Polské studio CD Projekt RED postupně plní, co hráčům slíbilo. Opravuje chyby v jejich nejnovějším herním počinu Cyberpunk 2077. Nezůstává však jen u oprav chyb a bugů, výrazně se i lepší grafika – zejména na nových next-gen konzolích. Pojďme si tedy stručně shrnout i ukázat, co se za poslední dobu zlepšilo.

PATCH 1.2

Aktualizace 1.2 byla nejzásadnějším patchem od datumu vydání této hry. Přinesla řadu oprav a zlepšení. Změnilo se například chování policejních jednotek – stalo se více reálnějším. Policie se už neobjeví hned za zády po spáchání trestného činu a také začala využívat průzkumné drony k monitorování nekalostí na ulici.

Dále byl přidán do nastavení posuvník k regulaci citlivost při řízení, který má být užitečný pro pařany hrající přes klávesnici. Pokud se s vozem někde zasekneš, můžeš se nově pomocí manévrování a plynu z této blokády vyprostit.

Zlepšila se i grafika a animace. Textury jsou ostřejší, je lépe využívaná správa paměti a zlepšil se i framerate. Majitelům vhodných grafických karet od AMD přinesl tento patch konečně na počítače kýžený ray-tracing, který si do té doby užívali pouze hráči s RTX kartami od nVidie.

Největší prospěch přinesl patch 1.2 ale spíš majitelům těch výkonnějších konzolí. Hráči na PS4, XONE a PC si po této aktualizaci více stěžovali na pomalé načítání textur, špatného využití výkonu grafické karty, černé obrazovky a pády hry při spuštění.

Testovací gameplay v. 1.2 na XSX a PS5:

PATCH 1.21

Aktualizace 1.21 byla rychlím hotfixem, která měla hlavně za úkol zlepšit celkovou stabilitu hry a odstranit nejčastější problémy, které bránily hráčům v postupu. Celkově bylo v otevřeném světě a v úkolech opraveno 28 chyb. Snížil se tím počet zaseknutých NPC i nesprávně spawnujících vozidel, dále neschopnost použití zbraně a také eliminace nepřátel létajících ve vzduchu.

Testovací gameplay v.1.21 na XSX a PS5:

PATCH 1.22

Hotfix s číslovkou 1.22 přinesl nejenom další opravy v úkolech i otevřeném světě, ale i vylepšenou správu paměti na PlayStationu 5 a optimalizaci grafického čipu u konzole Xbox One.  V úkolech jsou např. opraveny glitche ve vzhledu Johnnyho Silverhanda po zakoupení auta od Lenyho, dále Takemura by se už neměl zasekávat v Docích, v Riders on the Storm se již dají používat zbraně i doplňovat životy apod. Vizuálně byl také opraven problém s oblečením na NPC postavách. Díky optimalizaci GPU by se teď mělo lépe načítat prostředí i samotné postavy a vylepšena práce s pamětí zmenšila množství crashů.

Testovací gameplay v.1.22 na XSX a PS5:

PLAYSTATION 5 VS. XBOX SERIES X

Postupně se od vydání vizuálně výrazně zlepšila hra na konzoli PlayStation 5 a PlayStation 4 Pro. Původně byla velmi neostrá a obsahovala množství grafických glitchů. Také množství dopravních prostředků a lidí bylo navýšeno. Celkově ale stále vede na konzolích verze pro Xbox Series X, která má k počítačové MAX DETAIL verzi nejblíže a obsahuje i nejméně chyb. Je zajímavé, že zatímco na Xbox Series X vypadá hra ostřeji, na konzoli PlayStation 5 běží zase plynuleji, tedy skutečných 60 fps. Dříve mi přišlo, že byl jistý rozdíl i v barevnosti, kde na Xboxu hra působila reálněji a na PlayStationu barevněji, ale řekl bych, že se to už srovnalo. Snad se co nejdříve vrátí PS verze do obchodu PlayStation Store, myslím si, že by si už ostudu nedělala.

Na PS5 po třech aktualizacích:

ZÁVĚREM

I přes stále (byť ne v takové míře) vyskytující chyby je Cyberpunk 2077 skvělým herním zážitkem. Je také potěšující vidět neustálá zlepšení, jak co do oprav chyb, tak i do těch grafických, z čehož vyplívá, že vývojáři z CD Projekt RED skutečně nezahálí a snaží se udělat hru pro hráče co nejlepší.

Letos nás čeká ještě dlouhá řada aktualizací, včetně těch skutečných nex-genových s ray-tracingem pro konzole PlayStation 5 a Xbox Series. Již teď ale na nich hra vypadá dobře. Po těchto aktualizacích budou následovat bezplatná DLC a později přijdou i velká placená rozšíření, který do hry přidají i zcela nový příběh. Svět Cyberpunku ve veliký a je v něm stále co objevovat.

Děkuji vývojářům za jejich snahu. Dali si příliš veliké sousto do poměrně krátkého horizontu, ale je neustále vidět zlepšení a to se cení.

Nejnovější update 1.22 a next-gen konzole:

Patche postupně lepší grafiku na PlayStationu:

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: