Letošní ročník herní závodní série formule F1 od Codemasters přišel kvůli koronaviru téměř současně s reálnou sezónou, na kterou se trochu čekalo. Zároveň se dostavil na sklonku současné konzolové generace, což značí použitý stejný grafický engine, kdy vizuál zůstal skoro beze změn. Přesto jsi se několika pozitivních změn dočkal a ty ti tu podrobněji popíši.

Režim My Team

Hlavní novinkou, kterou začnu, je nový kariérní režim My Team. V něm si můžeš vytvořit podle svého gusta vlastní závodní stáj. Oproti klasickému kariérnímu režimu, který je ve hře zastoupen také, zde vytváříš, vedeš i spravuješ všechno. Je to trochu takový manager simulátor. Zvolíš si název, barvu, logo, sponzora, značku motoru… Ale to je jenom začátek. Skutečná práci ti začne, až budeš muset poskytovat rozhovory a volit, co do kamery řekneš. Dále  budeš hledat nové sponzory, plnit bonusové úkoly, sestavovat jezdce a starat se i o finance. Při tom všem se musíš snažit působit věrohodně a zachovat si dobrý image, jinak přijdeš o své sponzory a potažmo i o peníze. Je to hezký režim, který tě bude bavit a při kterém si uvědomíš, že samotné závody jsou jen pozlátka v té celé závodní mašinérii.

Osvědčené režimy tu nechybí

Samozřejmě se aktualizovala i soupiska závodníků tak, aby byla aktuální pro tento ročník. Díky oficiální FIA licenci si tak užiješ reálné jezdce, stáje i tratě.

Hra nabízí samozřejmě i klasické herní režimy, které znáš z předchozích ročníků. Tím je režim Championship, kde můžeš přijímat výzvy jak za F1, tak i za F2 a nechybí ani historické závody v historických vozech. Jsou zde i speciální výzvy, kdy musíš dojet na čas, ujet nejdelší úsek v časovém limitu, či předjet určitý počet soupeřů. Samozřejmě je zde zastoupen i multiplayer a to jak online, na který se musíš nejdříve časově kvalifikovat, tak i lokální přes split-screen.

Zmínit musím i samotné tratě, kterých je celkem dvacet dva. Což je samo o sobě slušné číslo. Některé navíc nabízí svoji také alternativní verzi a jsou svým pojetím hodné své realistické podobě.

Destrukce co netěší, zde potěší

Grafická stránka hry zůstala na stejně vysoké úrovni jako loni. Musím ocenit destrukce, které vypadají perfektně a i když se budeš pro zdárné dojetí do cíle snažit těmto nehodám vyhnout, ne vždy ti osud bude pozitivně nakloněn. V takovém případě se možná budeš alespoň kochat. Minimálně v mém případě tomu tak bylo a ty úchvatné destrukce mi vždy udělali radost.

Ozvučení hry je perfektní a oproti minulému dílu bylo zásadně pozměněno. Nyní zvuk motorů zní opravdu realisticky, při přepínáním kamer se mění a zní tak, jak správně znít má. Komentáře jsou taktéž na velmi vysoké úrovni a celkově hra nabízí požitek jak pro oči, tak pro uši.

Hratelnost a přístupnost 

Samotná hratelnost a zážitek z jízdy je u této hry parádní. Opravdu jsem si připadal jak ve vozu závodní formule a cítil jsem tu rychlost. Pro intenzivnější prožitek hra podporuje i volanty a pedály. Hrál jsem to na PC jen s XONE gamepadem, ale i tak mi jeho vibrace příjemně doplňovali ten celkový dojem. I optimalizace této hry je perfektní a neměl jsem problémy se snímkovou frekvencí.

Pochválit musím i přístupnost, která je podobně přátelská, jako má série Forza. Ten kdo je začátečník, si může nastavit obtížnost lehčí s asistencemi a přesto si také hru užije. Po nabytí zkušeností a rozpoznání (kdy a jak brzdit i jak správně kopírovat rychlostní čáru), si může zvolit obtížnost těžší, která jeho zážitek prohloubí a postupně připraví na nejtěžší výzvy, které ho čekají v multiplayeru. Kariérní režimy zde také fungují jako příprava, kdy se každou další jízdou lepšíš, aby jsi se časem mohl kvalifikovat na ty nejlepší závody tvého života.

RPG systém

Mohl bych letošní sérii ještě vychvalovat dlouho. Od přizpůsobivé AI protivníků, po zajímavý RPG systém vylepšování tvé formule: Durability (snížení opotřebení motoru), Chassis (agilnější auto a menší degradace pneumatik), Aerodynamics (rychlejší braní zatáček) a Powertrain (vyšší výkon a rychlejší dobíjení).

Já té hře vlastně ani nemám co vytknout. Snad je trochu delší loadingy a na začátku již zmíněnou podobnou grafiku z minulého ročníku. A kdybych si hodně moc vymýšlel, také by tam mohli být větší možnosti úpravy vzhledu postavy, vytvoření zcela originálního loga či netypického designu tvé formule. To jsou ale jen prkotiny, který mé výsledné hodnocení nemají šanci ovlivnit a také jej neovlivní.

Pusť si Rudův gameplay test ve 4K:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • zážitek z jízdy, hratelnost
  • přístupnost profi/amatér
  • užitá licence (jezdci, tratě, týmy…)
  • komplexnost (simulátor, manager, RPG…)
  • split-screen, destrukční model, počet tratí, zvuky
  • nový režim My Team a zachování starých režimů

Zápory

  • strohost v některých vizuálních nastavení
  • grafické podobné minulému ročníku
  • delší loadingy

Závěr:

Závodní série F1 uzrála jako víno a nabízí nejlepší a nejkomplexnější formulový zážitek, jaký kdy byl. Tohle je povinnost pro všechny formulové nadšence.

Recenzovaná verze:
PC/Steam

%

Pařanovo hodnocení