V The Outlast Trials se vžiješ do bezejmenného testovacího subjektu, který je proti své vůli nucen zůčastnit se série děsivých zkoušek. Tyto neetické experimenty se odehrávají v době studené války a jsou navrženy tak, aby otestovaly postupy vymývání a kontroly mozků.

 

Tento díl je již celkem třetí v sérii Outlast a časově je zasazen před první dva díly – konkrétně do roku 1959. Opět se jedná o chutně nechutnou horrorovou hru z pohledu první osoby. Čeká tě strach, utíkání, schovávání se a tichý průzkum okolí. Tentokrát ovšem nemusíš hrát sám, ale můžeš to zkusit až ve čtyřech hráčích. Příběhově nás tedy nečekají žně jako v předchozích dílech, ale zvráceností, šílenství a spousty krve si užijeme habakuk.

Příběh

Hru můžeš hrát samozřejmě i jako sólo hráč, nicméně to není tak zábavné a vlastně ani tak jednoduché. V zásadě platí pravidlo, že čím více hráčů, tím větší zábava a lehčí průchod. Takže je vlastně jen na Tobě, na co se cítíš. Sólo hra je pak pochopitelně jednoznačně nejnapínavější, jelikož se nemáš na koho obrátit, aby tě třeba oživil, nikdo neodláká nepřítele, když jsi v úzkých. Otázka ale je, jestli zkoušku dokážeš splnit.

Ano, jak už jsem psal, nejedná se o klasickou příběhovou hru. V The Outlast Trials na Tebe čekají tzv. zkoušky. Je jich celkem pět. Ty jsou rozděleny do různých lokací. Ve vězení a v soudní síni se musíš zbavovat všelijakých důkazů. Tam šéfuje bláznivý bachař Leland Coyle. Druhým hlavním nepřítelem je zhrzená moderátorka dětského pořadu – Matka Gooseberry. Ta šéfuje sirotčinci, hračkárně a parku. Každá zkouška má vždy ještě 2 podúkoly, které musíš splnit, takže tě čeká celkem 15 misí.

Lokace a gameplay

Za každé splnění poté dostaneš peníze a poukazy na různé své vylepšení dovedností. Dovednosti se pak dělí na aktivní a pasivní. Ty aktivní jsou celkem 4. Můžeš se stát třeba léčitelem a pomáhat jak sobě, tak i spoluhráčům, nebo používat granáty, nastražovat miny a či vyvíjet rentgenový pohled, který ti umožní vidět nejen nepřátele za zdmi, ale i různé předměty. Těch pasivních je pak několik desítek a je doporučeno jich rozvíjet co nejvíce.

Každá mise začíná tedy příjezdem do vybraného komplexu, kde už na tebe čeká „Matka“ a nebo mistr bachař. Ale nejen oni, ale i spousta znetvořených stvoření, kteří ti rozhodně průchod neusnadní. A jelikož ve hře nemáš žádnou zbraň, nečeká tě nic snadného. Najít se dají sice láhve či cihly, ale ty nepřátele pouze odlákají, v lepším případě na pár chvilek omráčí. Důležité je tedy sbírat všechny možné předměty, hlavně pak lékárničky a inhalátory. A také baterie, abys mohl zapnout noční vidění, bez kterého se leckdy neobejdeš. Nutno dodat, že předměty se mezi zkouškami nepřenáší, takže vše co najdeš, musíš využít jen v té, ve které jsi je našel.

V lokacích se nachází i spousta různých pastí, takže když ti zpoza dveří přistane trubka v břiše, není to nic příjemného. Kromě odhalování pastí je pak samozřejmě tvým hlavním cílem splnit všechny úkoly zakázky. Ty se skládají z různých hádanek, a tebe tak čeká třeba přenést něco z bodu A do bodu B, či sledovat stopy a cíl aktivovat, nebo zničit. Ve většině případů musíš ale cíl umučit a že je to občas zajímavá podívaná. Kdo má různé zvrácenosti rád, užije si to.

Plány do budoucna

Co je hře asi nejvíce vytýkáno, tak je její prozatímní délka. Pět hlavních misí a 10 kratších výzev, to je vcelku málo. Hru tak stihneš dohrát za pár hodin. Na druhou stranu, v plánu je mnoho vylepšení, tak snad je se na co těšit, pokud se to tedy vše povede. Nyní například probíhají týdenní výzvy (poslední od 2. do 9. dubna), při kterých nelze oživovat. Následovat má časově omezený event s názvem Toxic Shock a od léta nás čeká i 1. sezóna. Ta má obsahovat nejen nové vybavení a schopnosti, ale i nové nepřátele, odměny a eventy. Do konce roku pak jsou v plánu denní a týdenní úkoly, nové mise i nový herní režim. Těšit se taky můžeme na Halloweenský či Vánoční event.

Naše pařany tato hra moc neoslovila, ve velké většině ji ohodnotili jen jednou hvězdičkou, což je hra s hodnocením 60-70%.

Hra The Outlast Trials od Red Barrels vyšla  5.3. 2024 a zahrát si ji můžeš na PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series X/S.

Na Rudův gameplay se můžeš podívat zde:

Klady

  • hodně krve
  • hodně nechutné
  • hra s přáteli

Zápory

  • málo misí (zatím)
  • hodně krátké (zatím)
  • pro sváteční hráče těžká navigace bez mapy
 

Byť například na Steamu The Outlast Trials získává většinou samá superlativa a hodnocení je momentálně okolo 92%, já tento typ her úplně nemusím. Nehrávám s přáteli (ani s nepřáteli) a dělat sekanou z lidí, mě také moc nebere. Pokud jsi ale úplný opak mě, klidně si k tomu deset, patnáct bodů přidej, protože si tu hru určitě užiješ. Navíc, pokud se splní i vše to, co je slíbeno, bude to opravdu nejspíše velký masakr. U hry jsem navíc nenarazil na žádné technické problémy, a to je jistě další plus. Já se ovšem raději vrátím k těm svým klidnějším, kdy Aloy se svým lukem na mě již čeká!

Recenzovaná verze:

PC / Steam

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: