Japonská společnost Sony na největším veletrhu elektroniky CES 2022, který se koná v Las Vegas představila svojí druhou generaci virtuální reality pro konzoli PlayStation 5. Headset se bude očekávaně jmenovat PlayStation VR2 (zkráceně PSVR2) a nabídne pozoruhodné technologie, o kterých se již nějakou dobu šuškalo.

Tím je 4K rozlišení s podporou HDR, vysokou obnovovací frekvenci, velké zorné pole, zabudované kamery pro snímání pohybu nejen vašich rukou ze všech stran, ale dokonce i očí, dále 3D audio a haptickou odezvu, díky které ucítíte svůj tep, zranění od nepřátel nebo kolize s předměty. Původní PSVR mělo rozlišení 960×1080 bodů na jedno oko. Nové PSVR2 těchto bodů nabídne mnohem více, rovných 2000×2040 a to na krásném OLED displeji.

Původní brýle měli zorné pole 100°, to se teď zvedne na 110° a obnovovací frekvence ze 60 Hz (která se interpolovala na 120 Hz) se zvýší na 90 Hz s interpolací na 120 Hz a u méně náročných her nabídne i skutečných neinterpolovaných 120 Hz. Technologicky je to obrovský skok kupředu.

Datum vydání tohoto headsetu ještě oznámeno nebylo, ale podle různých neoficiálních zdrojů už míří do výroby a dočkat bychom se ho mohli na pultech obchodů letos před Vánoci. Je ale také možné, že se stane stejně nedostatkovým zbožím, jako je momentálně konzole PlayStation 5 a nějaký čas si na jeho dostupnost počkáme.

Co se týče zpětné kompatibility k původnímu PSVR headsetu, tak to je také zatím záhadou, ale dá se předpokládat, že na něm tyto hry půjdou, protože jich pro původní PlayStation VR vyšlo opravdu hodně a jejich prodeje by se tím razantně zabrzdily. Pokud by se tak opravdu nestalo, je možné, že se některé tyto hry alespoň dočkají PSVR2 updatu, tedy něco podobného, jako hry z PS4 vylepšené pro PS5.

Poslední velkou neznámou je cena. Pokud budeme vycházet z ceny původního PSVR, kde byla velmi sympaticky nastavena na 10990 Kč, mohl by tento headset stát stejně, případně jen o něco více. Jelikož PSVR2 bude obsahovat poměrně složité a pokročilé technologie jako je sledování očí a haptická odezva, mohl by se prodávat za stejnou cenu, jako konzole PlayStation 5, tedy nějakých 13490 Kč, což si myslím, bude pořád ještě dobré.

Pusť si k informační video, kde se dozvíš hezky česky důležité podrobnosti:

Druhou potěšující zprávou na tomto veletrhu bylo, že jedna z největších exkluzívních franšíz PlayStationu vyjde na tomto headsetu. Jedná se o akční hru ze světa Horizonu na které dělá britské studio Firesprite ve spolupráci s Guerrilla Games. Hra se bude jmenovat Horizon Call of the Mountain a ředitel studia Guerrilla Games Jan Bart van Beek zmínil, že 18. února vychází přímé pokračování původní hry s názvem Horizon Forbidden West, kde opět budeme hrát za hrdinu Aloy a vydáme se s ní na zakázaný západ.

Jan Bart van Beek zmínil, že to ale není konečná hranice světa Horizonu a že ve skutečnosti je to její začátek. S headsetem PSVR2 se totiž plně a hlouběji ponoříme do tohoto světa a přinese nám to neskutečný zážitek, jaký dosud nikdy možný nebyl. Podle ukázky se opravdu máme na co těšit, vizuálně totiž vypadá nádherně a o obrovské dinosauří roboty, ze kterých půjde strach a respekt, rozhodně nebude nouze.

Oficiální trailer Horizon VR ve 4K:

Další záběry z tohoto představení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: