Resident Evil Village je osmé přímé pokračování zaběhnuté survival hororové RE série od Capcomu s pěkně dlouhou historií. První díl totiž vyšel v březnu roku 1996 a Village přichází tedy přesně 25 let po prvním dílu.

Čtvrt století je už zajímavý historický milník a proto nás teď možná bude zajímat, zda nejnovější díl nebude dělat sérii ostudu. Předem mohu s klidným srdcem říci, že rozhodně nebude, byť se vývojáři nebáli dát velkou volnost své fantazii a přiblížit se s hratelností moderním hráčům.

Pohádku podpořila

Hra přesně navazuje tam, kde sedmí díl skončil. Ethan Winters si spokojeně žije se svoji manželkou Miou a děckem Rose, když v tom zcela nečekaně do jejich domu někdo přijde… A tak osud tomu chtěl, aby se Ethan opět vydal na cestu a příběh je opět o hledání svých nejbližších a pravdy.

RE Village se odehrává v rumunské vesnici, ve které nechybí ani hrad, který by jako z oka vypadl tomu, co patřil hraběte Drakulu. Při hraní zažiješ též spoustu čekaných i nečekaných zvratů. Dozvíš se, že v okolí řádí šílená Miranda. Jsou tu i nebezpeční rodáci, který za ní stojí. Asi nemusím zdůrazňovat, že všechny členy této podivné “rodiny” musíš nakonec zabít.

Tady se sluší zmínit, že veškeré ty neuvěřitelné postavy, které jak z nějaké pohádky vypadli, budou mít vysvětlitelné chování i vznik. Ano, opět v tom hraje roli DNA, mutace, biologické zbraně a podobně. Přesto si nemohu odpustit jízlivou poznámku, že příběh, postavy i vysvětlování okolností působí málo uvěřitelně a je to tak trochu “splácané” dohromady.

Stejně jako v sedmém díle hraješ převážně za postavu Ethana. Bohužel mi jeho charakter přijde neosobní a chladný. Za celou dobu hraní jsem si k němu nevytvořil vztah. Možná to ale byl od vývojářů záměr, aby ti konec hry potom nebyl tak líto…

Tím ale můj výčet negativ v podstatě končí. Ještě se pak tedy zmíním o přílišné akčnosti a občasné skriptovanosti, ale jinak již budu tuto hru chválit. Tak pojďme na to!

Hratelnost zvítězila

Co na této hře musím opravdu pochválit, je vyvážený poměr interiérů a exteriérů. Užiješ si stejně dlouhý čas venku, jako i v budovách a podzemních lokacích. Úrovně jsou hodně variabilní a jejich design je skvostný. Je až neuvěřitelný, kam tě hra při tvém putování zavede.

Hratelnost tohoto titulu je parádní a to přesto, že je hra pojata hodně akčně. Najdou se sice situace a místa, která by strašidelné momenty ze starých dílů připomínala, ale je jich málo. Naštěstí to zachraňuje alespoň vizualizace, hra je totiž hodně temná a často tě může přehlédnutý nepřítel vystrašit.

Hra by se dala rozdělit na úseky, ve kterých dominuje vždy jiný herní typ žánru. Na své si tak přijdou milovníci sedmého i čtvrtého dílů této série. Zavděčí se i fajnšmekrům japonských hororů a nezávislých Outlast titulů. Stejně tak si to užijí dospělý, lačnící po temných pohádkách.

V převážné míře, jak jsem již zmínil, jde ale hlavně o akční jízdu, která jakoby místy z oka Metru vypadla. Ke konci tě tu dokonce čeká i Call of Duty v Zombie módu. Mix těchto herních žánrů je kladem i záporem současně, řekl bych, že klady ale převažují.

Jako bos, když jde boss

Nepřátelé  jsou velice různorodí a jde z nic strach. Zápasy s bossy jsou svojí délkou i obtížností vyvážené i zábavné současně. Často si budeš připadat jako v nerovném boji Davida s Goliášem, ale nebude to nakonec tak těžké vyhrát.

Souboje tedy dobře odsýpají a celkově ani záseků tu moc mít budeš. Ve hře je sice občas cítit v některých momentech určitá skriptovanost, ale která akční hra to dnes nemá? Někdy prostě musíš přesně udělat to, co se po tobě chce, jinak se neposuneš dál.

Stává se to už standardem, že se do akčních her vkládají prvky RPG. Ani nový Resident Evil tímto obsahem nebyl ušetřen a musím říci, že je to jenom dobře. Na začátku každé důležité lokace máš obchodníka, kterému můžeš prodávat trofeje ze zabitých nepřátel. Za našetřené penízky si potom můžeš koupit potřebné vybavení, pořídit si i nové zbraně, či si ty stávající vylepšit. Funguje to na podobném principu, jako v Metru Exodus. Za peníze se dá i rozšířit inventář a když máš potřebné suroviny i jídlo uvařit. Naštěstí je ale množství nábojů i lékárniček svým množstvím omezeno a tak se nemůže stát, že by jsi jich měl nadbytek a byl tak skoro neporazitelný.

Co se týče herní doby, tak dohrání RE Village ti zabere minimálně dvanáct hodin. Myslím si, že je to slušná délka. Když si navíc nastavíš větší obtížnost a budeš se snažit nalézt veškeré skryté předměty, může se to vyšplhat i na dvojnásobek. Pokud by ti ani tohle nestačilo, tak věz, že v létě vyjde multiplayerový Resident Evil Re:Verse, který všichni majitelé Village dostanou zdarma.

Next-gen skvost

Co se týče technického stavu, hru mohu do nebes chválit. Absence bugů, svižná rychlost a perfektní grafika jde spolu ruku v ruce. RE Village jsem pařil na konzoli PlayStation 5 a musím říci, že hra funkce této konzole využívá na maximum.

Kombinace vysokého 4K rozlišení, HDR kontrastu, slušného výkonu, vysokých textur, ray-tracingového osvětlení, bleskového disku, DualSense haptické podpory u střílení a úžasného 3D zvuku se sluchátky Pulse 3D prostě vytváří úchvatný zážitek.

Nový Resident Evil je tak ve výčtu všech svých kladů a záporů skutečně dobrou hrou. V první polovině mi přišel zajímavější, v té druhé zase více komerčnější. Když se na to ale podívám s nadhledem, mohl bych říci, že zde nakonec zvítězila hratelnost nad rozličným obsahem. Nudit se tu prostě nebudeš.

Pusť si můj gameplay z PS5:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

 • excelentní 4K/HDR/ray-tracing grafika
 • herní doba a Re: Verse (vyjde v létě)
 • velice slušná hratelnost a zábava
 • dechberoucí nepřátelé a bossové
 • variabilní lokace a design úrovní
 • povedené zvuky a hudba
 • RPG prvky, vylepšování
 • využití funkcí DualSense

Zápory

 • hodně akční a málo strašidelný
 • místy nápadná skriptovanost
 • uvěřitelnost příběhu a postav
 • myšguláš několika žánrů

Závěr:

Resident Evil Village nabízí dobrou zábavu se solidní herní dobou i několika bonusy. Klady zde výrazně převažují nad nedostatky. Škoda jen, že akčnost a technická stránka hry převládla nad hororovou atmosférou i samotným příběhem. Patrně se chtěli vývojáři zavděčit všem hráčům, což se jim ve výsledku ale povedlo.

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

 

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Sony PlayStation 5 CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/1268409286686359/permalink/1640157616178189/

 

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/124136215573176/permalink/382214433098685/

 

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/203094947408836/permalink/497438707974457/

 

Ohodnoť tuto recenzi, nebo ji sdílej: