RoleGamePlay (zkráceně RGP) je nový videoherní styl hraní, který je velice podobný divadelnímu představení a je divákům uložený či přenášený výlučně po internetu, nejčastěji přes platformy YouTube či Twitch. Může tam být formou videozáznamu, ale pro něj ideální a typický je stream živý, kdy jsou do něho i jeho diváci zapojený.

RGP by nemělo být jen komentovaný, protože je kladen důraz i na zobrazení hráče např. pomocí webkamery, neboť je tím zážitek pro diváky větší.

Tento styl hraní vznikl v České republice a stojí za ním tým lidí tvořící herně-publicistický web a YouTube kanál Pařanský ráj.

RGP se nehodí pro každou hru a je 5 povinných zásad, kterých se musí držet:

  1. Postava se ve hře chová jak má, realisticky, tedy i správně charakterově. Pokud hráč ve hře učiní něco, co se svým chováním k dané postavě nehodí, musí to umět divákům vysvětlit, aby to působilo uvěřitelně.
  2. Hráč splyne s postavou, ztotožní se s ní, prožívá s ní stejné emoce, nevnímá to jako hru. Také mluví o sobě v první osobě – já a veškeré své myšlenky pronáší do éteru.
  3. Aby se odlišilo na první pohled jiné hraní, má hráč na sobě určitou věc – prvek, který je typický pro danou hru. Tento prvek může být kdekoliv, ale nejčastěji bývá na hlavě. Může se jednat o pokrývku hlavy, ale třeba i masku. Pokud např. hraje pirátskou hru, je převlečen za piráta.
  4. Průchod hrou je realistický, bez záseků. Hráč by měl tedy hru dobře znát a vědět, kterým momentům se vyvarovat, např. záseky o stěnu apod. Také se zde buď zcela úplně nepoužívá ukládání pozice, nebo v případě delších let’s playů, je jeho ukládání omezeno a nějakým způsobem divákům i vysvětleno.
  5. Při živém streamu mohou být diváci do tohoto představení i zapojení, ale musí přistoupit na danou hru a respektovat její pravidla. Komunikace hráče s diváky totiž probíhá přes určitou věc – rekvizitu, která se do hry hodí. Pokud např. hraje za policistu, má u sebe vysílačku, se kterou se může s diváky radit a komunikovat, celé to ale musí působit uvěřitelně, proto hráč jednotlivé přezdívky diváků ani nevyslovuje.

Co je RoleGamePlay:

KINGDOME COME – DELIVERANCE:

Zárodky RGP byly už zde:

Prvky RGP v ostatních videí: