Herní sérii Euro Truck Simulator 2 asi znáš, ale možná nevíš, že za ní stojí české pražské herní studio SCS Software. Tento simulátor evropské nákladní dopravy je jak u nás, tak i ve světě a za mořem velice oblíben. Není proto divu, že před dvěma lety vyšel od SCS Software titul American Truck Simulator, který posouvá toto silniční dobrodružství i na americkou pevninu. Vývojáři do obou těchto her přidávají pravidelně nová DLC, která tento svět rozšiřují i o nové země a města. Jedno takové velké nové DLC se mi právě dostalo do rukou a rozhodl jsem se ho pořádně otestovat a pro tebe tu zrecenzovat.

Cíl hry je zde velice jednoduchý, musíš si vydělat dostatek peněz, aby jsi si za ně mohl dovolit pořídit vlastního pěkného tahače, značně si ho i vylepšil a aby tvoje dopravní společnost blahem jen oplývala. Na své cestě za vytouženým cílem projdeš mnohými překážkami, které se ti budou stavit před cestu.

Musíš dodržovat v obcích a na místech určených rychlost, neignorovat semafory a neničit ostatní auta, protože za všechny tyto přestupky se nemile platí pokuty. Také musíš sledovat stav nádrže a průběžně tankovat. Občas musíš na odlehlém parkovišti i přespat, jinak by jsi pořád zíval a zavírali se ti očka. Je toho opravdu hodně, co musíš dodržovat, jinak nikam nedojedeš, nebo se za opravy a asistence nedoplatíš. Pokud budeš jezdit jako v mém livestreamu (video je pod článkem) v podstatě nic nevyděláš, naopak budeš ještě prodělečný.

Jak již z názvu vyplývá, American Truck Simulator je situován na americký kontinent, tedy přesněji na západní pobřeží Spojených států, kde ti v základní hře nabídne slunnou Kalifornii, písečnou Nevadu a arizonský Velký kaňon. Další DLC rozšiřují tuto hru o nové návěsy, nátěry, typy volantů, ale také lokace. První novou lokací bylo Nové Mexiko a druhou, nejnovější a zde recenzovanou je stát Oregon. Jelikož jsem ale předtím nikdy American Truck Simulator nehrál a nikdy ho tudíž ani nerecenzoval, pojmu tuto recenzi jako kompletní se zaměřením jak základní hru, tak  i s pohledem na její nejnovější DLC.

Správný jízdní simulátor se musí hrát s volantem, a proto jsem ke svému PC připojil Logitech G920, který má velice kvalitní zpracování a mimo plyn a brzdu vlastní i třetí pedál – spojku a hlavně má pravou šesti-rychlostní řadící páku se zpátečkou. Hra si volant hned identifikovala, jen pedály v ní byli prohozené. Ten, který měl být brzda, byl spojka a naopak, ale přes nastavení jsem si to rychle ručně opravil. I když má tento volant poměrně dost tlačítek, na které si můžeš namapovat různé funkce, nebudou ti stejně stačit a nutností tak je mít při ruce klávesnici, nejlépe i s myší.

Hra umožňuje řazení automatické, ale já jsem si kvůli pocitu reálné jízdy nastavil ruční realistické s možností přepínání rychlým tlačítkem na všechny rychlostní stupně, protože má moje páka, oproti pravému trucku, jen omezené množství převodů. Možností řazení a jeho možných přepínání je na výběr v nastavení hodně a za to tvůrce chválím, jelikož si tak každý může zvolit to, co mu bude vyhovovat nejlépe. Nastavení ovládání jsem si navolil co nejrealističtější, protože ačkoli mám řidičský průkaz, několik let jsem neřídil, nepokládám se ani za dobrého řidiče a tuto hru jsem tak pojal jako můj prověrkový simulátor v autoškole.

Nejdříve si ve hře vytvoříš postavu, resp. si vybereš z mnoha obličejů (některé jsou opravdu vtipné), vybereš si tahač a zvolíš název své společnosti. Ze začátku ale nemáš peníze na nákup vlastního tahače, musíš tedy začít pracovat u jiných společností jako řadový řidič. Vybereš si své rodné město – základnu, odkud začneš své silniční dobrodružství, což se volí na mapě, kde jsou uvedeny státy západního pobřeží včetně jednotlivých měst. Zde chci autory pochválit za to, že ti hned ze začátku umožňují hrát jednotlivé DLC mapy a svoji základnu tak můžeš mít v Novém Mexiku nebo v našem případě ve státu Oregon. Své sídlo si můžeš založit ve vybraných městech. Pochopitelně jsou zde uvedena jen ty největší a nejdůležitější a já jsem váhal, které si zvolit. Salem je totiž hlavní město Oregonu, ale ne největší, tím je Portland. Nakonec jsem si vybral Salem, protože leží na řece Willamette a patří také mezi nejúrodnější oblasti. Samotný stát Oregon je devátým největším státem v USA se 4,1 milióny obyvatel a jeho sousedícími státy jsou Kalifornie, Nevada, Idaho a Washington. Jelikož jsou všechny státy ve hře na sebe napojené, tedy přímo sousedící a jejich DLC vždy toto napojení rozšiřují, dá se předpokládat, že se poslední zmíněné státy (Idaho a Washington) stanou jeho příštími DLC. Také by to ale mohl být Utah, Colorado nebo Texas, no necháme se překvapit.

V úvodu se tě hra zeptá, zda chceš projít i krátkým tutoriálem, kde ti vysvětlí základní ovládání. Pokud tuto hru neznáš, doporučuji to nepřeskakovat. Mým prvním úkolem bylo bezpečně doručit do firmy Plaster & Sons ve městě Salem čtvercové trubky a hlavně tam přijet včas. V tutoriálu vás seznámí s Route Advisor, což je taková chytrá GPS. Když je hra pozastavena, dá se ovládat i myší. Kromě satelitní mapové navigace, ukazuje současný stav, informuje o stávající zakázce a navádí k cíli. Pokud máš vybranou zakázku, tak volí nejkratší cestu k cíli. V horní liště ukazuje aktuální rychlost, zařazený stupeň, stav vozidla – jeho poškození, stav paliva, informace o povinném odpočinku, e-maily, aktuální čas a peníze.

Ve spodní liště je přepínač stránek, který přepíná mezi navigací, podrobnostmi o aktuální zakázce, diagnostikou tahače a zprávami. Je to tak vymakané, že to dokonce zobrazuje i odhad zbývajícího času cesty a chybějící vzdálenost. Stránka s podrobnostmi v Route Advisoru potom shrnuje, co právě vezeš a kam, ukazuje kolik ti ještě zbývá času a kolik peněz dostaneš, pokud přijedeš včas a bez poškozeného nákladu. Zakázka se dá i zrušit, pokud je to opravdu nutné, ale v tom případě budeš muset zaplatit značnou sumu jako odškodnění.

Ještě je tu i stránka diagnostiky, která ukazuje, jak je tvůj tahač, návěs a náklad poškozený. Pokud potřebuješ cokoli opravit, můžeš tak učinit v servisech ve kterémkoli městě. Poškození nákladu je ale trvalé, musíš být tedy opatrný. Pokud zůstaneš nepojízdný na silnici, můžeš si také zavolat asistenční službu stisknutím žlutého tlačítka. Dovezou tě tak do nejbližšího města a pomůžou ti dostat se zpět do práce. Počítej ale s tím, že tě tahle sranda bude stát nějaké peníze.

První zakázka bývá krátká a možná ujedeš jen pár mil v okolí tvého rodného města. Po jejím úspěšném dokončení ale získáš sídlo, tedy vlastně jen velmi obyčejnou garáž, pro začátek však dostačující. V tuto chvíli však ještě bohužel nemáš tahač, který bys tam mohl zaparkovat. Jakmile si ale vyděláš dostatek peněz, pořídíš si jej a budeš si tak moci založit svůj vlastní podnik a volně se pohybovat po světě.

Během práce získáváš cenné zkušenosti. Čím delší vzdálenost ujedeš, tím více jich získáš. Časem si tak můžeš přiřadit získané dovednostní body a vylepšit si tím své řidičské schopnosti. Lepší dovednosti ti odemknou nové pracovní možnosti a firmy tě budou považovat za schopného a sebejistějšího řidiče, což zjednodušeně znamená lepší pracovní místa a samozřejmě vyšší plat. Mezi zmiňované dovednosti patří: přeprava nebezpečných materiálů (výbušné látky, plyny a hořlavé kapaliny), dlouhá vzdálenost (maximální vzdálenost, kterou můžeš ujet ve službě a dovoluje ti tak brát vzdálenější zakázky), náklad o vysoké hodnotě (firmy jej svěřují jen zkušeným expertům), křehký náklad, spěšná zásilka a úsporná paliva, což díky různým technikám minimalizuje spotřebu paliva. Každou z těchto dovedností můžeš několikrát opakovaně vylepšovat a čím je její úroveň vyšší, tím získáváš větší benefity, zejména odměny za doručení.

Samotná hratelnost American Truck Simulator: Oregon je příjemná a uklidňující. Chápu, že tohle asi nebude hra pro každého, ale já jsem si u ní krásně odpočinul. Při jízdě můžeš poslouchat online rádio a přepínat mezi nejrůznějšími stanicemi (existují návody, jak si zpřístupnit reálných 200 amerických stanic) nebo si pouštět skladby vlastní. Jakmile dojedeš do cíle, hra ti nabídne tři možnosti vyložení nákladu: snadné (na místo vykládky zajedeš předkem), těžké (budeš muset couvat) nebo přeskočení samotného aktu vykládky, kdy k vyložení nákladu dojde automaticky bez tvého přičinění. Pokud zvolíš poslední zmiňovanou možnost, nedostaneš žádné zkušenostní body a naopak za couvání a úspěšné vyložení obdržíš bodů nejvíce. Někdy budeš muset předtím nejdřív za zadní nápravou návěs odpojit. Odpojování návěsu se mi hodilo i v případech, kdy jsem se na svých cestách o něco zasekl a nedalo se mi vyjet. Bez návěsu se totiž s tahačem lépe manévruje a po dobře zvolené poloze si lze nápravu opět připojit.

Systém postupného vylepšování a vydělávání finančních prostředků je zpracován skvěle a myslím, že dokáže zabavit na dostatečně dlouhou dobu. Pokud by ti to nestačilo, je zde i online multiplayer World of Trucks, kde se můžeš setkávat na cestách i s ostatními řidiči. Vizuální stránka hry je spíše průměrná, ale to se dá těmto simulátorům odpustit. Vývojáři nejspíše používají stále stejný letitý engine, který jen modernizují. Má to ale i své výhody, na mém průměrném herním PC (AMD FX-8370, GeForce 1060, 12 GB RAM) jsem si mohl dovolit zvolit při rozlišení 1440p (neboli 2K – standard, při kterém i streamuji) maximální ultra grafické nastavení a hra se mi vůbec nesekala. V některých detailech je ale grafika krásná. Oceňuji zejména nádhernou oblohu a mraky, věrně ztvárněné okolní prostředí, vymodelované známé budovy a scenérie či realistickou kabinu řidiče. V neposlední řadě nesmím opomenout zmínit, že hra je lokalizovaná i do češtiny, což je chválihodné, neboť hra od českého studia nemusí okamžitě znamenat i českou lokalizaci, jelikož jsou primárně vytvářeny pro zahraniční trh.

Pusť si můj testovací čtyřhodinový gameplay:

Další záběry ze hry

Závěrečné hodnocení

Klady

  • dobrá optimalizace a podpora volantu
  • systém vylepšování a vydělávání
  • World of Trucks a online multiplayer mod
  • česká lokalizace a online rádia
  • věrně ztvárněné mapy, silnice a okolní prostředí
  • některé známé scenérie jsou prostě úchvatné
  • příjemná uklidňující odpočinková hra 🙂

Zápory

  • grafika by mohla být ještě lepší, ale nevadí, svižně to takhle šlape
  • nedá se vystoupit z auta a zajít na pravý americký hamburger s hranolky a hodně sladkou limonádou
  • to už bych si vymýšlel, třeba, že mi při nárazu volant nevibroval, ale na to určitě existuje nějaké řešení 🙂

Závěr:

Je skvělé, jak se vývojářům podařilo věrně ztvárnit terén, mapy i silnice, a přesto si hra zachovala dobrou hratelnost. Při jízdě jsem se opravdu nenudil a na streamu i pobavil. Počasí je zde proměnlivé, chvíli praží slunce, jindy zase prší či je přímo bouře. Čas zde neustále běží, den se střídá s nocí a dokonce se staráš o zapínání stěračů a světel. Vše je jako ve skutečnosti a já se opět těším, až se ke hře vrátím a opět budu postrachem amerických silnic. Tahle hra je totiž relax.

Recenzovaná verze:
PC (Steam)

%

Pařanovo hodnocení