Od hráčů z celého světa přichází varování pro všechny hráče PlayStation: nevkládej disky určené pro PlayStation 5 do PlayStation 4, protože existuje velká šance, že se zaseknou!

Zpětná kompatibilita nefunguje?

Experiment, který měl zjistit, zda je herní disk pro PlayStation 5 čitelný na PlayStation 4, neskončil dobře. Výsledkem je, že hráči s oběma systémy jsou varováni, aby to doma nezkoušeli, protože to pravděpodobně skončí stejně nebo hůře.

Funkce zpětné kompatibility PlayStation 5 byla hlavním prodejním tahákem nejnovější konzole od Sony. Mnoho starších her pro PlayStation 4 je hratelných na konzoli nové generace s grafickým vylepšením díky lepšímu hardwaru. Nadšená diskuse o zpětné kompatibilitě však způsobila trochu zmatek, pokud jde o novější hry, které budou vydány pro obě generace konzolí. Z technického hlediska zkrátka nelze používat disky určené k PS5 pro hraní na PS4, i když se jedná o zpětně kompatibilní hry, jako například je Assassin’s Creed Valhalla.

V experimentu, který otestoval upgrady mezi generacemi konzolí, byl do PlayStation 4 vložen disk s PS5 hrou Marvel’s Spider-Man: Miles Morales. To však nefungovalo. Disk se zasekl v systému PlayStation 4, protože se ho systém neustále pokoušel načíst a selhával. V důsledku toho tlačítko pro vysunutí nefungovalo správně a disk byl krátce uvězněn v konzoli.

Naštěstí má PS4 na spodní straně konzole ruční vysouvací šroub, který lze použít k vysunutí zaseknutých disků (nebo předmětů ve tvaru disku) vložených do diskové jednotky. Málo hráčů ale o tom ví a nebylo by překvapením, kdyby zaseknutý PS5 disk uvíznul v nekonečné čtecí smyčce uvnitř PS4, a tím by došlo k trvalému poškození disku.

Na první pohled se tento experiment může zdát bizarní, protože je docela všeobecně známo, že hry vytvořené pro novější konzole nefungují na starších. Experiment byl ale logický, jelikož se před příchodem nových konzolí mluvilo hodně o možnosti na PS5 hrát hry z PS4, a stejně tak o jeho schopnosti využívat uložené soubory z předchozí generace. Na fyzické kopie však stále platí staré zákony o hraní a měly by se přísně dodržovat, aby se zabránilo poškození disků i systémů.

Čekání na svůj nový PlayStation 5 si můžeš zkrátit na livestreamu s Rudou:

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: