Závody Trucků?

Pod pojmem truck simulátor jsem si vždycky představil hru od českého studia SCS Software: Euro/American Truck Simulator a viděl jsem v tom pouze simulaci nákladní dopravy. Z mého úzkého pohledu mě až vyvedla hra FIA European Truck Racing Championship (dále jen FIA) od pro mě zcela neznámého N-RACING studia, která přenáší trucky na závodní okruh. Jedná se o  sportovní disciplínu, která celosvětově (byť hodně okrajově) skutečně existuje. Tento šampionát má i svoji letitou historii. První ročník Evropského poháru tahačů se pořádal již v roce 1985. Závody se konají na tratích známých například i z Formule 1. Mistrem Evropy se stává ten jezdec, který během všech závodních víkendů v dané sezoně nasbírá nejvyšší součet bodů. Pojďme si tedy zajezdit a zapomeň na návěs, tady ho nebudeme potřebovat.

Obsah který uspokojí

Hra nabízí singleplayer, který sestává z režimu kariéry, rychlé volitelné hry, šampionátu, eventu (naplánované akce) a časovky. V rámci jednotlivých závodů si můžeš vybrat, zda chceš jezdit Evropský šampionát ETRC, nebo celosvětový World Series. Celkem si tu užiješ 14 závodních okruhů, mezi kterými nechybí ani český Autodrom Most a slovenský Slovakia Ring. Z ostatních zemí se tu nabízí dva okruhy v USA a po jednom v Kanadě, Belgii, Austrálii, Itálii, Francii, Německu, Maďarsku, Španělsku, Argentině a dokonce si užiješ i západ slunce v Japonsku.

V kampani si vytvoříš profil svého unikátního jezdce. Výběr závodníka za kterého pojedeš ale sestává i z reálných předloh skutečných truck jezdců. Potěšilo mě, že se opět myslelo i na Čechy. Můžeš jezdit coby František Vojtíšek (zvaný Frankie, jezdí i Paříž – Dakar), nebo Adam Lacko, který v rámci Evropského šampionátu posledních několika let bývá vždy na stupni vítězů jako první či druhý.

V rámci multiplayeru si můžeš zahrát lokální split screen s kamarádem, nebo se pustit do online multiplayeru, kde ale pravděpodobně narazíš. Nebo tedy naopak, nenarazíš na nic. Je tam totiž prázdno a pokud se s někým předem na závodě nedomluvíš, nejspíše si multiplayer s reálným hráčem ani nezahraješ. V tak okrajové hře tato funkce ztrácí praktický význam, ale chápu, že ji tam dát museli, protože by se jinak na vývojáře a potažmo i vydavatele sneslo ještě větší zlo.

Nastavení , hudba a grafika

Jako v jiných závodních hrách, je i zde možné si vybrat z několika stupňů obtížnosti resp. realističnosti, kdy se ti zapnou či vypnou různé asistence. Stejně tak je možné si zvolit obtížnost a počet ostatních závodníků, typ řazení, volbu počasí apod. Samotného závodu se zúčastní maximálně 12 tahačů včetně tebe, což není hodně, neboť obvyklý počet aut ve skutečném závodě je kolem dvaceti i více.

Hudba a zvukové efekty jsou ale fajn. V menu hraje příjemná rocková instrumentální hudba. Během startu slyšíš potlesk a jásot přihlížejících diváku a při jízdě krásně zní realistické hučení motoru.

Oceňuji také fakt, že se tuto hru podařilo dostat na všechny hlavní herní systémy: PC, PS4, XONE a překvapivě i na Switch. Na PC je navíc dobře optimalizovaná a díky mé rychlé RTX grafice jsem si ji užíval ve 4K, při 60 FPS a v maximálních Ultra detailech. Vizuál hry je moc pěkný a svižný. Skutečně máš pocit z rychlé jízdy. Modely trucků jsou detailní a působí dost realisticky. Pěkně je též zpracované počasí, západ slunce, mokrá vozovka a louže. Vývojáři vsadili na osvědčený KT Engin, který pohání i serii WRC a udělali dobře.

Jízdní model a AI

Jízdní model je zábavný a působí skutečně. Jsou tu časové penalizace za nečestné chování, když si například cestu (v mém případě byť ne vždy úmyslně) zkrátíš. Také si při jízdě musíš hlídat stav svých pneumatik a dokonce je tu i ruční chlazení brzd.

Počítačem řízený závodníci ale nepůsobí moc uvěřitelně a někdy jsou i dost tupý. Neumí se vyhnout překážce, zbytečně naráží a pokud jsou blokovaní, jen tupě stojí. Jejich pozice v rozjetém závodě někdy taktéž působí dost podivně, když jen dva jsou ve předu, po kilometru dozadu se táhne naprostá většina a po dalším kilometru si to šnečí chůzí šinou ještě dva poslední NPC hráči.

Problém s ovladači

Menší výtku musím mít i k ovladačům. Hru jsem testoval s volantem Logitech G920 a s jeho ovládáním byly občas problémy. Hra si například pamatovala poslední stočení volantu doprava a při rychlém restartu a předání řízení do vlastní režie vždy samovolně stáčela truck ostře vpravo. Nedalo se to vyrovnat a pomohlo až takto zpackaný závod regulérně dojet úplně do konce a až poté dát znovu restart. Při připojení Xbox 360 gamepadu si hra automaticky tlačítka nenamapovala a pomohl mi až reset ovládání. Tyto neduhy jsou zaznamenané i v mém záznamu ze streamu, tak se na to můžeš na konci této recenze kouknout.

Pusť si můj gameplay otvírák 😉

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • grafika okolí, počasí a modely tahačů
  • autentická a přitom zábavná jízda
  • český okruh i čeští jezdci

Zápory

  • problémy s ovladači

  • tupá umělá inteligence

  • maximálně jen 12 aut na trati

  • mrtvý online multiplayer 

Závěr:

I přes zmíněné výtky, kterých není málo, tuto hru doporučuji. Důvodem je fakt, že na poli závodních her s trucky není lepší konkurence. Navíc a to je to hlavní, přináší skvělý pocit z jízdy a umí opravdu zabavit.

Recenzovaná verze:
PC (Steam)

%

Pařanovo hodnocení