdce, kde jsem se zasekl hned po pár metrech a dál to prostě nešlo. Zde jsem ty první úkoly zvládl většinou na první dobrou, ale už přituhuje. Jednu z misí jsem dokonce jak se říká „odpískal“, jelikož mě přenesla na druhou mapu, kde jsem zůstal viset na tom, že mi došel benzín i náhradní díly na opravu. Příště ale budu vědět, že si toho mám naložit do inventáře mnohem více.

…plnou parou vpřed

 

PŘÍPRAVA NA AKCI:

A to je přesně to, čím bys měl začít. Před každou misí máš sice požadované věci vypsány – ty si pořídit musíš, bez toho tě hra dále nepustí. Ale určitě si nalož i něco navíc. Například alespoň jeden zvedák, pro případ, že bys skončil na střeše (dovolí ti auto zvednout a nasadit znovu do akce), a nebo kotvu, která ti pomůže, když není poblíž žádný úchytný bod. Prostě ji zarazíš na potřebné místo, zahákuješ se a jsi z nejhoršího venku.

Do inventáře si pak můžeš dále vzít například dálkoměr, maják, kameru či fotopast. Do prostoru na bočnici (až si ji koupíš a namontuješ) si můžeš naložit náhradní kanystry s palivem a náhradní díly, dále například rezervu, vysílač, systém vodního monitoringu, nebo dokonce přenosnou meteostanici a vrt. Už podle té výbavy nás čekají jistě zajímavé úkoly.

Co se týče základní výbavy, tak si s sebou vozíš dalekohled, nově potom hloubkoměr a dron. Hloubkoměr použiješ pochopitelně před každou kaluží, a označí ti třemi barvami, kudy a jestli vůbec se pustit dál. Zelenou bys projet měl, žlutou možná a červené se asi vyhni. Ale samozřejmě záleží na síle a výbavě vozidla. Dron je pak další super vychytávka, vzlétneš si tak 30 metrů nad auto a můžeš s ním pak vyhledat jakoukoliv přístupovou cestu a nebo odhalovat další různé objevy, za které na konci mise získáš peníze.

Na různých místech mapy nacházíš i žluté obdélníky, které znamenají další úkoly, ty jsou ale dost těžké a zatím jsem žádný z nich nezačal plnit. Kromě vedlejších úkolů pak jsou různě rozesety i tzv. vzdušné zásilky a nebo místa s náhradními díly, benzínem a nebo i vylepšením pro vozidla. K těm je ale celkem obtížné se dostat, nicméně už jsem jich pár získal. Byla to ale fuška.

NOVINKY V SÉRII:

Kromě již zmíněných, co se výběru misí týče, inventáře a nákladů, tak se změnil i způsob plnění. Pořád je to sice dojeď tam a tam, ale už to zdaleka není jen naložení nákladu a vyložení o kousek dále. Prozkoumáš například kostry dinosaura, ztroskotané letadlo, umístíš na vysokou horu vysílač, hledáš v jezeře potopený nepořádek, zjistíš, kdo v lese kácí nedovoleně stromy a čekají tě desítky dalších zajímavých aktivit. Někdy opravdu něco naložíš a dovezeš jinam, ale během akcí narazíš i na různé minihry, které jsou zábavné a povedly se. Třeba takové skenování tří ryb, které se ve vodě stále hýbají, to byla výzva.

žádná sranda

Na různé mise musíš s sebou vzít i některé kolegy z řad mechaniků, logistiků, hydrologů, průzkumníků či manažerů. Každá kategorie má pak i několik postav, které se v průběhu hry odemykají a každá z nich přináší pro cestování různé výhody.

Úplně přesně už nevím, jestli to bylo i v předchozích dílech, ale v Expeditions: A MudRunner Game si místo bočnice na auta můžeš namontovat třeba seizmický vibrační modul, malý kung, radar, dílnu či celý obytný modul.

SAMOTNÝ GAMEPLAY:

Dám si nedělní svíčkovou a kolem 13 hodin si sednu k počítači. Spustím tuto hru, vezmu si dostupnou misi. Hmm, musím prozkoumat jezero. Vedle sebe tedy posadím průzkumníka, který mi po cestě radí, nasadím velké pneumatiky, přihodím dvě tři kotvy. Pro jistotu i jeden zvedák a náhradní palivo. A už fičím. Jelikož se stmívá, končím hned v prvním příkopu, ale tentokrát se ještě nic neděje, pomocí lana a stromu se vytáhnu. Stromy ale o kousek dál končí a já, jelikož jsem lama, tak podcením situaci a dron nepoužiju – což má za následek, že znovu padám, tentokrát zůstávám na střeše. Nic se neděje, mám zvedák a jsem rázem opět ve hře. Míjím dva úkolové body a asi po 30 minutách se blížím k cíli.

Tma jak v… pytli a já uvíznu v močálu. Stromy nikde, a já se posouvám vpřed rychlostí šneka v důchodu. Minuty ubíhají a situace se zdá jako bezvýchodná, tak zapínám mapu a že se teda vrátím na start. Najednou tam uvidím, že se dá přetočit čas, tak to jedním kliknutím zkusím a že se tedy ještě se porozhlédnu okolo. Najednou je krásné poledne, sluníčko svítí a já kousek od sebe vidím ostrůvek, kam by se dala snad přichytit kotva. Maximální rychlostí (asi 10 metrů za hodinu) se k němu řítím. Zároveň se modlím, aby na ostrůvku byl aspoň jeden pevný bod, kde by se kotva přichytila. Je! Po pár minutách jsem se vytáhl na pevnou zem a připadal jsem si jako hrdina. Dávám si malou svačinku a mířím k vytouženému cíli.

UŽ TO BUDE… BRZY

použití hloubkoměru

Tentokrát dron zkoumá pečlivě vše okolo, používám i dalekohled a každý metr i hloubkoměr a jedu výhradně po zelených značkách. A v dálce už vidím modrý obdélník, tam se musím dostat. Benzín téměř na nule, ale paniku si teď nemůžu dovolit. Za jízdy opravuju vše co můžu, jen abych se tam dostal. Teď to přece nemůže skončit. Proč tu není ten multiplayer? Bych zavolal příteli na telefonu a bylo by. Ale co už. Jsem v cíli. Jak se odsud dostanu, to sice nevím, ale ty 3 vzácné ryby naskenuju, to zase jo. Asi 15 minut přemýšlím, co to po mě hra chce a jak toho mám docílit, než mi to dojde. Musím všechny 3 dostat do zelených kruhů, pak je konečně splněno. Na pošesté se to podařilo, MISE SPLNĚNA!

Naštěstí hra nevyžaduje návrat na základnu a nabídla mi tak rychlý přesun automaticky tím, že dám prostě a jednoduše konec mise a né pokračovat v hraní. Kliknu, shrábnu prachy a jdu…si dělat večeři, protože je najednou skoro 17 hodin. To nám to odpoledne krásně uteklo, co?

mise splněna

 

SHRNUTÍ:

Hra asi nezláká nejspíše každého, ale kdo hrál předchozí díly, určitě si s chutí zahraje i tento. Je sice v mnohém stejný, ale má i dost nového obsahu. Je otázka, jestli to třeba nemohlo být jako DLC k SnowRunnerovi, ale berme to tedy jako novou hru. A předpokládám, že u oněch dvou velkých map (tu Coloradskou nepočítám, to je jen malý tutoriál) nezůstane a další časem přibudou. Stejně jako vozový park. Multiplayer je také v plánu. Takže je to vlastně dobrá hra. Možná nejlepší, svého druhu.

Co mi možná trochu chybí, tak jsou tzv. checkpointy. Ty nejsou. Nemůžeš se vrátit třeba o dvacet minut zpět a najít případně jinou cestu – lze jen opakovat celou misi. Což je velký – špatný mnohdy. Také mi jednou v pokračování zabránil megabug, kdy jsem si auto pomocí zvedáku postavil, bohužel to se začalo třepat, skákat, převracet, hekat a poškozovat. Svůj šok ukončilo teprve tím, že všechny díly se zničily na 0%.

V rámci hraní přes konzoli PlayStation 5 hra vypadá pěkně. V nastavení je možné zapnout funkci FidelityFX od AMD, které zkvalitní vykreslování díky zvýšenému výkonu. Jde o volumetrický filtr pro lepší věrnost obrazu. Co se týče ovladače DualSense, tak tam mi chyběla větší realističnost vibrací a haptická odezva, je to trochu škoda, ale chápu, že se nejedná o exkluzivní PlayStation 5 titul.

Pařanům se hra líbila a v obou případech, kdy ji Ruda hrál, tak s velkým náskokem vyhrály 3 hvězdičky, což je hra s hodnocením 90-100%.

Hru Expeditions: A MudRunner Game od Saber Interactive vydal 5.3. 2024 Focus Entertainment a zahrát si ji můžeš na všech hlavních herních systémech: PC s Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S/X a Nintedo Switch.

Na Rudovu první jízdu se můžeš podívat zde:

Klady

  • hratelnost předchozích dílů
  • spousta nových budgetů
  • zajímavější mise
  • dostupné minihry
  • česká lokalizace

Zápory

  • občasné bugy
  • jen dvě mapy
  • špatně vyřešené ukládání
  • nevyužívá předností DualSense
 

Co se aut týče, vím o nich, že mají většinou čtyři kola, stojí hodně peněz a asi jezdí na benzín. Při hraní nového Mudrunnera to ale nevadí. Když si „sednu“ za gamepad, cítím se rázem jako profesionální kamioňák. Ve hře se dá navolit i opakovaná nápověda, takže potřebné informace mi hra řekne. Asi to není hra, u které bych vydržel sedět celý večer a noc a ráno a tak, ale jednu misi si dám každý den a pobaví mě. Není tam žádný příběh, každá mise je jiná, nová. Expeditions: A MudRunner Game má oficiální české titulky, takže pokud někdo až do teď váhal, ať už to nedělá. Expeditions: A MudRunner Game tě jistě pobaví.

Recenzovaná verze:

PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/xbox.skupina/permalink/937807850872671/

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/pc.games.skupina/permalink/1099917604393228/

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: