Saga Anderson – dokonalá agentka FBI, přijíždí vyšetřovat rituální vraždy do malého města. Její případ se promění v noční můru, když objeví stránky hororového příběhu, který se kolem ní začne naplňovat.
Po dlouhých 13 letech jsme se konečně dočkali, Alan Wake je zpátky! Nejsme ale jediní, koho tato dlouhá doba ovlivnila, jelikož příběh hry se o ten stejný čas posunul též a odehrává se v současnosti. Nebudu to zdržovat a rovnou ti řeknu že to dlouhé čekání se vyplatilo.
Druhý díl totiž posouvá laťku ještě výše a nabízí naprosto úchvatný audio-vizuální zážitek s příběhem který tě nenechá vydechnout. Ten je více spletitý a už se tu nesoustředí pouze na můrami souženého spisovatele, ale objevuje se tu i nová postava. Tou je FBI agentka Saga, která do městečka Bright Falls přijela řešit vraždy páchané tajemným kultem. Její linka se tak více zaměřuje na vyšetřování v okolí městečka Bright Falls a Watery a ty si s ní užiješ více adventurní hratelnosti, či sbírání důkazů. Za to za Alana se zase budeš procházet Dark Placem ve kterém je uvězněný a hledá cestu ven do reality. Právě kombinace těchto dvou linek hru dělá zajímavější a to i díky úplně rozdílnému vizuálu. Za Alana si jako hráč užiješ více surrealistickou a bizarní atmosféru, za to za Sagu více mysteriózní detektivku, alá seriál True Detective, nebo Twin Peaks.
Celá hra jednoduše srší nápady a to hlavně přes vizuální stránku která je místy naprosto dechberoucí. Jednoduše jde vidět že parta z Remedy ví co dělá a celý proces si náramně užívala. Já nemůžu jinak, než tuhle hru vychválit do nebes. Velice mě totiž potěšilo, že hra už není tak přehnaně akční jako první díl – což mi upřímně nejvíce na jedničce vadilo. Tady se tvůrci vydali směrem adventurního hororu, což hře velice sedlo. Hlavně, pokud vezmeme v potaz nedostatek takovýchto AAA hororovek na trhu. Proto tu jako hráč počítej někdy s poměrně těžšími puzzly a i tím že hra tě nebude vést tolik za ruku, jako většina mainstreamových titulů.
Alan Wake 2 jednoduše místy bortí standarty hororových her a nebojí se do mixu dát i vlastní “švihlou” DNA. Příkladem je třeba i naprosto fantastická muzikálová pasáž, která je 14 minut čistě „audio-vizuálního porna“. Zajímavostí je, že tato část měla být údajně ze hry vystřihnuta. Naštěstí se tak nestalo a tento úsek se stal na většině sociálních sítí virálem, čemuž se ani nelze divit.
Bohužel i takto skvělá hra není bez problémů a moje větší výtka tak směřuje k menším glitchům a bugům, které mi sice nikterak nezhoršili zážitek, ale místy lehce kazily atmosféru. Také zamrzí dle mého poměrně horší gunplay, který je dosti mdlý a pocit ze střelby je poměrně nulový. Nepřátelé na to moc nereagují a ty ani nemáš pocit, že jsi je nějak více ochromil. Na rozdíl od jedničky, kdy jsi cítil pocit satisfakce ze zabití nepřítele, díky zpomalení a různým zvukovým efektů, je tohle trošku propad dolů.
Pařanští hráči ocenili tuto hru 2 a 3 hvězdičkami, přičemž trojky ⭐⭐⭐ mírně převažovaly, což z ní dělá hru s hodnocením 90-100%.
Alan Wake 2 vyšel 27. října pro PC (exklusivně pouze na Epic Games Store), PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Na svědomí ho mají vývojáři Remedy Entertainment.
Rudův první gameplay můžeš shlédnout zde:
Klady
- příběh
- audiovizuální zpracování
- hudební soundtrack
- dvě dějové linky
- charaktery postav
Zápory
- horší gunplay
- občasné glitche a bugy
I přes mírné nedostatky je Alan Wake 2 jasným aspirantem na hru roku. Konečně tu totiž máme AAA hru, která se nebojí vlastních nápadů a jde si vlastní cestou a buď se hráčům bude líbit, nebo ne. Remedy se totiž nesnaží nikomu zalíbit a hráčům tak předkládají vyčerpávající a dechberoucí mysteriózní horor, který tu dlouho nebyl a já jasně říkám: Kupujte to!
Recenzovaná verze:
PC
%