Krvavá řežba pokračuje

Poprvé jsme se po boku vojáků bránících svůj svět proti invazi Locustů objevili v roce 2006. Gears 5 je od té doby v pořadí již šestým dílem akční third-person série Gears of War. Stejně jako v předchozím čtvrtém díle za ním stojí studio The Coalition, patřící do herní divize Xbox Game Studios. Nově si ale můžeš zahrát díky sdílenému projektu Microsoftu i na PC a dokonce funguje i cross-play mezi Xboxem a PC.

Bojovnice Kait

Hlavní hrdinkou je mladá bojovnice Kait Diaz. Příběh navazuje na předchozí díl, což i samotná hra připomene úvodní animací. Kait získá tajemný náhrdelník od umírající matky a snaží se zjistit, co je zač. Kromě hledání původu šperku a vlastně i sama sebe se Kait po boku ostatních pokouší zprovoznit zbraň známou z prvních GoW – Hammer of Dawn.

Grafika vs. plynulost

Graficky je hra velmi líbivá a rozhodně za pár screenshotů krajiny stojí. Co bych vytkla, tak při hraní ve dvou hráčů na Xboxu S padaly FPS, sekání bylo občas lehce obtěžující, obzvlášť když se nejprve objevila černá obrazovka, pak teprve cutscéna. Hru jsem i musela dvakrát restartovat. Poprvé, když se načetla pouze černá obrazovka. Podruhé se měly zase automaticky otevřít dveře po souboji, ale nic se nestalo. Doufám, že podobných věcích jsou si autoři vědomi a přijde brzy patch. Až na tyto drobnosti, které se objevují náhodně, někomu ano, někomu ne, jede hra plynule a je plná detailů prostředí (i na PC verzi).

Vylepšená klasika

Hra pokračuje v dobře známých a fungujících kolejích. Je příjemné, že se tvůrci drží od prvního dílu stejného modelu. Souboje jasně ohraničené hudbou, totožné ovládání hry a zbraní. I některé zvuky (např. oznámení ukončení boje, zvednutí zbraně či hlasové projevy Locustů) a především dabing jsou pořád přítomné. Vyvolává ve mně nostalgii slyšet hlasy původních postav – Marcuse, Colea či královny Myrrah, i když si za ně bohužel v rámci kampaně nezahraješ. Ale aspoň ti dělají společnost. A musím uznat, že inteligence je poměrně slušná. A to jak spoluhráčů, tak Locustů. Parťáci ti přijdou na pomoc při poranění. Locusti mění místa, když po nich začneš střílet a nečekají tupě, až je střelíš do hlavy, jakmile vykouknou. Gears obsahují i jednu podstatnou novinku. Už nejsou jen koridorovou střílečkou. Do hry přibyly pasáže s otevřenou mapou, kde můžeš plnit vedlejší úkoly. Bohužel bloumání prázdnou krajinou bez života a plnění stejného zadání misí – vystřílej všechny v dané lokaci – není pro mě až tolik zábavné.

Zbraně a nepřátelé

Nepřátelé a typy zbraní jsou v duchu GoW 4. I na tomto poli si užiješ několik novinek. Bojuješ proti nové rase Locustů, tzv. the Swarm, ale pořád to jsou ti tradiční velicí a po krvi toužící mutanti. Ze zbraní si můžeš vyzkoušet například Cryo zbraň, která chrlí ledový proud či Lancer GL, menší pistoli Talon, či využít nové granáty. Dobrým pomocníkem je ti tu i létající robot Jack, který se umí proti nepřátelům zneviditelnit a dokonce ti i na povel nosí zbraně.

Lokální Split-Screen na jedné obrazovce

Dojmy z hraní ve split-screenu jsou velmi dobré, split funguje jako za starých dobrých časů a to až ve třech hráčích. Dva lidé a robot Jack. Při hře dvou hráčů se dá Jack ovládat oběma hráči a je příjemným supportem i spolubojovníkem. Kromě již zmíněného nošení zbraní umí totiž také zvyšovat armor, útočí a dává šoky. Postupem času si můžeš tohoto robota i upgradovat.

 

Rudův pohled na online mulťák

Hra toho nabízí mnoho a i online multiplayeru si užiješ sousty zábavy. Jsou zde módy Arcade, Versus, King of the Hill, Warzone, Execution a samozřejmě Team Deathmatch. Nejzajímavější a i nejzábavnější mi přišel mód Horde, kde spolu s ostatními hráči překonáváte vlny nepřátel, kterých je celkem padesát. Principem hordy je obrana před stále sílícími vlnami nepřátel v rámci vašeho pětičlenného týmu. První vlny jsou poměrně lehké, ale postupně jde hodně to tuhého a setkáš se tu i se zajímavými bossy. Dá se tam i taktizovat. Před každou novou vlnou je totiž trochu času, kdy se můžeš na ni připravit. Jde tam například zakoupit automatický kulomet a někam ho potom před vlnou na dobré místo postavit. V průběhu vlny si ho ale musíš hlídat, neboť nepřátelé jdou po tom, co jim ubližuje nejvíc. Naštěstí máš ve svém vybavení opravářský nástroj pro znovuzprovoznění i toho kulometu. Co se týče grafiky, tak jsem také spokojen. V rámci obou XONE konzolí, jsme měli možnost je graficky mezi sebou na streamu porovnat a i na slabší S verzi hra vypadá pěkně. Viz naše video pod textem.

 

Pusť si Rudův gameplay otvírák zde:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • držení se stylu série GoW

  • dobře fungující splitscreen

  • online hraní – více módů

  • cross play Xbox/PC

  • robot jako parťák

Zápory

  • nový hráči budou pravděpodobně ztraceni v příběhu

  • otevřený konec a pokračování v nedohlednu

Závěr:

Gears 5 jsou příjemně krvavým pokračováním série, které opět přidá pár střípečků do celého příběhu. Oceňuji snahu autorů zkoušet stále něco nového, ale přitom zanechat prvky původního GoW. Všechno do sebe krásně zapadá. A díky online módům tě čeká mnoha hodin zábavy navíc a to v suprové grafice.

Recenzovaná verze:
Xbox One S / Xbox One X

%

Pařanovo hodnocení