The First Mine je tahová budovatelská, strategická a logická hra. Musíš vést produktivní zlatý důl umisťováním, seskupováním a vylepšováním různých dlaždic se zdroji, aniž bys ses nechal rozptylovat různými věcmi a náhodnými událostmi.

Hra The First Mine mě zaujal jako sympatický a nenáročný titul, který kombinuje strategii s puzzle a budováním. Celý koncept je jednoduchý, ale zároveň dostatečně promyšlený: spravuješ zlatý důl, pokládáš a seskupuješ dlaždice surovin, upgraduješ je, abys maximalizoval zisk. Zároveň se staráš o osadníky – potřebuješ pšenici a ryby, aby lidé zůstali, a dřevo a kámen, abys mohl vylepšovat doly. To, co dělá hru zajímavou, jsou náhodné herní události – obchodování, nájezdy nebo přírodní katastrofy tě nutí přizpůsobovat strategii. Tato vrstva dodává jednoduchému mechanickému jádru více hloubky a neustálý tlak.
Z hlediska přístupnosti je hra hodně „relaxová“. Není to hardcore 4X strategie, ani simulátor občanů nebo bojové hry, je to spíše příjemná mozaika logiky a managementu. To je plus, pokud tě baví pomalé tempo a přemýšlení, ale naopak fanoušci komplexních strategií mohou postrádat větší výzvu. Grafika a prezentace jsou jednoduché, ale funkční. Herní rozhraní působí čistě a přehledně, dlaždice surovin jsou dobře rozlišitelné, a při pokládání dlaždic máš opravdu pocit, že skládáš něco smysluplného, to dodává uspokojení.

Co může být slabší stránkou, je potenciální opakování. Ve hře jde o koloběh pokládání dlaždic a upgradů, takže může po čase dojít na pocit rutiny. I když náhodné události a různé postavy s unikátními vlastnostmi přidávají variabilitu, záleží na tom, jak silně tě motivuje maximalizovat skóre a optimalizovat těžbu zlata.
Dále je třeba zmínit, že hra je výsledkem sólo vývojáře, což je ve výsledku znát. Hra nemá veliké rozpočtové ambice, ale za to působí velmi osobně a upřímně. Komunitní zpětná vazba je pozitivní: lidé oceňují potenciál a nápad, přičemž hra je připomínána jako mix deskové hry typu Catan, či jiné podobné „skládací“ logické hry. Co se týče technických požadavků, hra není náročná, běží i na starších počítačích.

Celkově si myslím, že The First Mine je výborná volba, pokud hledáš uklidňující strategickou hru, kterou můžeš hrát nenásilně, ale přitom s možností taktizovat a optimalizovat. Není to obrovská epická strategie, ale nabízí pěkný balanc mezi jednoduchostí a hloubkou. Pro fanoušky casual strategií a puzzle her doporučuji vyzkoušet, zvlášť když je nabízena za velmi příjemnou cenu.
Hra vyšla 30. října 2025 a pořídit si ji můžeš třeba na Steamu

I received a free review copy of this product from https://www.keymailer.co
Děkuji tímto za bezplatnou recenzní kopii této hry https://www.keymailer.co
Livestream záznamy
Stroj času – Retro gameplay
Pařanské pořady o hrách
Hry ve virtuální realitě
Indie pecky a salónek
Pařanské jízdy a závody
Mulťák online střílečky
Lov, survival, battle royale
České Let’s Play seriály
Dlouhé maraton streamy
Pařanské srovnávačky
Pařanské studio a hosté



