Když mi Ruda dával disk s novou závodní hrou plnou akce v arkádovém stylu, tak jsem byl nadšený! Moc rád totiž jezdím v GTA, nebo Mafii. Proto jsem si říkal, že mě bude bavit i Dirt 5. No a spletl jsem se. Tahle špinavá jízda mě na next-genu totiž baví ještě mnohem víc!

Studio Codemasters stojící za touto hrou má se závodními tituly nemalé zkušenosti. Jejich čtvrtý díl této série byl poctivým simulátorem s jen lehce arkádovějším jízdním stylem. Pátý díl jde v tomhle ale ještě mnohem dál, neb vznikl tu nový arkádový král!

Dirt 5 pro PlayStation 5?

Je možná náhoda, že Dirt 5 vychází v době, kdy na trh vstupuje dlouho očekávaná herní konzole PlayStation 5 a chce se zavděčit všem.

Pětka k pětce sedá a společně to umí zatraceně dobře. Takže, co to po mě chce? Mít disk s Dirt 5? Byť je PS4, ale mám. Vložit do PlayStation 5? Mám. Stáhnout si upgrade na next-gen grafiku? Mám. Tak co mi brání v tom si pořádně zahrát? Nic!

Jakože Fabie, fakt?

Po tom, co strávíte dvěstěmiliónů hodin ručním scrollováním pravidel hry a pravidel studia a pravidel zničení světa se konečně dostáváte k samotnému menu a … omyl! Nastavíte si preferenci grafiky nebo snímkovací frekvence a vybere si vlajku a číslo na svou … no to snad ne … Fábii. Já vím, kdo se o WRC a jiné závodní série zajímá, tak zná Fabii, asi je i dobrá, ale pro mě jako pro průměrného nadšence do aut to znamená pěkný šok. Nudná Fábie. Může být něco horšího na úvod než Škodovka? No, nevím, alespoň mě to bude motivovat si co nejdříve pořídit lepší vůz.

Po úvodním závodu, který je dost lehký (takže kdo ho nedojede na první příčce, měl by celou hru asi zahodit a vrátit se ke GTA) se dostáváte KONEČNĚ do menu. Hurá!

Kariérní mód, online, arkáda nebo vlastní hřiště. A garáž a úprava herního profilu. Nic víc, ale co by taky bylo potřeba?

Závody, auta, bláto i led

A hned se pouštím do kariéry. Líbí se mi jednoduchý systém. Můžu si vybrat jakým směrem se vydám, respektive, který ze dvou závodů zajedu, abych se dostal dál. Po prvním vyhraném závodu v Norsku si můžeš vybrat tratě v Řecku, nebo Číně. I po desítkách hodin hraní mě kariéra stále bavila a změna propracovaných prostředí ani po několika úvodních animacích nepřestávala bavit.

Své vozy si také v garáži můžeš řádně prohlédnout ze všech stran. A to i s otevřenými dveřmi. Využil jsem toho u nejednoho modelu a i ty ve své garáži strávíš nemalý čas, to se neboj!

Grafika je hlavním tahákem této next-gen hry. Dokonalé odlesky, bláto, led i sníh. To vše prověřuje nové funkce PS5 a také nového ovladače DualSense. Třeba jízda na ledu byla pro nás s Rudou doslova utrpením, kdy jsme si nastavili nejvyšší obtížnost a vybrali si očividně vozy, které se na jízdu po zamrzlém jezeře moc nehodily. Možná jsme si neobuli ani kvalitní gumy s hřeby. No proto nám to tak klouzalo, Rudo!

Jeden gauč a hodně zábavy

A to se dostáváme k jedné z hlavních výhod Dirtu 5. Je to možnost si zahrát s kamarádem nejenom online, ale také na jednom gauči! To se u mnoha her nevidí, a tak, až dorazí kamarád nebo kamarádka na návštěvu, můžete si spolu konečně užít pořádnou porci špinavé zábavy. Hahaha. Jo a kamarádek ti může dorazit až … tři. To jde, ne? Holky drahá auta přeci můžou taky.

Všeho dosti a nezlomíš si kosti

Výběr tratí, jízdních tříd, počasí, aut, spoluhráčů i samotných herních obtížností je neskutečně bohatý. Tady si musí vybrat opravdu každý. Osobně jsem se chvilku cítil jako při vybírání filmu na Netflixu. Člověk díky nepřeberným možnostem ve výsledku snad déle vyhledává, než se divá/hraje. Hehehe.

Abych ale jen nechválil. Série se zde už výrazně odklonila od svého původního realistického jízdního modelu. Skoro se mi nechce věřit, že milovaný titul hardcore závodníků Dirt Rally 2.0 byl od stejného studia.

Já jim to ale za zlé vůbec nemám. Hry jsou totiž i o zábavě a tahle ji dává dokonale. Důkazem byl Ruda, který si to na streamu neskutečně užíval a na nejtěžší obtížnost to i dával, ba snad dokonce i vyhrál!

Pusť si náš Pařanský gameplay:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • perfektně líbivá next-gen grafika
  • arkádovitě zábavný zážitek z jízdy
  • proměnlivé počasí a mnoho režimů
  • zábava pro až 4 hráče z jednoho gauče
  • skutečné značky automobilů a skvělý zvuk

Zápory

  • otravné úvodní podmínky
  • pro někoho již moc arkádové
  • na PS4 nezajímavá grafika
  • slabší model poškození

Závěr:

Celkově hodnotím hru jako velmi povedenou. Bezvadné grafické zpracování, upgrade na PS5 a možnost zahrát si s kamarády z jednoho gauče řadí Dirt 5 ke hrám, které si s chutí necháš nainstalované i několik měsíců. Arkádová pětka k novým konzolím prostě sedí a tyhle závody ti stojí za to si zahrát!

Recenzovaná verze:
PlayStation 5 / PlayStation 4 Pro / PlayStation 4

%

Pařanovo hodnocení