Farming Simulator 25 nabízí přes 400 autentických strojů od více než 150 špičkových mezinárodních značek. Ty ti pomohou v zemědělství, lesnictví a chovu zvířat. FS 25 je také největší hrou za šestnáctiletou historií této série.
Nové plodiny, zvířata…
Navrátivší zemědělci i noví hráči si již mohou užívat Farming Simulator 25 s mnoha novými a vylepšenými funkcemi. Na polích, ve stodolách a v garážích si farmáři vychutnají větší rozmanitost. K pěstování je na výběr 25 plodin (plus skleníkové plodiny a stromy), včetně dvou druhů rýže, špenátu, hrachu a fazolí. Na pastvinách se nám může pást osm druhů hospodářských zvířat, včetně buvola domácího, koz a jejich mláďat, která se vůbec poprvé objevují ve Farming Simulatoru. Ke všemu využiješ více než 400 strojů od 150 renomovaných mezinárodních značek. Všechny stroje jsou autentické a velmi detailní.
Značkové produkty se nezaměřují pouze na garáže, ale najdeš je i v nových přístřešcích na nářadí. Ruční nářadí, jako jsou motorové pily různých značek, se stává samostatnými předměty, které lze uskladnit a sdílet s ostatními hráči v kooperativním multiplayeru. Farmáři se také musí zásobit potřebami pro balení balíků, protože ty průběžně docházejí. K dispozici jsou také strečové nebo síťové fólie od značek jako Rani Plast, John Deere nebo Fendt, a to dokonce v různých barvách.
Také výrobní řetězce
Kromě obsluhy traktorů, kombajnů a různého nářadí na polích se virtuální zemědělci mohou rozhodnout, že ze sklizené úrody mohou mít větší zisk. K dispozici jsou nové výrobní řetězce a produkty, které zpestřují logistický aspekt hry Farming Simulator 25. Otevírá se nová cementárna, protože velké stavební projekty vyžadují cement. V menším měřítku vyžadují farmářské trhy různé produkty – spousta z nich se pěstuje ve sklenících, například jarní cibulka, česnek nebo chilli. Pouze v případě zásobování prodejců se otevře mnoho obchodů v Hutan Pantai, kde se prodává veškeré zboží, které hráči dodávají.
Nové stavby pro zemědělské usedlosti a památky
Nové výrobní řetězce umožňují výrobu různého lukrativního zboží, jako je mozzarella nebo kozí sýr. Zemědělci, kteří se obzvláště angažují v komunitě svého města, zde najdou spoustu nových stavebních příležitostí. Statky a stodoly jsou jen malý začátek. Místní konstruktér historických kočárů tažených koňmi a stavitel dětských hřišť potřebují pomoc se svým řemeslem v podobě dodávek dřeva. Ve větším měřítku mohou zemědělci pomoci místní komunitě při stavbě památek: asijského chrámu, historického obilného výtahu, který potřebuje renovaci, a obřího hřiště.
Počasí, události, výzvy a pomoc
Zatímco na půdě existuje mnoho nových činností a výzev, další výzvy přicházejí shora: tornáda a krupobití přimějí zemědělce k bezpečnému skladování balíků, protože na poli je odnese silný vítr. A pak nezbývá, než počítat ztráty při zničení části úrody.
Malý ansámbl namluvených NPC nabízí pomoc ve svých oborech. Děda Walter a jeho věrný pomocník poradí při seznamování s farmářským životem, zatímco soused David je jako mnoho nových hráčů teprve začátečníkem a zprostředkuje pohled na život ve městě ve srovnání s venkovem. Chovatel pak vypráví o svých zkušenostech se zvířaty a dřevorubec o řezbářských projektech nepříliš praktických předmětů. Všechny tyhle postavy přidávají trochu šmrncu a osobitosti a kromě rozhovorů s dialogy a zakázkových misí přinášejí také malou výukovou nápovědu.
Tak, jdeme to spustit!
Po zapnutí hry tě čekají tři mapy. Hned ta první (Riverbend Springs), nabízí jako jediná známý krátký tutoriál a všem novým farmářům tak vysvětlí základní aspekty hry. Pokud už nějaké zkušenosti máš, můžeš hned vyzkoušet druhou mapu (Hutan Pantai), na které lze od rána do večera pěstovat dva nové druhy rýže (a samozřejmě nejen to). Třetí mapa s názvem Zielonka se mi líbila nejvíce, ale začal jsem hrát na té prostřední.
Pro účely rychlého vyzkoušení jsem si vybral možnost „nový farmář“ a naťukal celkem slušných 1 milion eur. Později jsem ale zjistil, že to tedy vůbec není moc, jelikož na každou novou surovinu (špenát, fazole a hrách) potřebuješ jiné stroje. A cena oněch sklízečů je od 498k až do 635k. A to nemluvě o všem dalším. Pokud máš tedy v plánu vyzkoušet všechno nové a zjistit, co tě baví nejvíce, musíš začít 3 hry – a nebo hodně dlouho makat a vydělat si na to sám.
Když už jsem se tedy konečně ocitl na mapě, tak jsem se trochu zděsil, hrozně se to sekalo. Naštěstí to netrvalo moc dlouho – asi jen, než se načetla celá mapa. Na druhou stranu, když druhý den začalo pršet, měl jsem to na vysoké detaily téměř nehratelné a musel jsem ubrat v nastavení.
Hurá na pole!
Po prvním rozhovoru s dědou jsem se ho zeptal, co dál a jestli nepotřebuje pomoci. Ale vykopávat plevel motykou se mi úplně nechtělo, tak jsem se začal věnovat něčemu jinému. Sklidil jsem si svou rýži, odvezl do sila, krásným novým secím strojem zase zasyl a koukl jsem na zakázky. Těch tam bylo poměrně dost, vybral jsem si nejdříve balíkování. Stroje jsem si vždy prozatím půjčoval, jelikož s hrou jsem se vlastně teprve seznamoval a kdoví, co bych nakoupil a jestli by to fungovalo.
Ještě dodám, že u každého rýžového pole na tebe čeká zavlažovací zařízení, které se muselo před zasetím jednoho druhu rýže spustit (druhý druh to nepotřeboval). Zajímavé zpestření, stejně jako skleníky. Jak ty rýžové, tak ty na houby potřebují ke své funkčnosti pouze vodu a než jsem přišel na to, jak ji co nejrychleji získat, nějaký čas mi to zabralo. Přitom to bylo vlastně úplně jednoduché, stačilo si koupit nádrže s vodou a umístit si je na pozemku a cisternou pak převézt.
Tímto způsobem uteklo asi prvních 8 dnů. Některé jsem si časovačem zpomalil, některé zrychlil. Zasadil jsem nějakou tu pšenici a další plodiny a zeleniny a kochal se, jak se to každý den na poli mění. A přitom jsem vůbec neprozkoumal ani malou část toho, co nový FS 25 nabízí. A jelikož jsem už skoro celý milion utratil a téměř nic nepořídil, musím určitě začít ještě další hru a zkusit se zaměřit na zvířata či na lesnictví, které mě zajímá taky hodně, jelikož to nabízí spoustu dalších možností.
Co mi tam chybí
Jediné, co se mi na principu hry nelíbí, že vše, co koupím mi stojí před obchodem a musím si pro to dojít, nebo nějakým strojem dojet. Je mi jasné, že to tak asi funguje už dlouhá léta, ale přijde mi to děsně zdržující, pro už tak pomalou hru. Ale když si kliknu na nějaký traktor, kterým bych měl z obchodu něco odtáhnout a dám na mapě na jeho ikonce „resetovat“, resetuje se mi taky před obchod a tak aspoň jedna dlouhá cesta ušetřena.
Jako začínající farmář bych také ale uvítal více popisků u strojů. Co který přesně dělá a na jaký druh. Odhadovat jen podle ikonek je to alespoň pro mě další velké zdržování, než zjistím, co a jak. Stejně tak bych uvítal popisky u svých zakoupených strojů, když jich už mám více než 15, ztrácím přehled co na co…
Závěrem
Tak, tohle všechno na tebe čeká na úrodné půdě – ať už v Severní Americe, Evropě nebo východní Asii – od 12. listopadu 2024. Farming Simulator 25 vyšel na PC, PlayStation 5 a Xbox Series X|S a samozřejmostí jsou české titulky na všechny platformy!
Ti největší nadšenci farmaření si určitě nenechají ujít sběratelskou edici Farming Simulator 25 Collector’s Edition. Tato exkluzivní krabice pro PC obsahuje USB startér pro startování motorů traktorů ve hře, verzi hry inspirovanou 16bitovým Mega Drive. Navíc CD se soundtrackem s 15 originálními skladbami od Chrise Hülsbecka pro milovníky retro stylu a další.
Bonusové DLC MacDon Pack
Společnost MacDon přináší novou úroveň výkonu při sklizních díky pěti špičkovým strojům obsaženým v balíčku MacDon Pack pro Farming Simulator 25! Pořiď si od kanadského výrobce sklizňové techniky řádkovač M1240, řezačky DX140 a FD140, řezačku PW8 a řezačku R216Sp.
Pařanům se hra líbila a na první Rudovo farmaření se můžeš podívat zde:
Klady
- mnoho licencovaných strojů
- česká lokalizace (titulky)
- spousta možností hraní (zemědělec, chovatel, lesník)
Zápory
- hodilo by se více nápověd
- chybí mi „příběhový mód“
- horší optimalizace (časem se snad vylepší)
Recenzovaná verze:
PC
%