Play…Playkrount…taky ne, jak že oni se vlastně jmenují? Samozřejmě, že si z tebe dělám lehce srandu, ale věřím, že studio Playground Games nemusím moc dlouze představovat. Tedy jen v krátkosti. Studio stojí za herní sérií Forza Horizon, které bylo nedávno koupeno společností Microsoft, s nímž se dohodlo na exkluzivní spolupráci. Domovinou zmiňovaného studia je Spojené království, do kterého je také děj Horizon 4 zasazen.

Možná tě při pohledu na číslovku 4 napadá, jestli už to není stále to stejné a nevznikne nová série „Fifa“, nebo „Assasin’s Creed“. A máš celkem pravdu, Forza 4 nepřináší kromě profláknuté globální změny počasí na úrovni serveru téměř nic nového, ale přesto ti její pořízení vřele doporučím a na řádcích níže ti prozradím proč.

Ach ta grafika…

Horizon vypadala vždy skvěle, ale poslední díl zaslouží opravdové uznání. Z Xboxu One X, na kterém jsem ji testoval, ždímá výkon do úplného maxima, ale na rozdíl od jiných her, díky skvělé optimalizaci, nerozbouří tolik větráček chlazení. Hra, jak jsem již psal, vypadá úžasně a to jsem ji hrál na starší Full HD TV, takže pokud máš 4k zobrazovadlo s HDR, čeká tě přímo grafický orgasmus. Můžeš si totiž v nastavení vybrat mezi grafikou (4k rozlišení) nebo výkonem (60fps).

Co by to bylo za Forzu, kdyby neobsahovala fenomenální soundtrack. Na výběr budeš mít z několika druhů rádií, konkrétně z šesti, kde si vybere milovník vážné, populární a nebo jako v mém případě rockové hudby, která skvěle dokreslí atmosféru závodů, protože není nic lepšího, než se hnát ve Veyronu 350 km v hodině za doprovodu Foo Fighters.

Ovládání? Stará dobrá klasika

Co se ovšem vůbec nezměnilo je klasicky vynikající ovládání, které se hned dostane do ruky všem novým hráčům a těm stávajícím nezpůsobí vrásky. Po odjetí tutoriálu tě přivítá mapa, kde se postupně odemykají závody. Těch je hned několik druhů, od hopsajících cross country po sprinty. Ve hře si taky zahraješ na kaskadéra a díky tomu zažiješ pár epických momentů – můj nejoblíbenější je hned ten první, když projedeš mlýnem na kopci a proletíš se tak károu nějakých 200 metrů. Tady jsem poprvé využil fotorežim, ve kterém jsem se celkem vyřádil.

Mapa sama o sobě je celkem velká a můžeš se v ní rochnit jak dlouho chceš. Osobně jsem si užíval kácení stromů a blbnutí na polích. Nově ti hra nabídne jako odměnu za prozkoumávání mapy tzv. auta z garáže, mezi nimiž najdeš vzácné starší kousky, které pro tebe tvůj tým zrenovuje a přidá do garáže.

Co myslíš tou změnou počasí?

Počasí se mění v pravidelných intervalech celosvětově a je tak pro všechny hráče stejné. Je tedy jisté, že když nebudeš Horizon delší dobu hrát, tak tě při návratu bude čekat trochu jiná mapa a všechny závody pojedeš v právě aktuálním počasí. Pokud bude například zima, budeš muset přejít z letních pneu na zimní, abys dokázal udržet krok s ostatními jezdci. Každé období má pár svých specifických závodů.

Kromě počasí ti Horizon nově umožní nakupovat nemovitosti, upravovat vzhled a měnit pohlaví tvého jezdce kdykoliv během hraní. Můžeš si taky nastavit animace, které se zobrazí při načítání hry, před a po závodu. Což ze začátku působí fajn, ale časem mě to spíše rušilo, navíc mi přijde, že načítání závodů je o něco delší, než by muselo. Tak nějak to přičítám právě těmto animacím, které s tím ovšem nemusí vůbec souviset, je to čistě můj dojem.

Ptáš se, jestli mi něco vadilo?

Ve hře jsem našel pouze 2 věci, které mi zásadně vadili, a to časté odpojování od serveru při volné jízdě po mapě znemožňující připojení k závodu. Vždy jsem se proto musel znovu připojit, což jde naštěstí velmi rychle. Jakmile se mi závod spustil, tak mě hra už neodpojila, počítám, že to bude tedy jen „porodní bolest“ a během chvíle bude odstraněna. V době psaní recenze (17.10.2018) to i přes několik updatů stále zlobilo. Tím druhým problémem je nutnost projetí určité části kampaně, než ti hra umožní multiplayer. V mém případě to bylo cca 8 hodin, a to z toho důvodu, že jsem jel závod po závodu, a v době kdy mě hra posílala na festival Horizon, jsem ji ignoroval a jel znovu závody poblíž. Je tedy možné, že zmiňovaná doba bude u ostatních hráčů podstatně kratší.

Něco málo o hraní online…

Tuhle disciplínu mají v Playground zmáknutou výborně. Hra tě do onlajnu nenutí, ale zároveň ti v něm nabídne několik možností. Mě se nejvíce líbila možnost projíždět závody v kooperaci s kamarádem. Dále pak můžeš na mapě zobrazit další hráče, se kterými se lze utkat nebo jen prohodit pár slov. Hra tě taktéž ponouká soupeřit s kamarády, které máš na svém Xboxu, a to tak, že ti neustále nabízí srovnání a ty tedy víš, jestli jsi lepší než oni, nebo naopak dostáváš na frak.

Spoustu času strávíš také v garáži, kde můžeš různě tunit své káry. Možností je zde opravdu hodně, od úpravy vzhledu po výměnu spoilerů, motoru a kol. Velkou výhodou jsou již připravené vzhledy a tuning kity od ostatních hráčů, které můžeš jednoduše stáhnout a použít. Zde mi chyběla možnost si vzhled nejprve pořádně prohlédnout v nějakém náhledu. Musel jsem ho vždy nejdříve stáhnout a až potom jsem teprve viděl, jak vypadá. Raději bych uvítal, kdyby tomu bylo právě naopak, tedy  v prvé řadě si design prohlédnout a pak jej stáhnout.

O Forze by se toho dalo napsat spousta, ale než abych tě tím tady zdržoval, tak si raději jdu zahrát a ty bys měl jít taky. Případně se můžeš podívat, jak si Forzu užil Ruda na volantu. Tobě ovšem doporučuji zahrát si ji na gamepadu, pro který je hra převážně vyvinuta. Volant je v téhle hře zbytečný masochismus.

Pusť si záznam z Rudova streamu:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

 • neuvěřitelná grafika
 • hratelnost
 • herní doba
 • možnosti multiplayeru
 • zařazení do Game Passu
 • počet licencovaných vozidel
 • soundtrack
 • zaujme všechny milovníky závodů
 • česká lokalizace

Zápory

 • multiplayer až po určité odehrané době
 • časté odpojování od serveru
 • překlad je pouze v rodu mužském
 • delší načítání závodů a pro mě otravné animace

Závěr:

Stačilo odehrát tutoriál a hned se mi na obličeji rozehrál úsměv od ucha k uchu. To je ono! To je přesně hra, která nahradí mou arkádovou modlu Underground 2. Poslední díl sice nepřináší tolik extrémních novinek oproti předchozím dílům, ale přesto se u mě tento pocit dříve nedostavoval. Závěr nemá cenu už dále protahovat. Pokud máš možnost si Horizon 4 zahrát, jdi do toho a nebudeš litovat. Jedná se o opravdu vymazlenou gamesku, která je navíc součástí Game Passu.

Recenzovaná verze:
Xbox One X

%

Pařanovo hodnocení