Dlouho jsem při hraní datadisku k nejnovější hře ze série Assassin’s Creed uvažoval, jak začít recenzi. Při kochání se nádhernou grafikou a při proplouvání se příběhem jsem si vzpomněl na úvodní proslov Radovana Lukavského v televizním seriálu Cirkus Humberto: „Pojďte a shlédněte vyprávění z minulého věku, kdy prabáby našich pradědů, byly ještě dětmi. Vydejme se na cestu s lidmi, kteří křižovali Evropu, protože jejich osudem se stal cirkus (viking). Nalezli v něm nejen obživu, ale i smysl života. Sledujme s nimi odvěkou touhu člověka, posunout hranice lidských možností, touhu po kráse, dokonalosti a odvaze a taky touhu po štěstí.“ Pravda v případě vikingů se mnohdy jednalo o touhu po krvi a bohatství, ale což.

Wrath of the Druids je první ze dvou placených rozšíření do Assassin’s Creed Valhalla. Někdo by mohl namítnout, že se jedná již o rozšíření druhé. Toto DLC je totiž součástí Season Passu, jehož obsahem je i bonusová mise The Legend of Beowulf, která vyšla již minulý rok současně se základní hrou. Letos v létě se ještě můžeme těšit na DLC balíček The Siege of Paris. To by bylo k mému úvodu a pojďme si aktuální DLC přiblížit.

Křesťanské Irsko

To, že je série Assassin’s Creed tak úspěšná není náhoda. Možnost vrátit se v čase zpět, fascinuje lidstvo od pradávna. Co na tom, že v této herní sérii je historie fiktivní, když hráč dostane zajímavý příběh v nádherných kulisách středovku. Konkrétně v tomto DLC se jedná o Irsko (další přídavek se bude odehrávat v Paříži).

Irsko je již ovlivněno křesťanstvím – svatý Patrik zde působil v druhé polovině pátého století. Nicméně se nadále jedná o civilizací téměř nedotčenou zem plnou pohanů, do které jako vichřice vtrhli drsní seveřani.

Hněv druidů

Není překvapením, že po herní stránce je náplň obdobná základní hře. Budeš objevovat herní svět a sjednocovat rozdrobené Irsko. Nemusíš se bát, že by chyběly nájezdy, krvavé a brutální souboje a obsazování území. Avšak není vše zcela identické: již na začátku DLC se ve tvé vesnici Ravensthorpe objeví obchodník Azar, se kterým se vydáš vstříc dalšímu dobrodružství. A právě budování a rozvíjení obchodu i samotného hlavního města je jedním z úkolů, které tě čekají. Tvé kroky, či spíše tvá loď – Drakkar tě přímo do vikingy založeného hlavního města Dublinu. Uvítání je stylové, neboť králem není nikdo jiný, než tvůj bratranec Bárid. Nejen, že budeš vyvíjet podnikatelské aktivity a vylepšovat samotné město, ale budeš mu pomáhat se získáním kontroly nad dobytým územím. Do toho se přidají další komplikace.

Ne nadarmo má DLC název Wrath of the Druids – Hněv druidů. Jsou to právě druidové, kteří se nemíní pasivně vzdát moci a vlivu pod tlakem nastupujícího křesťanství a vojenské moci nových vládců. A abych tě navnadil ještě více, pak ti mohu prozradit, že ve vzduchu bude cítit mocná magie a v halucinogenní mlze vyvolané druidy se střetneš s mýtickými nestvůrami a nepřáteli. Odměnou ti nebude nejen hřejivý pocit z dobře odvedené práce, ale i zisk silného luku, nového vybavení, štítu a legendárních irských zbraní.

Skutečný next-gen

Nyní nakousnu technickou stránku hry. Dovolím si tvrdit, že právě po grafické stránce nejnovější Assassin’s Creed je první next-gen hrou na nové generaci konzolí (hraji na Xbox Series X). 60 fps je prostě znát, ke třiceti snímkům, jako bylo u AC Odyssey, se již nechci nikdy vracet. Jen občas jsem si tu všiml později doskočených textur, ale nejedná se o nic zásadního. Čeká na tebe divoká, nespoutaná příroda, nezkažená dotekem civilizace. Chladné, ale krásné ostrovní počasí, mlhy, nádherně vypadající duha. Zkrátka pastva pro oči.

Zvuková stránka také nemá chybu, je na úrovni a odpovídá kvalitě, kterou očekáváš od hry s nálepkou AAA. Vychutnáš si zde irskou lidovou hudbu a to jak instrumentálně, tak i lahodné zpívající popěvky. Na každém kroku hraje někde hudba, do hry to sedí a je to prostě balada.

Slušná porce rozšíření

Herní doba je tu přibližně dvacet hodin, z toho asi dvanáct zabere hlavní dějová linka a zbytek připadá na vedlejší aktivity. Na DLC je tato délka zcela odpovídající, tedy ani moc a ani málo. Mapa je sice logicky menší než mapa Anglie, ale pro potřebu DLC je rozloha území dostačující.

Základní hře i samotnému DLC může být vytýkána jistá repetitivnost. Osobně to ale nepovažuji za veliké negativum. Zde dostaneš přesně to, co očekáváš. Je možná jen škoda, že tvůrci nebyli více odvážnější, ale ve výsledku to tolik nevadí.

Pusť si Rudův testovací gameplay:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • zajímavá dějová linka
  • vedlejší aktivity
  • průzkum prostředí
  • grafika a hudba
  • technický stav

Zápory

  • občasné doskakování textur
  • jistá repetitivnost

Závěr:

Rozšíření k nejnovějšímu dílu ze série her Assassin’s Creed – Wrath of the Druids sice nepřichází s něčím zcela novým, nebo revolučním, ale v rámci přibližně dvacetihodinového dobrodružství nabízí spoustu herního obsahu. A prozkoumávat starověké Irsko, kde právě probíhá střet mezi pohanským a křesťanským světem je prostě zábava.

Recenzovaná verze:
Xbox Series X

%

Pařanovo hodnocení