Před zhruba dvěma lety vyšel od japonského Ryu Ga Gotoku studia spin-off ke slavné sérii Yakuza. Jeho vývoj započal v roce 2015 a označoval se jako Projekt Judge. O příběh k této hře se postaral Toshihiro Nagoshi, který stál za výrobou Yakuzi.

Nagoshi chtěl udělat hru, která by s Yakuzou kontrastovala. Judgment (v českém překladu Rozsudek) se stal oficiálním názvem tohoto počinu. Sleduje se zde příběh soukromého detektiva pracujícím na závažném případu.

Po vydání se Judgment stal na konzoli PlayStation 4 komerčním úspěchem a  já mám radost z toho, že si tuto hru teď můžeme vychutnat i v novém graficky lepším kabátku na obou next-gen konzolích PlayStation 5 a Xbox Series X|S.

Navíc a to je potřeba zmínit, remasterovaná verze zahrnuje i dodatečně vydaná DLC rozšíření. No a jak dobře se mi tedy tato kompletní a vylepšená PS5 verze hrála ti popíši v následujících několika řádcích této recenze.

Podobnost není čistě náhodná

Judgment je akční adventura s perspektivním pohledem třetí osoby. Hraješ v ní za soukromého detektiva Takayukiho Yagamiho, který vyšetřuje případ záhadných sériových vražd. Celé se to odehrává na pozadí fiktivní čtvrtě Kamurocho v japonském městě Tokio.

Podobnost s herní sérií Yakuzou zde není náhodná, obojí má stejné prostředí, bojový systém, mnohé mechaniky i množství volných aktivit. Zatímco jsme v Yakuze ale hráli za člena mafiánského gangu, zde by se dalo říci, že budeme kopat za druhou stranu. Příběh Judgmentu je od Yakuzi značně odlišný a je pojatý i mnohem vážněji.

Bojovka jak z devadesátek

Hra má podobný bojový systém jako Yakuza 0, kde se dají měnit dva různé bojové styly – jeřábový zaměřený na skupinu nepřátel a tygří, který je vhodný proti jednotlivcům. Bojová choreografie připomíná východní bojové filmy z devadesátých let. Hlavní hrdina Yagami do svého boje začleňuje i parkourové prvky jako je běh po zdi a skokové létání. Bojový systém je v této hře hodně dobře udělán. Nemám rád systém na tahy a zde to běží hezky real-time, skvěle se na to kouká a hodně to i zabaví.

Trošku mi v Judgmentu akční složky svojí hratelností připomínají legendární Fighting Force, byť zde jsou boje daleko komplexnější i reálnější. Také je potěšující, že za plnění vedlejších úkolů, nebo postupu v hlavním příběhu tě hra odměňuje body, který mi si můžeš vylepšit Yagamiho dovednosti a naučit ho tak novým bojovým technikám.

Očkem na hraně zákona

Co by to bylo za detektivku, kdyby hra neobsahovala i režim vyšetřování? Samozřejmě že ho obsahuje a je velmi dobře zpracován. V detektivním režimu musíš hledat stopy a důkazy o trestném činu. Ty můžou být kdekoli, třeba i nad hlavou a tak se musíš do všech stran rozhlížet a podezřelá místa přibližovat.

Často také budeš muset sledovat/pronásledovat podezřelého a to způsobem, aniž by jsi byl spatřen. Krytí za překážky jako jsou cedule a popelnice se tak stanou tvým denním chlebem. K samotné orientaci ti bude sloužit mobilní telefon, se kterým získáš nejenom mapu a foťák, ale i vše ostatní pro tvoji detektivní práci.

Ve hře tě také čeká několik převleků kvůli infiltraci do oblastí, kde by jsi mohl najít požadované důkazy. Někdy budeš muset použít i páčení zámků. Nejsi státním policistou, ale soukromím detektivem a ten si pro získání důkazů bude muset poradit, byť mnohdy na hraně zákona.

Z východu i pro západ

Next-gen verze se graficky povedla. Hra je v krásném ostrém kabátku a běží ve skutečném 4k rozlišení příjemně plynule při 60 fps. Jen je trochu škoda, že nebyl více využit na konzoli PlayStation 5 jeho haptický ovladač.

V rámci dlouhé herní doby oceňuji i množství vedlejších úkolů a volnočasových aktivit. Stejně jako v Yakuze se i zde můžeš ve městě na mnoha místech zabavit. Navštívit hernu, zahrát šipky či si zvelebit svoji kancelář.

Co se týče samotné hratelnosti, musím uznat, že mě Judgment bavil více, než nedávný Yakuza: Like a Dragon. Bojový systém, vážnější příběh, detektivní režim a celková “západohráčská” přístupnost mi tu prostě sedí a shoduji se tak s hlasováním pařanů, jež proběhlo na konci mého testovacího streamu.

Pusť si můj testovací gameplay z PS5:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • detektivní režim a vše k tomu spojené
  • povedený a zábavný bojový systém
  • vážný a zajímavě pojatý příběh
  • všechna DLC a množství aktivit

Zápory

  • slabší podpora funkcí DualSense
  • jen remaster, ne remake/nový díl
  • absence českých titulků

Závěr:

Next-genový remaster spin-offu k Yakuze se povedl. Judgment nejen jako bojovka, ale také jako detektivka skvěle zabaví a ještě k tomu nabízí ve krásném novém kabátku mnoho aktivit, díky kompletnímu nadupanému obsahu!

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení