V Rise of the Ronin se vydáš na výpravnou cestu napříč válkou zničeným Japonskem 19. století. jedná se o akčním RPG s otevřeným světem, zaměřeným na boj od Team NINJA, veteránského studia her Nioh a NINJA GAIDEN.

 

Příběh:

Japonsko, 1863. Po třech staletích vlády šógunátu Tokugawa se Černé lodě západu seskupují k národním hranicím a země upadá do stavu zmatku. Uprostřed chaosu války, nemocí a politických nepokojů si jako bezejmenný válečník razíš vlastní cestu a držíš ve svých rukou samotný osud Japonska. Jakožto ronin jsi tak během nejkritičtější japonské revoluce nucen činit vlastní rozhodnutí. Při putování otevřeným světem narazíš na spoustu zajímavých postav, jež hájí především své zájmy a potřeby a je jen na tobě, komu pomůžeš a koho necháš na pospas svému osudu.

Gameplay:

Rise of the Ronin hratelností připomíná předchozí tituly studia, tedy sérii Nioh či Wo-Long: Fallen Dynasty. Jedná se tak o akční RPG inspirované žánrem soulsborne orientované na dynamické souboje, kde hlavní roli hrají dobré reflexy při obraně a útoku. Nechybí ale ani pomalé ninjovské plížení a útoky ze zálohy a několik typů bojových postojů určených odlišnými typy nepřátel, podobně jako například v sérii Nioh. Nutno ale podotknout, že na rozdíl od předchozích her studia Team Ninja zde nejsou přítomné prvky fantasy a hra je tak spíše historickou fikcí.

Klíčové prvky hry:

Vytvoř dynamický příběh

Jako samuraj bez pána – Ronin, máš svůj osud jen na sobě. Podívej se, jak se příběh odvíjí různými způsoby v závislosti na tvých volbách a postavách, se kterými se na cestě spojíš. Čel kritickým rozhodnutím o misi, jako je například to, zda zavraždíš nebo ochráníš klíčové postavy, a utvářej běh historie prostřednictvím bohatého systému s více možnostmi.

Prozkoumávej autentický svět

Období „Bakumatsu“ ohlašuje konec šógunátu, protože začíná nová éra a východ a západ se střetnou. Zažij tuto kulturní revoluci v otevřeném světě, kde se setkáš s klíčovými postavami, které utváří běh dějin, a s obyčejnými občany hledajícími vodítko ve tmě.

Zapoj se do hluboce přístupného boje

Rise of the Ronin od zkušených vývojářů  Nioh a NINJA GAIDEN nabízí hluboce poutavý a přitom přístupný boj s vrstvami složitosti, vhodnými pro jakýkoli herní styl. Postav se svým nepřátelům s výběrem zbraní na blízko nebo se pusť do bojů na dálku s autentickými dobovými střelnými zbraněmi.

Průzkum Yokohamy

Yokohama, kde se hraje Rise of the Ronin, je exotickým tavicím kotlem tradičních prvků a západních vlivů. Prozkoumej níže uvedenou mapu a ochutnej, co Tě čeká.

  • Shukan Bentensha

Shukan Bentensha

Svatyně, kterou založil Minamoto no Yoritomo, s výhledem na moře a je známá svými nádhernými výhledy. Ve svatyni se konal festival na oslavu prvního výročí otevření přístavu v Jokohamě.

  • Miyozaki Pleasure District

Miyozaki Pleasure District

Čtvrť červených luceren postavená v reakci na požadavky obyvatel Západu šógunátem dychtivým pokračovat ve své politice otevírání přístavů. Budovy jsou založeny na budovách ve čtvrti Yoshiwara v Edo a způsoby zábavy pro obyvatele Západu byly zjevně založeny na metodách z nagasakiské čtvrti Maruyama.

  • Čínská čtvrť Yokohama

Čínská čtvrť Yokohama

Po otevření přístavu se mnoho lidí přestěhovalo do Jokohamy. Oblast, ve které se lidé z Číny Qing shromáždili, se stala známou jako čínská čtvrť. Tato oblast brzy vyvinula svou vlastní kulturu – byly zde k dispozici vzácné artefakty z Číny a byly zde postaveny jedinečné stavby, jako je Kanteibyo.

  • Yokohama Kihinkan

Yokohama Kihinkan

Budova z červených cihel, která se nachází v centru Jokohamy a byla postavena pomocí západních metod po otevření přístavu v Jokohamě, je známá svou výraznou hodinovou věží s interiérem, který má řadu krásně barevných vitráží.

 

Poznej různé frakce

Sabaku: Pro-shogunate:

Pro-šógunátní síly z éry Bakumatsu jsou zastánci Tokugawy, snaží se udržet jeho centralizovanou vládu a bránit šógunát proti vnějším tlakům a vnitřním hrozbám na udržení stávajícího politického řádu.

Tabaku: Anti-shogunate:

Síly proti šógunátu se skládají z různých skupin a jednotlivců, které spojuje jejich opozice vůči vládě šógunátu a touha obnovit imperiální autoritu v Japonsku.

Obei: Western Forces:

Západní síly éry Bakumatsu se skládají z amerických a evropských mocností, které se snaží otevřít Japonsko zahraničnímu obchodu, což vede ke konci dlouhotrvající izolacionistické politiky a ovlivňování jeho politického a ekonomického prostředí.

Závěrem…

Naši pařané  od této „PS exkluzivity“ očekávali mnohem více. Hra graficky nevypadala moc dobře, mnozí ji častovali tím, že působí spíše jako hra z PS4. Onen otevřený svět není ze začátku tak úplně otevřený a působí spíše koridorově, ale časem se to pak zlepší. Někteří také poznamenali, že za nynější nabízenou cenu (aktuálně 1500 až 1700,- Kč) by si ji určitě nepořídili. Možná by tato hra byla trhákem před několika lety, ale v současnosti působí na první i druhý pohled poněkud zastarale.

Na druhou stranu, ve hře se nachází spousta zbraní všech možných druhů a i samotný soubojový systém je zábavný. Hra se dá hrát nejen o samotě, ale také je možné tyto příběhové mise dělat v online kooperaci až ve čtyřech hráčích naráz. I parťáci ovládané neživým počítačem, tedy AI, jsou zajímavou složkou hry, která ji dělá pak i o něco lehčí, neboť místy dost pomáhají. Hra je hráčům na rozdíl od klasických soulovek přístupnější, protože obsahuje na výběr tři druhy obtížnosti. Je to ale zároveň hra plná rozporů, záleží pak na tobě, zda-li převáží vcelku dobrá hratelnost a nebo tě znechutí na dnešní poměry zastaralý technický stav.

Od toho všeho se také odvíjelo pařanské hodnocení a hra dostala od naší komunity pouze jednu hvězdičku.

Rise od the Ronin vyšel 22.3. 2024 exklusivně pouze pro konzoli PlayStation 5 a na svědomí ho mají vývojáři z Team Ninja.

Pařanský „otvírák“ si můžeš pustit zde:

Klady

  • akční systém
  • online co-op

Zápory

  • zastaralá grafika
  • absence české lokalizace
 

V době minulé generace konzole PlayStation 4 by byla hra Rise of the Ronin jistě velikou peckou, ale na dnešní poměry je již překonaná jinými skvosty. Přesto bych tuto hru nezatracoval, neboť je její akční část zábavná a i její RPG systém má něco do sebe.  Možnost si vybrat ze tří úrovní obtížností, kdy ta nejtěžší je nejblíže souls-like hrám či si projít hlavní příběhové mise v kooperaci až ve čtyřech hráčích je věc, která tuto hru trochu zvedá nad průměr. Pokud jsi již dohrál Ghost of Tsushima a hledáš za ni obdobnou alternativu, může být pro tebe tato hra dobrou volbou, ale zase tak moc od ní raději neočekávej.

Recenzovaná verze:

PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: