Legendární sci-fi FPS System Shock, který v roce 1994 stvořilo neméně legendární studio Looking Glass (Ultima Underworld, Thief), se vrácí v podobě remaku od vývojářů z Nightdive Studios. Ti oznámili, že několikrát odložený remake prvního dílu série System Shock dosáhl konečně gold fáze. Což znamená, že hra je prakticky hotová a vydání by již nic nemělo bránit. Dalšího odkladu se tedy snad nemusíme obávat.

Příběh System Shock se odehrává v roce 2072, kdy se v roli bezejmenného hackera snažíte přežít na vesmírné stanici Citadel ovládané umělou inteligencí zvanou SHODAN (Sentient Hyper-Optimized Data Access Network). Všichni obyvatelé Citadely byli buď zabiti, zmutovali nebo byli přeměněni na kybernetické organismy a robotické jednotky přeprogramovány do nepřátelského režimu.
Hlavním úkolem hráčů v roli ústředního hackera tedy bude v první řadě hlavně přežít v nebezpečných koridorech Citadely, velmi rychle ale vyjde najevo, že mnohem důležitějším posláním bude probojovat se až k SHODAN a překazit její plány dříve, než stihne uploadovat své vědomí do počítačové sítě dole na Zemi.

Dějová linie zůstane prakticky identická s původní hrou, došlo ovšem k úpravám některých dialogů a odstranění příběhových nelogičností. O to se postaral videoherní designer a komiksový scénárista Chris Avellone, který mimojiné pracoval na legendárních titulech typu Fallout 2, Planescape Torment, Fallout: New Vegas a dalších.

System Shock remake bude stejně jako původní hra akční kyberpunková FPS s důrazem na hackování, které hráčům umožní například nabourat se do sítě bezpečnostních kamer a využívat je ve svůj prospěch.

Koridory Citadely brázdí mnoho druhů nepřátel, od zmutovaných humanoidů po nepřátelské roboty až po vyšinuté kybernetické bytosti. Každý druh protivníka by stejně jako v původní hře měl být háklivý na jiný druh poškození, hráči tedy budou často nuceni střídat nástroje a zbraně, aby přežili.

Kromě napínavých soubojů s nepřáteli budete také řešit spoustu enviromentálních puzzlů, jejichž vyřešením se vám zpřístupní zdánlivě nedostupné sektory stanice. System Shock už ve své době hráčům umožňoval značně nelineární postup hrou a remake na tomto přístupu nic měnit nebude. Nightdive Studios se ve svém remaku snaží co nejvěrněji zachytit atmosféru a herní mechanismy klasického titulu a převést je do moderní podoby, na vývoji tedy aktivně spolupracují s autory původní hry, tedy s vývojáři z bývalého Looking Glass Studios.
HW nároky jistě potěší majitele slabších sestav. Za zmínku stojí požadavek na pouhé 2 GB místa na disku.

Minimální požadavky:

 • Operační systém: Windows 7/8.1/10 (64-bit)
 • Procesor: Intel Core i5-2400 nebo AMD FX-8320
 • Paměť: 4 GB RAM
 • Grafická karta: NVIDIA GTX 670 2GB nebo AMD Radeon HD 7870 2GB
 • DirectX: verze 11
 • Místo na disku: 2 GB

Doporučené požadavky:

 • Operační systém: Windows 7/8.1/10 (64-bit)
 • Procesor: Intel Core i7-3770 nebo AMD FX-8350
 • Paměť: 8 GB RAM
 • Grafická karta: NVIDIA GTX 970 4GB nebo AMD Radeon R9 290 4GB
 • DirectX: verze 11
 • Místo na disku: 2 GB

System Shock remake od Nightdive Studios vyjde 30. května 2023 na PC (Steam, Epic Games Store a GOG). Verze pro PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One vyjdou později, přesné datum ale zatím upřesněno nebylo.

Oficiální trailer:

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/xbox.skupina/permalink/794979831822141/

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/pc.games.skupina/permalink/939583730426617/

 

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: