Díky spolupráci Pařanského ráje s brněnským studiem MADFINGER Games, si dnes můžeme napsat první postřehy, z chystané nové české hry Gray Zone Warfare.

Gray Zone Warfare je intenzivní taktická FPS s důrazem na realismus. Připoj se k soukromé vojenské společnosti a prozkoumej rozsáhlý MMO otevřený svět s režimy PvEvP a PvE. Taktizuj a přežij v boji proti lidským hráčům a umělé inteligenci, zatímco odkrýváš tajemný příběh ostrova Lamang.

Hru jsme si mohli díky klíčům od studia vyzkoušet a tudíž si o ní prvních pár slov teď můžeme i napsat. Na konci článku se pak můžeš podívat na stream, který Pařanský ráj vysílal a kde jsme si spolu s Rudou zahráli… i když to nedopadlo kdovíjak dobře.

Příběh hry:

Na fiktivním ostrově v jihovýchodní Asii se odehrála tajemná událost, po níž je celá oblast uzavřena do karantény. Jakmile Organizace spojených národů evakuovala téměř veškeré civilní obyvatelstvo, tři soukromé vojenské společnosti byly svými záhadnými klienty pověřeny, aby prozkoumaly region, odhalily jeho tajemství a přivezly zpět cokoli cenného.

Jak se to má hrát:

  • Přijmi výzvy intenzivní taktické FPS s realistickou balistickou simulací, která zahrnuje přesné hodnoty z reálného světa a autentické balistické modely. V tomto velmi nebezpečném prostředí má každý tvůj krok vysokou cenu a každý boj může vést ke ztrátě tvého tvrdě získaného vybavení a postupu.
  • Přizpůsob si vlastní zbraň tak, aby dokonale vyhovovala tvým potřebám a stylu hraní. Výměnou, odstraněním nebo přidáním stovek různých dílů a příslušenství můžeš změnit chování a výkon každé zbraně, což ji učiní uzpůsobitelnou pro jakoukoli situaci.
  • Objev unikátní zdravotní systém, který se vzdaluje od běžného konceptu hitpointů, aby realističtěji simuloval lidské tělo. Každé zranění ovlivňuje tvoje vnímání a výkon. Správná identifikace zranění a jeho vhodného léčení je klíčová pro přežití a pro pomoc tvým spoluhráčům.
  • Prozkoumej 42 km² velkou mapu Demokratické republiky Lamang, fiktivní země v jihovýchodní Asii inspirované úchvatnými krajinami Laosu. Využij přistávací zóny a helikoptéry k pohybu ve světě, který žije i tehdy, když nehrajete.
  • Ponoř se do pohlcujícího příběhu vyprávěného prostřednictvím mnoha misí. Poznej pestrou škálou postav, z nichž každá má svá tajemství a skrytou agendu. Proplétej se sítí lží, rozhodni se, komu můžeš důvěřovat, a odhaluj pravdu. Nic není černobílé.

Jak se to hraje:

Na začátku hry si vytvoříš samozřejmě postavu, ale rozmysli si vše dobře, později již změnit ani upravit nepůjde. Poté si zvolíš frakci a vybereš server, na který se chceš připojit. Tím pádem je samozřejmé, že lze hrát jedině v režimu on-line.

Hra Tě vrhne do tvého startovacího kempu, kde se můžeš a nebo vlastně musíš připravit na misi(e). Stisknutím TAB se ti otevře vše potřebné. Uvidíš svůj základní inventář, dostaneš také 20k na začátek a hra může začít. U třech obchodníků si ještě můžeš potřebné věco dokoupit či přikoupit, u každého z nich je poté k dispozici i mise. Po jejím přijmutí se ti neukáže přesný cíl, kam máš jít, ale jen souřadnice a k nim se musíš dostat. Naštěstí nemusíš pěšky, ale dojdeš si k přistávací stanici a pomocí mapy si navolíš, kam chceš cestovat. V době beta testu jsem měl na mapě těch míst 5 a tak jsem si vždy jedno z nich vybral. Samozřejmě to, které bylo nejblíže k souřadnicím, kam jsem se musel dostat.

Mise:

Vrtulník přiletí do 30 sekund, naskočíš a následuje krátká cesta na místo výsadku. A pak to tedy začíná. A že to není lehké, tomu můžeš věřit. Po zdolání pár desítek metrů pole se dostaneš k prvním domům, kde tě po pár vteřinách… někdo sejme. No co, říkám si, moje chyba, oči se ještě nestačily rozkoukat, žádného nepřítele jsem neviděl, příště se musím dívat lépe. Takže respawn do kempu, vybavit se vším potřebným a znovu do akce. Při druhém pokusu jsem se už koukal lépe, ale když jsem do jednoho týpka vysázel celý zásobník, přišel velký problém. Nemohl jsem si nabít samopal a tím pádem stačilo pár vteřin a putoval jsem opět do kempu.  Když se mi tento scénář ale stal během půl hodiny asi po páté, začínal jsem se trochu ošívat.

Až druhý den (reálný) jsem se přímo od jednoho z vývojářů dozvěděl, že ve hře existují dva typy slotů. Aktivní a pasivní. Doslovná citace byla tato a třeba někomu z vás pomůže, protože je důležitá: „Aktivní sloty jsou kapsy, opasek a vesta, pasivní jsou batoh a bezpečná skříňka. Přebíjet je možné pouze pokud máš náhradní zásobníky v aktivních slotech, ne tedy například v batohu.“ A musíš mít ještě pochopitelně potřebný druh munice, protože ty jsou samozřejmě rozdílné.

Umírání by mi ani třeba tak nevadilo, ale začínaly ubývat zbraně, batohy, prostě vše. Začínaly ubývat i peníze. Největší (alespoň dle mého soudu) problém je to, že pokud zemřeš, příjdeš totálně o všechny věci, co jsi měl u sebe (až tedy na malou kapsičku, kde se ale vejdou jen 4 malé předměty). Jinak si musíš koupit vždy vše, ať už se jedná o zbraně, náboje, vodu, ibalgin či obvazy a další pomůcky. Mnohem horší ale je, že si musíš vždy koupit i onen batoh, vestu nebo opasek, kde by sis tyto věci mohl naskládat a vzít s sebou do misí. A každý tento nákup přijde zhruba na 2k peněz. Jen samotná zbraň stojí tisíc peněz.

Co dělat, když dojdou peníze?

Možná blbá otázka, ale mi se to stalo a přemýšlel jsem, jak dál pokračovat. Dovolím si ještě jednu citaci přímo od vývojářů hry Gray Zone Warfare a to: „Nebude to samozřejmě snadné se dostat ze situace kdy vám nezbydou žádné zbraně, ale rozhodně to není nepřekonatelná překážka.“ Bylo mi sděleno, že si mohu veškeré vybavení najít vlastně od poražených nepřátel ve světě. Poražení mají u sebe i batohy a v něm vždy taky něco navíc, to by problém možná nebyl. Ale najít někoho padlého, pokud jsem hru zkoušel hrát sám, tak bylo téměř nemožné. Naskočil jsem tedy do vrtulníku ke dvěma nějakým jiným hráčům a po vysazení jsem se za nimi pomalu sunul k jejich cíli.

Asi po 10 minutách došlo k nějaké přestřelce a jednu pušku a náboje jsem na mrtvole opravdu našel. I jednu vodu a nějaký obvaz v batohu. Tak super, říkal jsem si. A jak jsem byl z toho nadšený, tak najednou plesk…a rána přímo do mojí hlavy a já byl opět rázem v kempu a bez ničeho. Začít tedy znovu? No, popravdě se mi vůbec nechtělo a ze hry jsem se odhlásil. A teď vlastně přemýšlím, jestli se ještě někdy příhlásím.

Bylo mi sděleno, že nová postava vytvořit nelze, že vlastně nejde založit nová hra, jelikož se ukládá na steam cloud. Takže marně přemýšlím, jak to udělat, abych splnil aspoň jednu misi, za kterou bych dostal zaplaceno a mohl si něco koupit a hrát dál.

Závěrem…

Gray Zone Warfare je bezesporu zajímavá hra, navíc česká, byť češtinu ve hře zatím nenajdeš. Nicméně některé prvky mi nesedly. Tím hlavním je bezesporu ztráta všeho při úmrtí. Kdyby alespoň byla ta možnost, jako v některých jiných hrách, že po smrti si mohu svou mrtvolku najít a inventář sebrat – ale nic takového jsem nenašel. Každopádně – je to opravdu zatím jen beta test hry, která ještě ani v EA veřejně nevyšla a pokud se třeba ozve vývojářům více lidí než jen já, možná se ještě nějakých úprav dočkáme.

A nebo je taky možné, že nikdo jiný není taková střílečková lama jako já a podobný problém nemá. Což je možná velmi pravděpodobné dokonce. Ale já už si to nejspíše asi nezahraji, protože plížit se jen s kudlou, která jediná Ti zůstane, to se prostě moc nedá. A nebo, když už bydlím v tom Brně, tak brněnské kolegy poprosím o nějakou půjčku. A je to.

Pokud by tě zajímalo, jak se to má hrát a jak paří vývojáři, koukni na toto dvacetiminutové video:

A pokud tě zajímá, jak se to hrát nemá, koukni na to naše video:

V článku jsou použity obrázky i některý text ze Steam stránky hry, kde hru můžeš taky sledovat a v budoucnu si ji tam i pořídit.

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/pc.games.skupina/permalink/1130457701339218/

 

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: