Lovecká sezóna začíná!

Svět herních simulátorů byl vždy velice pestrý. Nezáleží na tom, zda toužíš se chopit volantu naloženého kamionu a procestovat s ním celou Evropu, nebo jestli přemýšlíš, jaké by to bylo žít život obyčejné včelí dělnice; téměř vše na co si vzpomeneš, je v dnešní době reálné. Se vzpomínkami na moje mladší léta jsem však za klasiku tohoto žánru vždy považoval lovecké simulátory. Můj obdiv ke krásně zpracované přírodě, kde hráč musí chodit po špičkách, aby vůbec měl to štěstí na své dlouhé cestě narazit na cokoliv živého, setrvává u mě dodnes. Tento žánr mě svým způsobem zkrátka vždy fascinoval a přinášel do absolutní pohody. Jak také jinak si zarelaxovat než za zpěvu ptáků a šumění stromů, který sem tam přehluší výstřel z tvé malorážky? O to větší důvod k radosti, když belgické vývojářské studio Neopica přispěchalo se svým zbrusu novým pokračováním Hunting Simulator 2.

Hned na úvod se bez mučení přiznám, že původní díl jsem nikdy nehrál. Když jsem se kdysi rozmýšlel, zda si pořídit Hunting Simulator, nebo konkurenční theHunter: Call of the Wild od Expansive Worlds, zvolil jsem druhou variantu. Důvodů bylo hned několik. Vedle samotného hodnocení v recenzích však asi tím hlavním aspektem bylo grafické zpracování, které theHunter měl a má absolutně fenomenální. V tomto hledisku předchozí díl z mého pohledu trochu zaostával. Obstát proti takovému těžkému soupeři na poli tohoto simulátorového sub žánru není tedy vůbec jednoduché, a proto bude i zajímavé se podívat, jak toto pokračování tento boj zvládlo a zda má šanci na nějaký úspěch. Jistému srovnání s druhým jmenovaným titulem se tedy nevyhnu.

Vítej v divočině

Pro pochopení základních principů hry začneš klasicky tutoriálem. Výuková mise není kdovíjak dlouhá a ve své krátkosti jednoduše předvede hlavní mechaniky, které můžeš od titulu očekávat. Dostaneš pušku s mapou pro zapisování značek a hurá můžeš vyrazit stopovat svou první kořist. Ovšem nesmím opomenout, na lov nebudeš sám. Čím se nový Hunting Simulator 2 pyšní je parťák v podobě psa, který hned v úvodu prokáže svou absolutní nenahraditelnost.

Co mě skutečně v konkurenčním Hunterovi vadilo, že hráč sám vždy musel pořád koukat se svěšenou hlavou do země a neustále bdít, kam ta hloupá zvěř, kterou stopuji už dobrou půl hodinu, najednou odskočila. Jak bolestivé byly momenty, kdy se stopy zamotaly do kruhu, z kterého nebyla cesta ven, a člověk po zdlouhavém úporném snažení musel vše nakonec vzdát. Těchto útrap budeš zde ve velké míře ušetřen, protože tu hlavní práci za tebe udělá tvůj věrný psí společník. Začneš s malým bíglem, který sice nemá tak vypilované schopnosti jako větší plemena, ke kterým se později dostaneš, ale svůj účel splní. Přes jednoduché příkazy vždy sám najde nějakou stopu a svým čenichem se pokusí tě dovést až k tvému zvířecímu cíli. Poté je už pouze na tobě dokonat onu špinavější část práce. Ani pes však není neomylný, a tak se klidně může stát, že svou kořist jednoduše ztratí. Svůj podíl na tom může mít, i jaký vztah si se svým mazlíčkem vybuduješ. Je důležité sem tam tvého parťáka za něco pochválit, pomazlit se s ním, aby si tím pomalinku zvyšoval jeho dovednosti a byl ochotný tě poslouchat. Malý bígl je tu na pouhé stopování, avšak výhodou větších psích plemen je především schopnost přinést ti k nohám postřelenou zvěř v podobě kachen a jiných menších živočišných druhů.

Sídlo je tvým domovem

Hra obsahuje několik regionů, kam můžeš vycestovat. Na tvůj průzkum tu čekají pláně v Coloradu, texaská poušť či krásné evropské lesy. Všechny tři oblasti obsahují dvě rozsáhlé mapy. K mému velkému překvapení najdeme v evropském regionu i mapu situovanou v Čechách. Pokud tedy toužíš si ulovit pravého českého divočáka nebo dvanácteráka, máš nyní možnost. Slovy vývojářů tu na tebe čeká až 33 zvířecích druhů od malých kachen, zajíců až třeba po obrovské medvědy a losy.

Tvé první kroky však budou směřovat do tvého honosného sídla, kde nalezneš spousty různých aktivit. Najdeš tu své trofeje ulovených zvířat (v případě že se je rozhodneš vypreparovat), gramofon, skrze který si můžeš pouštět příjemně znějící poklidnou hudbu, a pro zlepšení tvých střeleckých dovedností tu na tebe čeká i střelnice. Tím nejdůležitějším je však notebook, kterým budeš nakupovat veškerou výbavu nezbytnou pro tvůj co možná nejúspěšnější lov. Nakoupíš zde pušky, různé ráže munice, vábničky, spreje pro zakrytí tvého pachu atd. Za velmi užitečné považuji batohy, s kterými rozšíříš tvůj značně omezený inventář. Pokud vedle pušky chceš mít ihned po ruce například i loveckou kuš, bez batohu se rozhodně neobejdeš. Je tedy vhodné si ho pořídit pokud možno co nejdřív.

Máš licenci, kamaráde?

Co bez pochyby patří mezi zajímavé a neokoukané prvky je nakupování licencí. Protože jsi profesionální lovec a ne nějaký prachsprostý pytlák, nemůžeš si vyběhnout do lesa a odstřelit vše, co ti skočí do tvého hledáčku. Než se vydáš na samotnou výpravu, je potřeba si pořídit potřebná povolení na lov jednotlivých druhů zvěře. Každá z přístupných oblastí disponuje specifickým složením fauny, což znamená, že pro každou z nich je potřeba vždy jiná sada licencí. Jejich nákup se rovněž realizuje na tvé základně přes tvůj notebook.

Vedle zmiňovaných licencí musíš brát ohled i na používanou zbraň a munici. Střílet kupříkladu brokovnicí po jelenech není něco, co by se od profesionála očekávalo. Je tedy nutné brát zřetel na jistou loveckou etiku, což znamená, že lovené zvíře se snažíš vždy usmrtit co možná nejhumánnějším způsobem, tedy střelbou s předepsanou municí do životně důležitých orgánů, aby trápení netrvalo celou věčnost. Pokud si usmyslíš vykašlat se na veškerá pravidla, čekají tě nemilé peněžní penalizace. Kromě toho poraženou zvěř nebudeš moct následně sebrat, tudíž na kančí guláš se šípkovou omáčkou a nějakou trofej, která ozdobí tvůj krb, můžeš ihned zapomenout.

Bloudění v houštinách

Při průzkumu jednotlivých map jsem nejlepší zážitky zažíval jak jinak než v naší domovině. Zpracování rozsáhlých lesů a rozkvetlých luk je doslova pastvou pro oči. V jedné chvíli jsem měl i dojem, že snad hraji českou hru Kingdom Come Deliverence. Celé prostředí je pěkně zpracované a pro domácího hráče velice uvěřitelné. Evropské biomy patří rozhodně mezi tu zdařilejší část, ovšem o zbylých dvou se to tak plně říci už nedá. Netuším jak moc vhodné je v reálu lovit kdesi na vyschlých pláních, nicméně grafické zpracování v texaské poušti mě nijak zvlášť neoslovilo. Celé mapy se mi zdály dost prázdné, nudné a celkově nevzhledné. S oblastmi v Coloradu je to půl na půl. První z nabízených map je situována v krásné lesnaté oblasti, které jsou mimo jiné domovem i pro nebezpečné pumy. Druhá se pak odehrává na velké travnaté pláni, která mi přišla pro svou nulovou členitost opět nijaká. Engine Unreal 4, který celou hru pohání, tu vytvořil jakousi grafickou koexistenci. Srovnání mezi zpracováním lesních oblastí a pouštních je propastně rozdílné. Neberme nyní v potaz fakt, že v poušti se toho zcela logicky nachází méně, tudíž zde nemůžeme asi očekávat takové zázraky, ale jistě by se daly nalézt způsoby jak danou lokalitu okrášlit. Lesy jsou zkrátka lesy a z mého pohledu jsou pro lovecké simulátory to nejlepší. Rozumím jisté snaze vývojářů o inovaci, ale tudy cesta pro mě moc nevede. Jsou zajisté zcela jiná místa ve světě, která by se dala zpracovat.

Jistou výtku mám i ke zpracování flóry. Zamrzelo mě, že při brodění v houštinách se nebere v potaz vůbec žádná fyzika. V konkurenčním titulu theHunter se sebemenší trs trávy či křoví vlivem tvého průchodu různými způsoby ohýbal a na zemi prošlápnutá tráva zůstala ležet, to ale zde neočekávej. Při průchodu i tím nejhustším křovinným porostem se budeš volně procházet skrz danou texturu, jakoby před tebou bylo jen nějaké vzduchoprázdno, a to nemluvím o tom, že takový pohyb nezpůsobuje žádný výraznější hluk. To v dnešní době už moc neobstojí.

Hezky pěšky

Počítej s tím, že se po celou dobu hrání budeš muset spoléhat pouze na své nohy. Ve hře nenajdeš žádné dopravní prostředky třeba v podobě čtyřkolek, na které jsi u konkurence narazit mohl. Trpělivost je tedy rozhodně něco, co by sis na své výpravy měl vzít s sebou. Může se klidně stát, že dlouhý čas bloumáš po mapě a nejsi schopen za boha nic spatřit. Hra tudíž mnohdy připomíná klasický walking simulator. Neustálé bloudění po od pohledu prázdné mapě je docela na denním pořádku, ale to je asi již takový menší úděl těchto žánrů. Konečný výsledek, kdy se ti konečně povede natrefit na krásného zdatného jelena, kterého po úporné snaze nakonec i skolíš, však za to rozhodně stojí. Naštěstí je hra k tobě benevolentní, a tak ti sem tam sama ukáže, že pár metrů od tebe se právě něco prohání. Co přidávám k plusovým bodům, je i možnost rychlého cestování na speciálních místech, které odemkneš v případě jejich objevení. Průzkum map se tedy rozhodně vyplatí.

Absence multiplayeru

Zvláštním krokem, ke kterému se z nepochopitelných důvodů vývojáři uchýlili, je absolutní absence multiplayeru. Přesto, že první díl kooperaci dvou hráčů umožňoval, tak zde něco podobného úplně chybí. Tvůrci asi usoudili, že jediné s čím si vystačíš, je tvá puška a tvůj psí společník. Zbývá si vyslovit otázku, zda toto bylo správné rozhodnutí.

Pusť si Rudův gameplay otvírák zde:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • zpracování lesnatých oblastí
  • psí společník
  • možnost rychlého cestování
  • pestrá škála zvířat

Zápory

  • žádný viditelný postup ve hře
  • neoslňující zpracování pouští
  • chybí dopravní prostředky
  • minimální fyzika flóry
  • absence kooperace

Závěr:

Belgické studio za mnou zanechalo svým novým herním počinem rozporuplné pocity. Pozornost u mě vzbudil především inovativní nevídaný prvek v podobě psího doprovodu, který mě mile potěšil. Tím se z mého pohledu podařilo hratelnost loveckých simulátorů o trochu víc zase ozvláštnit a udělat tak další významný krok do budoucího možného směřování. Na druhé straně však v některých ohledech titul na dnešní dobu zaostává. Zamrzí především nulově viditelný postup ve hře, a tudíž žádná výrazně větší motivace pro hraní. Hunting Simulator 2 tedy boj s konkurencí jednoznačně nevyhrál. Nabízí klasickou standartní zábavu ozvláštněnou o pár prvků. Pokud nemáš přehnané očekávání a hledáš něco, u čeho nemusíš moc přemýšlet a chceš si u hraní odpočinout, je tato hra pro tebe jako stvořená. Chop se své pušky a vyraž se svým zvířecím kamarádem na cestu!

Recenzovaná verze:
PC/Steam

%

Pařanovo hodnocení