Ahoj Pařane, dnes ti v rychlosti představím poslední hru s Luigim… jóóó vlastně ne, sorry Luigi, zase to je Mariova hra. Hra se, jak už je z nadpisu zřejmé, jmenuje Super Mario Odyssey a je to moje první Mario hra od dob vietnamských “kazetkových konzolí”.

TADY JE PÁR VĚCÍ, KTERÉ BYS MĚL O MÁRIOVI VĚDĚT:

 1. První hra s Máriem vyšla už v roce 1985.
 2. Máriův brácha Luigi, bohužel není tak dobrý zachránce a bohužel ani asi instalatér.
 3. Nově si Mária zahrajete i na Androidech a iOS.
 4. Princeznu Peach, kterou Mário stále zachraňuje, z něj není tak odvařená jako on z ní.
 5. Hlavní boss série, Bowser, není úplně inteligentní, přijde mi jako plankton ze Spongeboba.

Pojďme se už ale zaměřit na Odyssey. Hra začíná klasicky, jako všechny Mário hry a to tím, že Bowser unese princeznu Peach, po které chce, ať si ho vezme za ženu, což se ovšem Máriovi nehodí do krámu, má totiž stejné úmysly. Lov Bowsera začneš v Kloboukovém království, kde hned na začátku poznáš Cappyho, což je vlastně Bumblebee akorát, no…je… to… klobouk.

Nechápej mě zle, není to sice super vraždící robot, ale i tak je velmi užitečný. Umí totiž přenést Máriovo vědomí do ochočeného nepřítele. Což se hodí např. při hledání měsíců. Nejvíce mě to pobavilo hned na začátku hry, kdy jsem takto mohl ovládat T-Rexe.

Hra tě provede 14 světy, které jsou různorodé a mají své osobité kouzlo. Osobně se mi např. líbí i New York, který je ve spoustě recenzí kritizován. Úkoly jsou rozmanité a nenudí ani po delší době, ovládání nepřátel je také stále zábava, protože každý se hodí na něco jiného. S žabákem vyskočíš do míst, kam se normálně nedostaneš, s Bullet Billem zase překonáš úseky, které by jinak projít nešly atp. Hra se také čas od času vrací ke svým kořenům a v některých pasážích tě přepne do staré 2D grafiky a ty si tak můžeš zavzpomínat na původní hry.

A co je to vlastně ta Odyssey, když se po ní jmenuje samotná hra? Je to tvůj dopravní prostředek, který vypadá jako obří klobouk a s jehož pomocí se snažíš dohonit Bowsera. Jako palivo ti slouží právě výše zmiňované měsíce, kterých musíš v každém světě získat předem daný počet, jinak se ti další svět neotevře.
Zápasy s bossy jsou ze začátku zábavné a pestré, ale s postupem času se stávají repetitivními, jen s mírnými obměnami. Výjimku tvoří boj s drakem a něčím co vzdáleně připomíná chobotnici. Ve hře potkáš nové menší bossy známé jako Broodalovi.

Milovníci nejrůznějších oblečků si také přijdou na své, je jich zde spousta a můžeš je libovolně střídat. V obchodě si můžeš taktéž zakoupit suvenýry, kterými si zkrášlíš Odyssey.

Mária můžeš hrát v handheld režimu, s odpojenými joy-cony pohybově nebo s joy-cony v režimu ovladač, popř. rovnou s externím ovladačem. Osobně jsem to hrál v klasickém handheldovém režimu, který mi přišel nejvíce přirozený a uzpůsobený mému časovému vypětí.

Zahrát si můžeš sám nebo ve dvou hráčích, což mi přišlo poměrně obtížné (zkoušeli jsme to společně s Rudou), kdy jeden z nás ovládal Mária a druhý klobouk. Celkem dlouho nám trvalo zkoordinovat pohyby, potom už to ale byla zábava a hru jsme si společně užili.

Krátké představení Switche a Maria:

Závěrečné hodnocení

Klady

 • pěkná grafika
 • znovuhratelnost
 • herní doba
 • zábavná hra ve dvou hráčích
 • pro všechny věkové skupiny
 • krásné lokace

Zápory

 • stále se opakující bossové
 • pořád stejná animace při získání měsíce
 • částečná repetitivnost

Závěr:

Mario byl první hra, kterou jsem na Switchi začal hrát a o moc lepší vstup jsem si přát nemohl. Hra je to vítečná a vlastně i ty zápory jsou takové poloviční a nijak zážitek nekazí. Rozhodně ji doporučuji všem, kteří rádi hrají oddechové hry, protože Vás dokáže zapotit jen ve zcela vyjímečných případech. Pro milovníky série nutnost přes kterou nejede vlak.

Recenzovaná verze:
Nintendo Switch

%

Pařanovo hodnocení