Cestou necestou
polem ne polem
jedu za tebou
s obřím velkotraktorem.

Drn, Drn
Drn, Drn, Drn, Drn, Drn
Drn, Drn
Drn, Drn, Drn, Drn, Drn…

Tak by mohla začít recenze na jeden z nejlepších farmářských simulátorů, který nyní přichází s platinovou edicí. S českými titulky (vyjma Xbox One), novými kombajny, sklízeči, traktory CLAAS, John Deer a milým bonusem, že je přítomna i TATRA.

Přes pařcoiny redaktorem

Dlouho jsem odolával lákavému, zahálčivému životu herního redaktora. Nicméně Ruda svým neomylným šestým smyslem odhalil můj dělnicko-rolnický původ a zadal mi úkol napsat recenzi na tuto hru s odměnou sto pařkoinů.
S vidinou zisku jsem se tedy vrátil do mladistvých let a zavzpomínal na dobu, kdy jsem pomáhal místnímu JZD v plnění pětiletky na bramborové brigádě. Na dobu, kdy jsem dělal závozníka na kombajnu z NDR. Který se v pravidelných intervalech lámal a my trávili půl dne na kovárně s pořádnými s chlapy (a s rumem).
Doba ale pokročila a tak v mé rodné vesnici klasických Zetorů značně ubylo. Při návštěvách rodičů uctivě uhýbám na stranu protijedoucím monstrózním strojům Holland. Když jsem prvně viděl, jak se řítí po hlavní silnici, toužil jsem marně nahlédnout do jeho kabiny. Tato touha se mi plní mírou vrchovatou až nyní.

Nová značka CLAAS

Série Farming Simulator od švýcarského studia Giants Software je s námi již více než deset let a za tu dobu roste do krásy i velikosti. Vývojáři se snaží, v rámci pozvolné evoluce, přinášet s každým dílem vylepšení. V novém díle je použit nový engine, vylepšení se týká i postprocesingu, dynamického vykreslování, bloom efektů, kvalitnějších povrchových textur. Původní hra vyšla již loni na podzim, nyní ale s platinovým rozšířením rozšíříš svůj vozový park o další vozidla od nové značky CLAAS. Platinová edice obsahuje celkem 35 nových vozidel a vybavení. Pro své farmaření tak využiješ nový kombajn LEXION 8900, sběrací řezačku JAGUAR 960 TT nebo třeba traktor XERION 5000. Tím ale celkový výčet přidaného obsahu díky této edici nekončí. Čekají tě tu také nové vozidla a stroje ARION 660-610, AXION 870-800, AXION 960-920, XERION 5000-4000, TUCANO 580, JAGUAR 960 TT, CARGOS 760, ROLLANT 455, DISCO 1100 C, DISCO 3600 FC a mnohé další, které si můžeš pronajmout či zakoupit.

Série Farming Simulator je známa vstřícným přístupem k obsahu kreativních hráčů (mapy, vozidla a jiné). Jako hráč oceňuji jejich precizní práci, zejména při vědomí, že tvorba nejsložitějších strojů zabírá měsíce práce (vyjádření Tomáše Dostála – hlavního designera).

Nadupaný obsah 

Hra obsahuje přehršel možností, zahrnující pěstování plodin (včetně v Česku oblíbené řepky), možnost živočišné výroby, několik herních modů i on-line funkce (battle royale by jste tu ale hledali marně). V nabídce je také obhlídka farmy na vlastním koni.

Nový ročník tohoto simulátoru opravdu ohromuje svým rozsahem. Několik prvních hodin jen nevěřícně koukáš a přemýšlíš co, kde, kdy a za kolik uděláš, koupíš nebo si pronajmeš. Ekonomický model jde hráči v ústrety a tak není problém si hned na začátku hry zakoupit kombajn za půl milionu Euro (no řekni, kdo z nás na to má?). Pochopitelně můžeš si jen tak jezdit po poli, orat-sít-sklízet a až s postupem času rozjet plnohodnotnou hru, včetně fungující ekonomiky (nezávislé na dotacích určených na podporu obnovitelných zdrojů).

Dokonalost se nekoná

Dle výše popsaného by se mohlo zdát, že si hra zaslouží čistou desítku, ale není tomu tak. Mám vůči hře několik výhrad. Technické zpracování strojů je takřka bezchybné, ale herní svět působí ploše, sterilně a poněkud prázdně. Je sice příjemné, že vývojáři do hry přidali několik ptáků, kteří se snesou na čerstvě zorané pole, ale jinak je zvířat ve tvém okolí poskrovnu. Cesta do města připomíná pohyb ve světě, který před týdnem zažil apokalypsu: prázdné restaurace, obchody, minimum chodců. Nejen, že chybí systém poškození, ale zamrzelo mne i to, že když narazím kombajnem do osobního auta nebo dřevěného plotu, tak se nestane vůbec nic (auto se neposune ani o milimetr).

Jsou to sice drobnosti, ale zbytečně kazí dojem ze hry. Můžeš namítnout, že hra je hlavně o farmaření, zde mi ale vadí ještě jedna věc. A to, že hra nemá zpracovanou fyziku jízdy v terénu. Není rozdíl mezi jízdou na cestě nebo po poli. Ocenil bych zpracování ve stylu Spintires: MudRunneru. Ono taková hluboká orba (která mimochodem ve hře chybí – je přítomen pouze kultivátor) dá jakémukoli stroji pořádně zabrat. A to přehlížím drobnosti typu, že z výfuku vystupuje něco jako vodní pára a nikoliv hustý, modrý kouř pocházející ze spálené nafty.

Pusť si Rudův gameplay otvírák zde:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • pestrá paleta strojů

  • propracovaný herní systém

  • relaxační, oddychová atmosféra 

  • česká lokalizace (PC, PS4)

Zápory

  • omezený jízdní model

  • absence náhodných herních eventů a katastrof

Závěr:

Nový ročník farmářského simulátoru nabízí propracovaný herní systém s pestrou paletou strojů. Bezpochyby se při jeho hraní jedná o výbornou relaxaci, kterou ocení trpěliví hráči. Ti, kteří rádi vyhledávají budovatelské strategie ve stylu Civilizace, preferují creativ mod v Minecraftu, nebo často a rádi chodí na ryby. Je ale trochu škoda, že zde chybí poctivý, funkční herní svět s fyzikálními i nahodilými detaily. Vyznavači módy ve stylu vaťák a gumáky si ale mohou deset procent k hodnocení přidat.

Recenzovaná verze:
PC

%

Pařanovo hodnocení