Meta Quest 3 není můj první VR set. Vlastnil jsem HTC Cosmos, odehrál Beat Saber, Half-Life: Alyx a… prodal. Na podlaze se mi motala změť kabelů. Otravné aktualizace, synchronizace, pocení pod přilbou a bolesti za krkem. Nicméně jsem na svět VR nezanevřel.

Na YouTube mne zaujala videa s Meta Quest 3. Zpozorněl jsem a po 14 dnech váhání koupil…

A důvod? Pro hry? Ani ne. Lákalo mne, že tento produkt je prezentován jako první rozumně dostupný VR headset s možností reálně použitelné smíšené reality. A právě díky ní lze Quest využívat třemi základními způsoby: na hraní her, na konzumaci obsahu a také k práci.

Hry: Díky lepšímu rozlišení, vysoké snímkové frekvenci, širokému zornému poli a možnosti hraní bez kabelu je herní zážitek s tímto headsetem opět o level výše. Lze na něm vyzkoušet solidní zásobu různých dem, nebo hříček (včetně těch v prohlížeči). Bonusem je zpětná kompatibilita s minulou generací (Sony, styď se). Quest lze připojit k hernímu PC díky USB 3 nebo cestou vysokorychlostní domácí Wi-Fi sítě.  A ejhle – máš k dispozici nejen hry z Oculus Store, ale i celou knihovnu ze Steamu. A to nejen VR. Užil jsem si hraní Lary Croft v přítmí soukromého „kina“.

Konzumace obsahu: Moje nejoblíbenější činnost. Právě při cestování a potřebě jen tak relaxovat využívám Quest 3 nejvíce. Lehnu si na válendu, díky smíšené realitě si nad hlavu připnu obrazovku velikosti  cca 2 x 3 metry, pustím si YouTube stream od Rudy a všechny starosti světa jdou mimo mne. Nebo se vrátím zpět do světa Zaklínače na Netflixu. Nebo si pustím  dechberoucí 3D záběry z africké divočiny, kdy si takřka mohu pohladit malé slůně, kráčející savanou kdesi v Keni.

Na práci: Co se týče pracovního využití je Quest je využitelný i pro práci jako je tvorba a prezentace 3D projektů či střih videa. Hodí se i na konference – kdy polovina osazenstva může být přítomna osobně a druhá polovina může být až na druhém konci světa. Nedovedu si ale představit, že bych v brýlích pracovně trávil více než dvě hodiny času (kapacita baterie, bolavá  krční páteř, dyskomfort).

Myslím si, že Quest 3 ze strany pracovního zatím jen ukazuje cestu, kam se metaversum, či smíšená realita s další generací VR vydá. S jednou ohromnou výhodou: je prakticky za hubičku. Přicházející Apple Vision Pro mají nastavenou cenovku 3499 dolarů.

Quest 3 je navíc dostupný ve dvou modelech se 128 GB a 512 GB pamětí. Výdrž je podobná jako u Questu 2, tedy asi 90 minut až 3 hodiny. Quest 3 překonává Quest Pro také co do použitého displeje. Každé oko má k dispozici LCD panel s rozlišením 2064 x 2208 px, celkové rozlišení je tedy 4 128 x 2 208 px, což je o něco více, než 4K rozlišení. Lepší je také zorné pole s rozhledem 110°. Nové ovladače Touch Plus vylepšují haptiku a přinášejí více vjemů – takže se můžeš pohybovat a reagovat intuitivněji. Budeš se cítit jako součást akce díky ohromné čistotě 3D zvuku, jeho basům a o 40 % většímu rozsahu hlasitosti než u sluchátek Meta Quest 2. Tomu všemu dominuje bleskový výkon procesoru Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2, jenž přináší neuvěřitelně ostré detaily díky dvojnásobnému výkonu grafického zpracování oproti Meta Quest 2.

Pokud by ses chtěl podívat na Rudův unboxing a ukázky hraní, můžeš si pustit toto tříhodinové video:

Klady

 • vylepšení hardwaru od minulé generace
 • nevyžaduje další investici do hardwaru (herní počítač, konzole)
 • solidní počet her
 • zpětná kompatibilita, včetně bezplatného grafického upgrade
 • reálně využitelná smíšená realita
 • bezdrátový set, snadná přenositelnost
 • možnost propojení se Steam účtem a počítačem
 • wau efekt při návštěvě u známých a na párty
 • příznivá cena

Zápory

 • malá výdrž na baterie
 • chybějící zpětná hardwarová kompatibilita s příslušenstvím z Oclus Quest 2
 • relativně uzavřený ekosystém facebooku, potažmo Mety
 • chybějící čeká lokalizace her a programů
 • omezené pracovní využití
 

Meta Quest 3 je skvělá vstupenka do světa VR. Je to produkt Marka Zuckerberga, tedy s některými kontroverzemi, které jej provází. Naštěstí už dávno neplatí povinný Facebook účet. VR set je určen nejen na hraní, ale díky smíšené realitě i ke konzumaci obsahu (internet, Youtube, Netflix apod.). Má i možnosti pracovního využití, avšak jsou omezené. Propojení s PC je možné, ale není nutností. Ve srovnání s PSVR2 (největší konkurent) od společnosti Sony nemá tento headset kabelové připojení a také nemá zcela uzavřený ekosystém, omezený jen na jednu generaci konzole. Meta Quest 3 mi proto vychází s hodnocením lépe a přijde mi i výhodnější, byť se dá považovat za spíše virtuální brýle, než za klasickou VR helmu. Tomu všemu dominuje poměrně příznivá cena.

%

Pařanovo hodnocení

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku:

Steam ⚡ Epic Games Store CZ/SK Pařanská skupinahttps://www.facebook.com/groups/pc.games.skupina/permalink/1049054732812849/

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej: