Nedávno vyšel remake naprosté hororové klasiky Resident Evil 3 z roku 1999, což je třetí pokračování slavné kultovní série. Budeš zde hlavně sledovat a hrát za Jill Valentine, která se snaží uniknout před svým urputným pronásledovatelem – Nemesis T-Type a zároveň přežít v zombíky zamořeném městě Raccoon City. Na tomto remaku prý dělalo více herních studií a na multiplayerovém bonusu Resistance další jiné studio. Celé to potom vyšlo uceleně v jedné nákupní položce a pod hlavičkou jejich vydavatele Capcomu. Zní to trochu podezřele a možná se už ptáš, dosáhl tento remake kvalit jejich minulého počinu?

Tyrant zase bude týrat

Předně musím říci, že hra vypustila ze svého originálního názvu Nemesis, na kterého se zde sice dostane, ale tentokrát tu tyrant nebude hrát tak velikou roli, jako v předešlém dílu. Uvidíš ho často, to jo, ale v předem nascriptovaných situacích. Jsou totiž místa, kam nikdy nevstoupí a situace, které vždy shodně udělá. Oproti dvojce, kde byl skutečně tvým stínem a cítil jsi z jeho přítomnosti – jeho dupotu, strach na každém tvém kroku, je to trochu zklamání.

Dvě postavy a jeden příběh

Ve dvojce se dalo od začátku hrát za dva rozdílné charaktery Claire a Leona, kdy průchod hrou za každou postavu znamenal jiný pohled, trochu jiný příběh i konec. Ve třetím díle má hlavní roli Jill Valentine, jenž patří do speciální elitní jednotky S.T.A.R.S. a jen místy, tuším že snad třikrát, ti hra přinutí na chvíli ovládat jejího parťáka Carlose Olivera, např. když je Jill zdravotně nezpůsobilá.

Příběh je zde tedy jen jeden, je průměrný na úrovni béčkového hororu a celé to působí trochu minimalisticky. Průchod lokacemi také bývá často koridorový a často se i vracíš na stejná již prošlá místa. Příklad: jsou na začátku dveře kam nemůžeš jít a dál potom najdeš něco, čím je na začátku zase otevřeš.

Bouchačky, kam se podíváš

Zbraňový arzenál ve ve hře pěkný. Základ tvoří nůž a potom nějaké bouchačky. Najdeme tu jak obyčejné pistole, tak i brokovnici, samopal, raketomet a nemůžou chybět samozřejmě ani ruční granáty. Navíc je fajn, že se dají zbraně občas trochu upgradovat, tedy vylepšit. Nábojů je ve hře dostatek, což se ale nedá říci o inventáři, který se sice postupně bude rozšiřovat, ale stačit to nebude. Neustále jsem tak řešil dilema, co si vezmu s sebou a co uschovám do bedničky. Možná, že je těch nábojů ve hře stejně až moc. Hratelnost je zde po celou dobu totiž postavena moc akčně a doslova tu chybí hororové pasáže. Hádanek je tu také poskrovnu a tíživá atmosféra se tak rázem vytrácí. Je to trochu škoda.

Hororová kochačka

​Co ale musím naopak pochválit je design lokací, cut-scény, animace postav i celkovou grafiku. Hra běží stejně jako jejich poslední minulé kousky na motoru RE Engine a vypadá opravdu nádherně. Hra světel a stínů, detaily objektů, částicové efekty, hladkost obrazu a jeho plynulost je prostě dechberoucí. Zvuky jsou také moc fajn a je to tak úžasná audiovizuální podívaná.

Hru jsem testoval na konzoli Xbox One X. Podle zahraničních článků hned po vydání hry si novináři stěžovali, že na konzoli PlayStation 4 Pro tam hra běží lépe – plynuleji (neboť tam zvolili o něco menší rozlišení), než na Xbox One X (která je papírově výkonnější) a u které se snažili o 4K za každou cenu. Já jsem tuto hru hrál až týden po vydání a po následném patchi. Nevím jak dobře běží na PS4 Pro, ale na svém Xboxu jsem si na propady snímků či nižší FPS nemohl stěžovat, tak je možné, že to již opravili.

Resistance jako bonus

Resident Evil 3 je akční hrou, která má svižnou hratelnost, nebude nudit a zabaví. V tomhle ohledu nezklame. Nepotěší však herní dobou, která je jen kolem 7 hodin. Na druhou stranu ani v originálu nebyla herní doba o moc delší. Capcom si tohoto nedostatku byl dobře vědom a aby uklidnil své hatery, přidal k této hře „zdarma“ ještě jednu, která má hráčům herní dobu výrazně prodloužit. Tím je titul Resident Evil: Resistance pro všechny, kteří si RE3 remake koupili.

Resistance je multiplayerový survival, kde jde jeden hráč – ředitel, proti ostatním čtyřem hráčům – přeživším a snaží se je zabít. Ředitel má o celé lokaci díky kamerovému systému přehled, může klást pasti a ovládat zombie. Přeživší se snaží vyřešit v časové tísni rébus, sbírat všude možně různé věci a potom rychle zdrhnout. Za každé zranění se jim čas odečte a naopak za zranění zombie přičte. Vyprší-li jim čas, nebo pokud umřou, tak ve hře končí. Můžou si ale pomáhat, léčit se a vzájemně se chránit. Hra obsahuje několik map, herních charakterů i zbraní. Za posbírané kredity se dají další zbraně, střelivo a léčivo i koupit. Je to zajímavá hra, která vynikne zejména v týmové kooperaci s kamarádem, se kterým se dobře znáš a komunikujete přes mikrofon. S neznámými hráči a bez komunikace je zábava o dost slabší. Hra běží na stejném engine jako remake, vypadá pěkně, ale při mém hraní měla dost lagy. Snad je již dostatek serverů a technicky se to vyřešilo. Osobně bych tuto hru spíš vítal jako free-to-play titul, než jako hru, kterou si k remaku nuceně kupuješ.

Pusť si Rudův kompletní gameplay:

Zde se testuje multiplayerový Resistance:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • audiovizuální podívaná
  • zábava co pěkně zabaví
  • akční pasáže a zbraně
  • multiplayer jako bonus

Zápory

  • příliš akční a málo strašidelný
  • rébusů je poskrovnu 
  • krátká herní doba

Závěr:

I přes nedostatky se jedná o zajímavý herní titul, který potěší nejenom skalní fandy této série. Zažiješ totiž skvělou zábavu a o to tu jde především. Nemohu se ale zbavit pocitu, že tady někdo v herním byznysu zase dobře kalkuloval. Proto si také vezmi kalkulačku a až tomu spadne cena, určitě to kupuj!

Recenzovaná verze:
Xbox One X

%

Pařanovo hodnocení