Hráči milovaná a někým možná už i zatracovaná série Far Cry je zpět. Kostra těchto her byla vždy stejná, ale příběh, lokalita a hlavní zloduch jiný. V detailech jsme se ale vždy dočkali i nových prvků. Letos je to sice bez češtiny, ale za to v novém next-gen kabátku.

A teď se možná tážeš, v čem se tento šestý díl liší. Uvařil nám Ubisoft chutnou novinku, která se nezkazí a dlouho díky své zábavě vydrží? Pokusím se na to v následujících řádcích odpovědět.

Starý dobrý

Osobně mě těší, že je to stále ten starý dobrý Far Cry. Pokud si hrál pětku, či klidně ještě starší díl, budeš zde jak ryba ve vodě. Přiznám se, že mě klasické přímočaré střílečky ve hrách už moc neberou. V mládí jsem se dost nahrál v Doomovi a jsem rád, že se hry od té doby změnily. Série Far Cry je tak pro mě hlavně sandboxovou adventurou, kde si v jejím otevřeném světě můžu dělat, co chci.

V jistém ohledu se tato série už podobá jiné Ubisofťácké frančízi – Assassin’s Creed, nebo alespoň jejím posledním třem kouskům. Díly Origins, Odyssey a Valhalla jsou pro mě totiž herní klenoty, které mě skvěle dokáží přenést do uvěřitelného prostředí, jenž nabízí obrovskou volnost pohybu a různorodé vedlejší činnosti – no a samozřejmě v nich nechybí ani ta kýžená zábavná akčnost.

Zde sice necestuji do dávné lidské historie, nemám sekery a meče, „jenom“ pistole a rakety, ale jinak je to podobné a tím vlastně i zábavné. V minulosti Ubisoft takovou odbočku až do pravěku s touto sérií dokonce i udělal a škoda, že s Far Cry Primal pak už nepokračoval.

Větší než dřív

Možná, že z mého předešlého odstavce vyznívá, že Far Cry 6 oproti předchozím dílům žádné zásadní změny nepřináší, ale není to pravda. Změn je tu hodně. Nebo spíše než změn, dalšího přidaného obsahu. Vývojáři z Ubisoftu si asi říkali, že nemá cenu odstraňovat něco, co hráči milují a co dobře funguje. A tak to tam nechali a mnoho dalších věcí do hry přidali. Hezky se to rýmuje a mě ještě lépe streamuje!

Hra se odehrává na fiktivním karibském ostrově Yara, který je neskutečně veliký a je na něm opravdu všechno: písečné pláže, tabákové plantáže, rozestavěné továrny, majáky a jiné výškové budovy, vojenské tábory, skalní masivy, domorodé vesnice i městské části. V rámci činností zde můžeš lovit divokou zvěř, chytat ryby, shánět kohouty na jejich zápasy a za ně i hrát, zachraňovat rukojmí, hledat poklady, jezdit ve všem možném, dokonce i létat a samozřejmě dobývat nepřátelské tábory.

Amigos

Je toho prostě k činnosti hodně a i vedlejší mise jsou rozmanité. Jednou budeš muset zapálit plantáže, podruhé odcizit důležité dokumenty, ničit určité zásoby či stroje. Prostě budeš vykonávat i sabotující činnost a staneš se takovým partizánským odbojem. Nebudeš na to samozřejmě sám. Tvým Amigos parťákem na cestách bude zvířecí společník, který na sebe dokáže rozptýlit pozornost a mnohdy i slušně útočit. Prvním se jím stane aligátor Guapo v tričku státní vlajky, poté narazíš i na zmrzačeného Chorizo jezevčíka, agresivního Chicharrón kohouta, velkého Boom Boom psa a dravého kočkovitého Oluso pantera. Já jsem od počátku v rámci DLC bonusu měl k dispozici i černého bojového robotického psa Amigo K-9000, kterému svítili ve tmě červeně oči a byl imunní vůči jedu i ohni. Tento pes (ostatně jako skoro všechno ve hře) se dá vylepšit a jde naučit, aby označoval bezpečností kamery a alarmy.

Los Banditos

Mimo zvířecí společníky budeš mít samozřejmě i ty lidské. Časem si s nimi vybuduješ partyzánskou skupinu, kterou budeš moci posílat i na samostatné mise, ze kterých ti přinesou potřebné materiály, které lze pak využívat pro stavbu základen a různých budov. V táboře ti bude stát nástěnka Los Banditos, kam se ti budou možné operace přidávat a ty budeš moci určit i jejich postup. Půjdete přímo bez schopnosti se vyhnout odhalení, použijete plnou kamufláž a vydáte se džunglí, nebo to bude po označených stezkách a tedy něco mezi tím?

Trochu RPG

Zmínil jsem, že skoro všechno lze ve hře vylepšit a je tomu skutečně tak. Přes zbraně, společníky, jízdní káry, až po baťoh, ze kterého můžeš vystřelovat rakety, chemické zbraně, rušivé výboje, ohnivý kruh a mnoho dalšího se ti časem odemkne. K dispozici budeš mít v táboře svůj Workbench stoleček, kde si své vylepšení za nasbíraný materiál aktivuješ.

Tvoje postava získává Experience, za které se jí postupně zvedají hodnosti tzv. ranky. Je to tak trochu RPG, což mi vyhovuje a vůbec bych se nezlobil, kdyby to plnohodnotnou RPG hrou i bylo s nutností jíst, spát, dostávat psychické a zdravotní postihy, podrobné vylepšování postavy, systém řemesel a perků… Prostě udělat z toho takový ostrovní TES/Fallout ala Bethesda. Ten kdo chce jen pěknou akční střílečku, ať si hraje jinak skvělou sérii Wolfenstein, ale Far Cry má v rámci svého velkého světa na víc!

Příběh a hratelnost

Teď si uvědomuji, že jsem vůbec nezmínil příběh hry. Ano je tady, ale není v podstatě tak zajímavý, abych mu kladl nějakou větší váhu. Vše se točí kolem partizánského odboje, který má za cíl sesadit ostrovního diktátora Antóna Castilla. Tohoto El Presidente diktátora ztvárnil hollywoodský herec Giancarlo Esposito, jenž je hlavně známý díky seriálu Perníkový táta.

Antón Castillo se o svůj lid moc nestará, jde mu hlavně o pěstování tabáku jménem Viviro, který prý dokáže i rakovinu potlačit. Člověk by si ale řekl, že to bude spíše naopak… Tento diktátor má i syna Diega, ve kterém vidí svého nástupce. Jeho syn se ale na tuhle roli moc necítí… No a pak jsme tu mi, hlavní postava příběhu Dani Rojas, což může být muž i žena, podle toho, jak si vybereš. Tvoje postava převezme roli partyzánského bojovníka a pokusí se se svými společníky svrhnout jeho režim. Příběh mi přijde slabší a je to tak trochu škoda. Svoji vinu na tom určitě nese i absence českých titulků, prostě si to tak nevychutnáš a každý nalezený papír si s radostí nepřečteš. Také je škoda, že některé mise si jsou dosti podobné, je to skoro, jako by jste je opakovali. Na druhou stranu je diktátor Antón Castillo velmi sympaticky krutopřísný záporák a je pak radost proti jeho vlivu bojovat. Určitě si zde vývojáři brali za vzor kubánského diktátora Fidela Castra.

Struktura děje je podle zažitého vzorce této série, tedy pořád stejná. Nejdřív bojuješ o své přežití, naučíš se v něm mechaniky hry ovládat, potom jsi vpuštěn do obrovského světa, který je rozdělen na tři frakce a je to i vidět na hlavní mapě. Hlavní zloduch Antón Castillo je nahoře uprostřed, západ ostrova je tvůj odboj a východ je ten nepřátelský. Každá oblast má svého šéfa a nad celým ostrovem šéfuje zmíněný El Presidente.

Mnohem důležitější ale než příběh, je pro mě samotná hratelnost a ta je parádní. Hra sází hlavně na zábavnost a taky se nebere moc vážně. Rozhovory s postavami jsou vtipné a na své cestě za vítězstvím zažiješ spoustu veselých momentů. Při léčení si pálíš ruku doutníkem, ze svého baťohu vystřeluješ salvu raket jako na Silvestra, hraje ti u toho správná kubánská salsa, střílíš na koni, létáš ve vrtulníků a z něho kropíš vše co je pod tebou, jezdíš v tanku, ve kterém jsi skoro neporazitelný král, nebo si výletuješ ve svém značně upraveném bojovém voze, který si můžeš nechat k sobě lehce přivolat. Hra je megalomanská a nabízí obrovské množství obsahu.

Technický stav a zápory

Far Cry 6 hraji na next-gen konzoli PlayStation 5 a na její technický stav si nemůžu stěžovat. Hra běží krásně svižně, náročnost lokací je vyvážená a k propadům snímků nedochází. Slyšel jsem, že u PC verze ty propady jsou a to je i jeden z důvodů, proč volím raději hraní na konzolích. Vizuálně hra vypadá pěkně, o něco lépe než minulý díl. V nastavení hry nelze volit vyšší rozlišení či fps, jen jasnost a motion blur efekt. Textury jsou hodně ostré a detailní, stíny, odrazy a světelné efekty parádní. Ray-tracing sice přítomen není, ale očividně mi ani nechybí. Vzhledem k tomu, že se jedná o mezigenerační titul, který je primárně optimalizován pro minulou generaci konzolí, neboť jich je na trhu víc, tak si nemůžu stěžovat. V rámci next-genu konzole PlayStation 5 oceňuji jeho DualSense ovladač. Haptika na tlačítkách L2 a R2 je opravdu cítil a každá zbraň ji má jinou. S puškou Cobracon při přiblížení hledí stiskem L2 nevynaložíš žádnou sílu, oproti tomu s M133 si už prst budeš posilovat. Při střelbě R2 spouště zbraň klade odpor i vibruje a s takovým samopalem Iron Curtain dokonce vícenásobně. Haptika a vibrace jsou cítit všude, při jízdě na vodě, na koni i v autě. To je také tím hlavním důvodem, proč jsem si pro tuto hru PlayStation 5 verzi hry zvolil a nelituji toho.

Abych jenom nechválil, pár drobných výtek bych zde přeci jen měl. Prvně je to inteligence obyvatel a nepřátel, kteří i když se něco v okolí děje, koukají jinam, nebo se někde zaseknou. I tví parťáci jsou občas na obtíž, než ke tvému užitku. Chovají se někdy až dost hloupě a v takové stealh pasáži tě kvůli nim spuštěný alarm rozzuří. Potom tu vidím až přílišnou podobnost ke starým dílům. Pokud jsi vynechal díly předešlé, tak jsi o nic nepřišel a tady si vše skvěle užiješ. Milovníci série Far Cry zklamání také nebudou, neboť opět dostanou to, co mají rádi. No a pokud jsi normálním hráčem, asi u tebe rozhodne i cena a někdy se vyplatí počkat.

Hra postupně kyne a dostává DLC rozšíření za hlavní padouchy minulých dílů. Tím prvním DLC, které je už k dispozici je Vaas: Insanity. V něm se vrátíš do mysli Vaase Montenegra z Far Cry 3 a budeš bojovat se svými vnitřními démony. Odhalíš pozadí tohoto ikonického padoucha a prozkoumáš jedinečné lokace ve zvrácené verzi ostrovů Rook, aby jsi v tomto rogue-like herním zážitku posbíral klíče a unikl své vlastní mysli. Mám v úmyslu postupně všechna tato rozšíření streamovat, tak se přijď na to ke mě podívat. První DLC mě opravdu potěšilo, neboť nabízí nejenom slušnou zábavu v nové lokaci, ale také dlouhou životnost.

Pusť si mé gameplay videa:

Zde jsem testoval první DLC:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • postavy a hlavní záporák
  • vizuální a technická stránka
  • rozloha ostrova Yara
  • množství aktivit

Zápory

  • slabší příběh
  • horší umělá inteligence
  • opakující se mise
  • absence českých titulků

Závěr:

Far Cry 6 je megalomanská AAA hra pro masy, která trpí v některých detailech. V celkovém výčtu se ale jedná o titul, poskytující dlouhou a kvalitní zábavu a o to jde vlastně především.

Recenzovaná verze:
PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Microsoft Xbox Series X|S CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/124136215573176/permalink/483643056289155/

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/203094947408836/permalink/606918850359775/

Ohodnoť tuto recenzi, nebo ji sdílej: