Polské nezávislé studio Jutsu Games uvařilo nevídaně dobrou herní novinku. Hra Rustler je středověkou verzí prvních dvou dílů GTA. Hratelnost i zábavnost zde zůstala zachována a navíc je to okořeněné i skvělým originálním humorem. Všiml jsem si, že podnázvem této hry je na Steamu uvedeno: Grand Theft Horse, což mluví samo za sebe.

Autoři se svojí inspirací série Grand Theft Auto totiž netají a naopak si umí z toho dělat legraci. Pozitivní také je, že si Rustler zahraješ na čemkoli. Hry vyšla pro systémy PC/Steam, Xbox One, PlayStation 4 a dokonce i Nintendo Switch. Na poslední zmíněné platformě jsem hru také testoval a náramně dobře se u toho bavil.

GTA ze středověku

Po skvělém intru, který je natočen živými herci a je tak vtipný, že jsem se až za břicho popadal, se probudíš po strašné kocovině a jsi nařčen z toho, že jsi ustájil koně na střeše domu. Kdo hrál při vydání Zaklínače 3 či betu Kingdom Come, tak se mu to díky bugům nejspíše taktéž stalo a autoři hry si z toho evidentně střílí.

Co se týče hlavních postav, jmenuješ se Guy a tvým parťákem je Buddy. Váš příběh se odehrává v hlubokém středověku. S kamarádem Buddym se rozhodneš zúčastnit rytířského turnaje ve kterém je lákavá výhra. Nemáš k tomu ale patřičné vybavení a ani urozenost. Budeš se proto muset na tuto roli vypracovat přes řadu různých úkolů.

Budeš vymáhat dluhy, krást koně, loupit, samozřejmě i zabíjet, no prostě všechno, co správný záporák ve hrách obvykle dělá. Úkoly ale bohužel nejsou od sebe moc odlišné a až na výjimky, kdy máš např. v kostýmu smrtky někoho strašit, se nejčastěji omezují na dojeď tam, zabij ho/je a uteč. Ona i ta samotná mapa, kde se hra odehrává, není moc veliká a je to škoda.

Samotná hratelnost hry je ale fajn. I když je celkově Rustler  poměrně jednoduchá hra, několikrát se mi i stalo, že jsem některé mise musel opakovat a jít na to trochu jinou cestou.

Jinak stejně jako v GTA tě při kriminální činnosti může hledat a stíhat policie, zde je to městská hlídka na koních. Vlevo nahoře nad indikátorem svých peněz se ti bude zobrazovat počet hlav této hlídky a čím víc jich bude, tím budeš (stejně jako v GTA) i více stíhán.

I zde platí, že pokud se svým koněm zajedeš do stodoly Pimp a Horse, kde tvého koně přetřou na jinou barvu, hlídka tě přestane pronásledovat a jsi tak volný!

Skills strom

V rámci svých útoků můžeš klacky, meče, štíty, halapartny a na dálku kuše, ke které budeš potřebovat šípy. Moc zbraní na výběr tu však není, alespoň se liší v rozdílném poškození. Míření i střelba z kuše je ale dost povedená a bude tě bavit.

Ve hře naštěstí získáváš za plnění úkolů bodíky ve formě podkov a nechybí tu ani jednoduchý dovednostní strom, kdy si za ně můžeš vylepšovat své vlastnosti.

Své bodíky můžeš vkládat do čtyř kategorií: boj z blízka, boj na dálku, jezdectví a sociálnost. Můžeš tak způsobovat časem svými zbraněmi větší zranění, mít rychlejšího koně, či být schopen usmlouvat lepší ceny.

Za rpg bych tuto hru nepovažoval, vývoj postavy je hodně osekaný, ale aspoň něco.

Humor má zelenou

Vizuálně je hra pěkná, má takový retro nádech a skutečně připomíná první díly série GTA. Hodně tomu dopomáhá i fakt, že je stejně jako její předloha celá viděná z izometrického pohledu shora.

Na Nintendu Switch neběží Rustler vůbec špatně, byť jsem cítil, že frame rate má danou hranici 30 snímků a dál už vlak prostě nejede. Snímkové propady či zadrhávání jsem ale nezaznamenal a mile mě to potěšilo.

Nejvíce si tu ale cením jedinečného humoru, který nepostrádá množství easter eggů a popkulturních narážek. Při hraní jsme si vzpomněl na Monty Pithony, kdo je má rád, tento humor ocení.

Jen je škoda, že hra postrádá české titulky. Některé dialogy totiž stojí za to a našinec by českou lokalizaci určitě ocenil. Snad se jí někdy dočkáme alespoň na počítači v amatérské verzi.

Pusť si můj testovací gameplay:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • skvělý humor a zábavnost
  • nápad přenést GTA do středověku
  • líbivá grafika
  • rozumná cena

Zápory

  • málo zbraní a všeobecně věcí ke sbírání
  • opakující se úkoly bez větší inovace
  • absence české lokalizace

Závěr:

Středověká verze prvních dvou dílů GTA se v celkovém výčtu povedla. Hlavním tahákem je zde nostalgie, humor a zábavnost. Menší množství obsahu a kratší zhruba sedmi hodinovou herní dobu tu navíc ospravedlňuje i velice rozumná cena. Je to takový retro obložený chlebíček, ze kterého se sice moc nenajíš, ale za to tě hodně moc potěší a výborně chutná!

Recenzovaná verze:
Switch

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/124136215573176/permalink/474779877175473/

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/203094947408836/permalink/597551707963156/

Ohodnoť tuto recenzi, nebo ji sdílej: