PlayStation VR2 (PSVR2) je nová náhlavní souprava pro virtuální realitu k domácí videoherní konzoli PlayStation 5 vyvinutá společností Sony Interactive Entertainment. Byla vydaná 22. února 2023. Jedná se o druhou generaci tohoto headsetu, který po více jak šesti letech vystřídal původní PlayStation VR.
 
Ke mně se tento nový VR set dostal přesně na den jeho vydání a hned jsem ho na streamu prověřil důkladnému testu. Zajímala mě hlavně kvalita provedení, komfort při používání, zábavnost dostupných her a audiovizuální zážitek jako takový.
 
Kvalitou provedení brýle lehce překonávají původní první verzi. Jsou lehké, polohovatelné, řeší i rozestup očí a vede z nich jenom jeden kabel. Na druhou stranu se čočky stále mlží (dá se to vyřešit podestýlkou savého papíru) a trochu je vždy boj se správnou aretací, aby brýle netlačily a obraz byl i ostře vidět.
 
Ovladače doznaly veliké změny a to k lepšímu. Původní Move pamatující i konzoli PS3 byly nahrazeny vlastním řešením, které je komfortní, nabízí dostatek tlačítek a mají i haptickou odezvu včetně adaptivních spouští obdobné těm na ovladači DualSense.
 
Řešení sluchátek je také výborné, dodávají se k brýlím peckové do uší s pevným upevněním k samotným brýlím a poskytují příjemný prostorový zvuk. Tohle řešení včetně jediného kabelu vedoucí z headsetu je známé už od uvedení druhé verze první generace PlayStation VR. Co je dobré, není nutné měnit.
 
Zábavnost s tímto VR headsetem se odvíjí od kvality her. Ty lepší jsem měl možnost vyzkoušet a byl jsem spokojen. Bohužel těch opravdu dobrých velkých titulů je zatím poskrovnu, ale doufám, že se časem nabídka her rozšíří a hlavně přibydou v ní opravdu zajímavé kousky.
 
Je veliká škoda, že hry z minulé generace PSVR nejsou u PSVR2 podporovány a tak trochu tento krok nechápu. Myslím si, že by se to technicky přes emulaci dalo vyřešit. Dost tím totiž utrpěla uživatelská základna a myslím si, že PSVR2 bude mít tím svůj start pomalý i poměrně těžký. Částečným řešením by bylo aktualizovat původní PSVR hry pro tento nový headset, ale co jsem se koukal, až na pár výjimek jako je No Man’s Sky, se tak zatím neděje.
 
V celkovém výčtu ale nové VR brýle pro konzoli PlayStation 5 doznaly velikého pokroku. Podporují technologii sledování pohybu očí, jenž některé hry i využívají. Nevyžadují externí kameru, jelikož sledovací kamerky mají v sobě. Rozlišení obrazu je větší a nepatrně i zorné pole. Haptické funkce nejsou jen v ovladačích, ale i samotných brýlích. Podporují HDR a režim zrcadlení na TV je obrazově pěkný, navíc s poměrem stran 16:9, takže již nedochází k jeho ořezu.
 
V přiložených videích níže si můžeš pustit nejen můj samotný unboxing tohoto headsetu, ale i gameplay videa z několik testovaných her. K PlayStation VR2 se budu průběžně na Pařanském ráji vracet, na základě nových zajímavých her:
 
 
Horizon Call of the Mountain je nádherný, ale občas i trochu nudný. Obsahuje hodně lezení a dost často ti z této hry budou bolet ruce. Celkově ale stojí za vyzkoušení.
 
Resident Evil Village VR Mode je podle mě zatím nejlepší hrou pro PS VR2. Nabízí krásný plnohodnotný zážitek a ovládání je geniálně vyřešené.
 
Gran Turismo 7 s PS VR2 ti dá pocit, že jsi skutečně v sedadle řidiče a své jízdy si dokonale užiješ. Režim VR Showroom ti navíc umožní si svá vozidla prohlížet a navodit pocit jejich skutečného vlastnictví.
 
Townsmen VR je strategie ve stylu Settlersů, povýšená do virtuální reality. Kombinuje prvky simulace boží hry a klasické budovatelské s interaktivními možnostmi nejnovějšího headsetu PS VR2.
 
Celou PlayStation VR2 knihovnu her si prohlídneš zde. Neustále se rozšiřuje a zajímavých kousků v ní přibývá: https://store.playstation.com/en-cz/category/7b0ad209-dadd-4575-9e51-09ccc803deeb/

A jaké je tedy mé hodnocení?

Klady

  • o něco lepší obraz
  • pokročilé funkce
  • umí i velké hry

Zápory

  • zatím málo her
  • nekompatibilní s PSVR
  • po delší době můžou tlačit

Závěr:

Cena za virtuální realitu PlayStation VR2 mi přijde rozumná, vzhledem ke své vysoké kvalitě a pokročilým funkcím. Hlavní slovo ale mají hry, neboť bez nich by nám byly k ničemu samotné hardwarové produkty a zde to zatím pokulhává, ale já doufám, že se to časem zlepší.

Recenzovaný produkt: PlayStation VR2 pro PlayStation 5

%

Pařanovo hodnocení

Ohodnoť tento článek, nebo ho sdílej:

Reaguj na tento příspěvek a zapoj se do diskuze na Facebooku: