Stellar Blade je sci-fi akční adventura, která hráče zavede na zničenou Zemi. Zde musí hlavní hrdinka EVE bojovat o záchranu lidstva. Země zpustošená podivnými tvory je opuštěná a zbytky zdecimované lidské rasy uprchly do kolonie ve vesmíru.

 

Příběh:

Hra se odehrává v postapokalyptické, byť nepříliš vzdálené budoucnosti. Zde krvelačné zrůdy zvané Naytiba napadly Zemi a její obyvatele vyhnaly do vesmírných kolonií. Hráči se vžijí do role EVE, ženské hrdinky a příslušnice 7. výsadkové jednotky, jejímž úkolem je zničit bytosti zvané Alpha Naytiba. Během nepodařeného výsadku ovšem EVE přijde o většinu jednotky a následně se seznámí s přeživším Adamem. Ten ji zavede do posledního lidského města Xionu, kde EVE potká Lily, bývalou členku 5. výsadkové jednotky, která se stane Evinou technickou podporou. I přes počáteční nedůvěru EVE naváže kontakt s obyvateli Xionu a bude dále pokračovat ve své misi. K poražení Naytiba a navrácení Země do rukou jejich původních lidských obyvatel.

Co nás ve hře čeká:

 • Strhující a nabroušená akce – Zapoj se do neskutečně rychlého boje a prosekej si cestu zbytky Země, kde podstoupíš velkolepé střety s bossy, které prověří nejen tvou sílu, ale i důvtip.
 • Propracované a neuvěřitelné dobrodružství – Odhal strhující příběh plný dospělých témat, tajemna a objevů. Poper se s neúprosným tempem, které ti mezi zásadními rozhodnutími, jež mění vývoj příběhu, nedovolí ani na okamžik spočinout.
 • Vyzkoušíš nový pohled na boj z pohledu třetí osoby – Rozvíjej útočné dovednosti EVE, pohotově promýšlej svůj postup a přelsti Naytiby v bitvách, které jsou souběžně s tvým postupem čím dál náročnější.
 • Úchvatná grafika – Prozkoumej živá futuristická prostředí a zapoj se do hry s originálními přáteli a nepřáteli od tvůrčího týmu Shift Up, který vede známý umělec Kim Hyung Tae.
 • Haptická odezva – Díky vjemům obohaceným o citlivé vibrace bezdrátového ovladače DualSense® pocítíš vzrušení z boje, až si tvá čepel bude plnou silou razit cestu k vítězství.
 • Ultrarychlý SSD disk – Prozkoumávej nové lokace, překonávej silné nepřátele a buď svědkem nečekaných odhalení, zatímco budeš díky bleskurychlému načítání neúnavně postupovat misemi EVE.
 • Adaptivní spouště – Pomocí adaptivních spouští bezdrátového ovladače DualSense budeš moci rozpoutat ničivé a zároveň ladné akrobatické pohyby a komunikovat s technologickými pozůstatky opuštěné Země.

Bojové schopnosti:

 • Základní útok – Vyzbrojená svou jednoruční čepelí Blood Edge, dokáže EVE ostře a brutálně rozdávat silné i rychlé údery. K přežití ji nezbyde nic jiného, než si je dokonale osvojit, abys mohl rozdávat silné komba.
 • Útoky na dálku – Při narušení rovnováhy nepřítele se odhalí jeho slabina. Výstřelem na toto místo bezkontaktní zbraní mu poté udělíš mocné poškození.
 • Beta schopnosti – Tyto dovednosti se nabíjí samotným útokem na nepřítele. Lze je vylepšovat v kiosku v základním táboře, pomocí dovednostních bodů.
 • Burst schopnosti – Energie Burst se nabíjí dokonalým úskokem, problesknutím nebo odražením. Tyto dovednosti lze rovněž získat v kiosku v základních táborech každého regionu.

 

EVE a její společníci:

EVE pochází z mimozemské kolonie, v níž se ukrývá lidská rasa, a její příchod na Zemi je katastrofa. V okamžiku, kdy 7. výsadkový oddíl zahájí operaci na převzetí planety od Naytibů, je její jednotka při zuřivém překvapivém útoku zdecimována. Na poslední chvíle je EVE zachráněna pátračem Adamem, který ji zavede do Xionu, posledního zbývajícího města na Zemi.

Společnící EVE

S pomocí Adama a později i inženýrky Lily potom EVE přísahá, že bude pokračovat ve své misi: tedy úplné likvidaci Naytibů. EVE, kterou přeživší obyvatelé Xionu přezdívají „Anděl“, prozkoumává zrádné území a téměř na každém kroku odhaluje další překvapení. A spolu s tím je čím dál zřejmější, že ji čeká mnohem víc než jen boj s mohutnou nepřátelskou silo.  Její hodnoty a vše, za čím dosud stála, čeká nepředvídatelná srážka s realitou.

Jak se to hraje:

Stellar Blade je akční adventura s prvky hack and slash. Soubojový systém je ale založený na promyšlené ofenzivě a defenzivě. Do hry tak jsou zakomponovány jak mechaniky útoku, tak i krytí a úskoky, přičemž si ale souboje stále zachovávají svou plynulost.

Hra kromě základního útoku obsahuje i různá efektní komba a speciální schopnosti zvané Beta a Burst, jejichž správným provedením hrdinka naplno předvede svou sílu. Stellar Blade ale není jen o rozdávání ran nepřátelským monstrům. Určitou část hratelnosti tvoří i prozkoumávání svého okolí, za což se hráčům dostane odměny v podobě různých kostýmů či cenných předmětů určených k vylepšení zbraní a výbavy.

Pro EVE lze postupně odemykat a vylepšovat výbavu a rovněž také získávat nové schopnosti, jako je například dvojitý skok a mnoho dalšího. K tomuto účelu slouží NPC jménem Lily. Je ale také možno využít zásobovacích kempů, kde si EVE může nakoupit potřebnou výbavu, nebo si odpočinkem doplnit zdraví.

Podstatná část hry se odehrává ve městě Xion, které slouží jako hub a kde EVE pomáhá jednotlivým obyvatelům v rámci vedlejších úkolů. Ty hráče často zavedou do open-world lokace Wasteland zamořené Naytiby a pološílenými roboty, v těchto oblastech tak není o akční souboje nouze.

Stellar Blade obsahuje nemalý počet poměrně těžkých boss fightů, ovšem v případě potřeby lze změnit obtížnost. Při prvním průchodu hrou je k dispozici obtížnost Normal a Story, po dohrání hlavní příběhové kampaně se navíc odemkne ještě obtížnost Hard a také režim New Game +, který Ti umožní začít příběh znovu od začátku, ovšem se všemi odemčenými schopnostmi, herní měnou a výbavou.

Hra má k dispozici bezplatné demo, které obsahuje začátek hry až k prvnímu významnému bossu. Pokud si pořídíš plnou hru, můžeš si poté uloženou pozici z dema do ní přesunout a ve svém hraní tak plynule pokračovat. Stejně tak jsem učinil i já.

Graficky je hra povedená, má zajímavě temný postapokalyptický vizuál a moc pěknou a sympatickou hlavní hrdinku k tomu. Hra výborně využívá předností konzole PlayStation 5, kdy zejména cením její rychlé načítání a plnou podporu funkcí DualSense ovladače. Technické bugy jsem při hraní nezaznamenal.

Hra Stellar Blade vyšla 26.4.2024 pouze pro konzoli PlayStation 5. Hru vyvinul SHIFT UP Corporation a vydalo Sony Interactive Entertainment.

Pusť si můj úvodní gameplay z dema verze hry:

Pusť si můj druhý gameplay z plné verze hry: 

Klady

 • pěkná atmosféra i vizuál
 • zábavný soubojový systém
 • originální nepřátelé
 • explorativní puzzle

Zápory

 • jednodušší RPG systém
 • některé úkoly nejsou moc zajímavé
 • absence české lokalizace
 

 Já sice nejsem moc na japonské hack-and-slash rubačky, ale u Stellar Blade jsem rád udělal výjimku. Zábavný soubojový systém v reálném čase, pěkný vizuál a sympatická hrdinka bylo pro mě prostě příjemné překvapení a vlastně nejenom pro mě, neboť i pařani na našich streamech dali této hře vysoká hodnocení. Proto mohu tuto hru s klidným svědomím hráčům doporučit.

Recenzovaná verze:

PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: