Nedávno jsem zde recenzoval American Truck Simulator a jeho DLC Oregon od českého vývojářského studia SCS Software. Nyní mám to štěstí se k tomuto studiu a jejich simulátoru vrátit, přesouváme se však z Amerického kontinentu k nám do Evropy. Série Euro Truck Simulator 2 je oproti tomu americkému o 4 roky starší, poprvé vyšel v roce 2012 a dodnes k němu vycházejí další DLC. Jedno takové se mi dostalo do rukou, resp. přídavek do základní hry. Jmenuje se Beyond the Baltic Sea a podáváme se s ním hodně na východ až k Baltskému moři.

S novým DLC se rozšířila herní mapa a svůj domov i garáž si můžeš zvolit a postavit v jedné z nových zemí, které se ti zpřístupnili. Je to Litva, Lotyšsko, Estonsko, jižní Finsko s velkými městy a továrnami a ruské území s Petrohradem a Kaliningradem. Nejsou to ale jenom země, které toto DLC přináší, nabízí přes 13 tisíc kilometrů nových herních silnic, které se vážou na 24 nových velkých i menších měst. To vše je s typickou pobaltskou architekturou, která obsahuje zcela nové a jedinečné 3D prvky, jako jsou slavné památky a známá místa, bohatou vegetaci odpovídající danému podnebí a také místní železnice, tramvaje i další dopravní prostředky. Je tu i přes 30 nových místních firemních přístavů, továren a mnoho dalšího.

Samotná herní náplň je stejná jako v American Truck Simulator, opět zde máš navigační Route Advisor, opět bereš zakázky a neustále se vylepšuješ. Odkáži tě proto na moji předešlou recenzi, kde jsem dopodrobna její herní mechanismy popsal. Atmosféra téhle hry je úžasná. Narazíš tu na spoustu místních prvků, jako jsou zajímavé stavby, dopravní značení či billboardy v místním jazyce. Je to pro mě krásný pocit cestovat a poznávat nové země, neboť jsem v pobaltí dosud nikdy nebyl, ale díky ETS2 jsem tuto možnost dostal. Moc pěkně jsou zde zpracovány přístavy a trajekt, nalodění v Kundě v Estonsku (skloňuje se to tak?) a následné vylodění v Helsinkách. Nové rozšíření jsem si užil a i když vím, že nejsem dobrý řidič, hra mě nepřestává bavit. Skvěle jsme se u ní také všichni na streamu pobavili a doporučuji ti shlédnout můj gameplay záznam, který nalezneš pod článkem úplně dole.

Vývojáře musím pochválit za to, že neustále vylepšují i základní hru, že se o ní opravdu starají a postupně ji svými updaty mění k nepoznání. Hra je sice postavena na postarším enginu Prism3D, ale její aktualizace ji dělají neustále krásnější. Nově dostala podporu HDR, větší využití shaderů, dynamické stíny a lepší nasvícení scény. Jsou zde lépe zpracované stromy a vegetace celkově. Hra má nyní realističtější oblohu a počasí, vylepšenou fyziku i jízdní model a obsahuje velké množství nových unikátních staveb jako jsou mosty, skulptury nebo hráze. Města se zvětšila a hra obsahuje i novou větší mapu Evropy. Mohl bych o jejím vylepšení psát ještě dlouho, o nových licencích značek, o nových modelech tahačů či vylepšeného tuningu, ale to asi ani není nutné. Do hry se dá samozřejmě také nainstalovat multiplayerový mód a můžeš si potom jezdit po světe s ostatními hráči. Pamatuji si na dobu, když jsem v roce 2012 hrál ETS2 úplně poprvé a nyní po 6 letech na výkonném herním počítači tato hra s maximálními detaily vypadá prostě úžasně!

O posledním významném updatu se ale zmínit musím. Hra totiž získala zbrusu novou možnost vlastnění přívěsu. Už tedy nemusíš jezdit pro přívěs k zadavateli zakázek, nově ti stačí jen naložit samotný náklad. Tato možnost platí i pro řidiče, které zaměstnáváš. Na této implementaci studio pracovalo více než rok a nebylo to úplně snadné, jelikož takový příklon k realitě ovlivňuje i další složky hry jako je ekonomika, logika, kamery, UI či modely samotných trucků a přívěsů včetně kol nebo nádrží na vodu. Nově byl vylepšen i fyzikální engine (brzdění, tlumení, odpružení, těžiště) a vizuální podoba dešťových kapek na skle tahače, kdy teď kapky vypadají přirozeněji a lépe také reagují na pohyby tvého tahače. Velké vylepšení doznala i oblast Německa, na kterou je vyčleněný speciální tým, jehož hlavním úkolem je tuto oblast od severu na jih postupně neustále předělávat. Její změny zahrnují nové textury, vegetaci, předělané zástavby a silnice. Ostatně sám se podívej na obrázek níže a uznáš, že ty změny jsou opravdu zásadní.

Pusť si můj dvouhodinový gameplay:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • spousta nových měst, silnic a známých míst  
  • česká lokalizace, online rádia, multiplayer 
  • věrně ztvárněné mapy, silnice a okolní prostředí
  • značné grafické i fyzikální vylepšení
  • příjemná uklidňující odpočinková hra

Zápory

  • chci to mít s dalšími updaty ještě víc reálnější
  • jinak nic co by stálo za řeč

Závěr:

Celkově musím říci, že se jedná jak o velice povedené DLC, tak i o geniální základní hru, která nemá nejenom u nás, ale celkově ve světe na poli silničních simulátorů obdoby. Jezdit v ní je úžasný relax a těžko lze na ní hledat nějaké nedostatky, protože žádné takové snad ani nemá. Možná jen a to je už takové moje vymýšlení, bych snesl možnost reálnějšího telefonování včetně hlasového namluvení, propojení hry s mobily a tablety – kde bys na nich svůj Route Advisor i ovládal, reálnější hraniční kontrolu a příběhovou kampaň obsahující i cutscény. Možná by to ale potom narušovalo tvůj příběh, protože takto jsi tím hercem ty a ten příběh si tvoříš sám.

Recenzovaná verze:
PC (Steam)

%

Pařanovo hodnocení